EPDK'dan flaş karar! Elektrik ve doğalgaz faturalarında 3 ay süreyle sayaç okuma yapılmayacak

EPDK, koronavirüs salgını nedeniyle elektrik ve doğalgaz faturaları için yeni bir karar aldı.

EPDK'dan flaş karar! Elektrik ve doğalgaz faturalarında 3 ay süreyle sayaç okuma yapılmayacak

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında karantinaya alınan, idari kararlar sebebiyle sayaç okumalarının durdurulduğu ve sayaç okuma yapan çalışanların sosyal mesafelerini koruyamayacağı durumlarda, elektrik ve doğalgaz faturalarında "kıyasen" düzenleme yapılacak. Söz konusu uygulama, 3 ay süreyle yürürlükte kalacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan (EPDK) yapılan açıklamaya göre, Kovid-19 salgınının yayılmasını engellemek ve sosyal izolasyonun sağlanması amacıyla uzman kurul ve kurumların tavsiyeleri doğrultusunda sayaç okumalarında yeni bir düzenlemeye gidildi.

Buna göre, sektör çalışanlarının ve tüketicilerin sağlığının korunması amacıyla elektrik ve doğalgazda "Kıyasen Fatura Düzenlemesi" hayata geçirilecek.

Söz konusu düzenleme, sadece karantinaya alınan, idari kararlarla sayaç okumalarının durdurulduğu yerleşim yerleri ve sayaç okuma yapan çalışanların sosyal mesafelerini koruyamayacağı durumlarda geçerli olacak ve 3 ay süreyle uygulanacak.

Bu kapsamda, sayaç okunamayan tüketiciler için mevsimsellik de dikkate alınarak tüketicinin son 2 yılın ilgili ayına ait tüketim ortalamaları üzerinden veya tüketicinin geçmiş tüketimi olmaması durumunda kendi beyanına göre kıyasen faturalandırma yapılacak.

Sayaçları okunamayan tüketicilere kıyasen oluşturulan faturalar posta, kargo, SMS veya e-posta gibi yöntemlerle ulaştırılacak.

Bu faturanın sayacın okunamaması nedeniyle geçmiş tüketim ortalamaları dikkate alınarak kıyasen yapıldığı ve sayacın okunduğunda ilgili mevzuat çerçevesinde gerçek tüketim miktarları üzerinden düzeltme yapılacağına yönelik bilgilendirme de yapılacak.

'MAHSUPLAŞMA YAPILACAK'

Sadece sayaç okuması yapılamayan tüketiciler için okuma yapıldığı tarihte mahsuplaşma işlemi gerçekleştirilecek. Mahsuplaşma işlemi sonucunda tüketicinin alacağı oluşması halinde defaten, tüketiciye borç oluşması halinde ise sayacın okunamadığı fatura dönemi kadar taksitlendirme yapılacak.

Tüketimlere ilişkin fatura hesaplama yöntemi EPDK tarafından takip edilecek ve tükecinin mağdur edilmesine izin verilmeyecek. Tüketiciler, kendi fatura ve tüketim miktarlarına ilişkin bilgileri şirketlerin ve kurumların internet sitelerinden veya e-Devlet üzerinden kontrol edebilecek.

Öte yandan, genelge kapsamında faaliyeti durdurulan işletmelerin sayaç okumaları ertelenecek.

Mahsuplaşma işlemine yönelik olası tüketici itirazları EPDK tarafından değerlendirilecek ve dağıtım şirketlerinden kaynaklanacak yanlış bir uygulama durumunda söz konusu şirketler hakkında soruşturma başlatılacak ve mevzuatta belirtilen yaptırımlar uygulanacak.

Ayrıca, bu süreçte birçok iş ve işlemlerin mobil iletişim araçlarıyla yapılabilmesine imkan oluşturmak amacıyla tüketicilerin iletişim bilgilerini ilgili dağıtım ve tedarik şirketlerine iletmesi ve gerekliyse güncellemesi öneriliyor.

KAYNAK:AA


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 530 yorum
bu ne biçim iş arkadaş bu resmen gizli soygun benim geçmiş dönem elektrik ve doğalgazım zaten yüksek çünkü kış ayı nisan itibarı ile faturalar zaten düşecek günler uzuyor havalar ısınıyor neye göre ortalama alacaksınız geçen senenin nisan mayıs haziran ortalamasını almanız gerekiyor... saçma sapan işler madem hiç fatura gönderme 3 ay sonra toptan oku ve gönder...
okudugunu anlayabilseydin zaten son iki senenin ilgili aylarina ait ortalamalar alinacak yaziyo yani senin slyledigin gibi dusunmusler zaten senden once.
Çok bilmiş. Önce okumayı öğren. Son iki yılın ilgili ayı, diyor
Her felaketde hep zenginin yüzü gülüyor, Olan garinana oluyor..
@hasan_ipek sende Bizi ve onu anlamamışsın. mesela benim son 3 ay Ayında 620, 687, 840 lira Geldi. Ufolar full time açıktı. 10-12 gündür açmıyorum. artık gerek yok. faturam en fazla 130-150 gelmesi lazım. ama son 3 ay ortalaması 730 lira.. 3 ay boyunca bana bu şekilde fatura gelecek... 20 gündür dükkanım zaten kapalı, siftahım yok.! elektrik borcunu mu düşüneceğim...!!!!
Bu kapsamda, sayaç okunamayan tüketiciler için mevsimsellik de dikkate alınarak tüketicinin son 2 yılın ilgili ayına ait tüketim ortalamaları üzerinden veya tüketicinin geçmiş tüketimi olmaması durumunda kendi beyanına göre kıyasen faturalandırma yapılacak. Diyor hasan kardeş inşallah işlerini adam gibi yaparlar vatandaşı madur etmezler.
@hasan_ipek ileri geri zekalılar kapanan işyerlerinin faturaları ne olacak geçen sene faaldılar şimdi kapalı
okumadan konu başlığını görünce döktürmüşsün kardeş burada diyor ki tüketicinin son 2 yılın ilgili ayına ait tüketim ortalamaları üzerinden veya tüketicinin geçmiş tüketimi olmaması durumunda kendi beyanına göre kıyasen faturalandırma yapılacak
peki kapallı işyerler için nasıl olacak
Kardesim isyerlerimiz kapali normalde gelmeyecek fatura simdi 500 lira gelecek. Boyle sacmalik mi olur.
olan yine vatandaşa olacak
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler