FİNANS

Erken yaşta emeklilik ne zaman çıkacak? EYT çıkar mı? İşte son durum

Emeklilikte yaşa takılanların gözü kulağı EYT yasasında... 8 Eylül 1999’da emeklilikte yaş şartı getirilince pek çok kişi emeklilik hayalinden olmuştu. Binlerce EYT'li, erken yaşta emeklilik ile ilgili olumlu haber bekliyor. İşte EYT ile ilgili son durum…

Erken yaşta emeklilik ne zaman çıkacak? EYT çıkar mı? İşte son durum

4447 sayılı kanun ile 8 Eylül 1999 tarihine kadar emeklilik şartı, kadınlar için 20, erkekler için ise 25 yıl sigortalılık şartı ile birlikte 5 bin prim günüydü. 8 Eylül 1999 tarihinde çıkartılan kanun ile emekli olabilmek için yaş şartı getirildi. EYT kanunun çıkıp çıkmayacağı ise büyük merak konusu.

EYT’DE SON DURUM NE?

1998 yılında işe giren bir kişi önceki yasaya göre 2023 yılında emekli olması gerekirken, 1999’da çıkarılan yasa ile bu süre 2038’e çıktı. 15 yıl geç emekliliğe neden olan bu kanunu binlerce kişi bekliyor. Hükümetten konuyla ilgili olarak bir açıklama gelmezken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son yaptığı açıklamada EYT kanunu ile ilgili kapıları kapadı. Erken yaşta emekliliğe olumlu bakmayan Erdoğan, konuyla ilgili olarak yeni bir açıklama getirmedi.

EYT ÇIKACAK MI? FİNLANDİYA MODELİ NEDİR?

Finlandiya modeli ile emeklilikte yaşa takılanların yüzü bir nebze güldü. Bu modele göre EYT'liler kesintiyi kabul ederek emekli olabilecek. Sisteme göre; Türkiye'de emekliliğine 4 yıldan daha az kalmış yaklaşık 500 bin kişi bulunuyor. Sistem uygulamaya girerse bu vatandaşlara 4 yıllık süre için yüzde 8 daha az maaş ödenerek emekli olması sağlanacak. Bu rakamlara göre 2 bin Türk Lirası maaşla emekli olabilecek bir kişi yüzde 8 daha az maaşla 1840 Türk Lirası ile emekli olabilecek. Ancak şu anda EYT'lilerin emekli olmasını sağlayacak bir yasa çıkma olasılığı çok zayıf. Hükümetin EYT konusunda çok net açıklamalarının olması, bu alanda düzenleme bekleyen vatandaşların umutlarını kırıyor olsa da halen düzenleme için beklemedeler.

Erken yaşta emeklilik ne zaman çıkacak? EYT çıkar mı? İşte son durumm

YARGITAY'DAN EYT'LİLER İLE İLGİLİ EMSAL KARAR

Yüksek mahkeme EYT'lileri 2021'de sevindiren bir karara imza attı. Prim gün sayısını ve diğer kriterleri karşılayan, fakat yaşa takıldığı için emekli olamayan bir vatandaşın kıdem tazminatı talebinde bulunması ile başladı. İş mahkemesine başvuran EYT'li, eski çalıştığı yerden kıdem tazminatı hakkını istedi. Yargıtay, EYT'li vatandaşın iş yerinden kıdem tazminatı ve diğer alacaklarını talep etmesini haklı bir karar olarak. Mahkemeye göre kişinin tazminat alabilmesi için sigortalılık süresini ve pirim ödeme gün sayısını tamamlanması yeterli. Böylece benzer durumda olan tüm EYT'liler Kıdem Tazminatı ücretini talep edip, emsal karar sayesinde alabilir.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
EYT cıkmasını istemeyenler zamanında bu kanundan emekli oldular sonuna kadar EYT
Biğzde ömer çelik gibi doğruyu söyleyelim ozaman bu iktidar eyt yi çıkarmassa 6 milyon eyt li ailesiyle en az 20 m,ilyon eyt li bu hükümete oy vermeyeceğiz halkını ezen hakkını yiyenler bu ülkede dürüst yönetici değildir
Geri Dön