FİNANS

Engelli maaşı, evde bakım pararı, 65 yaş aylığı! Memur zammı yüzde 30'a yükseltildi, 4.336 TL oldu...

65 yaş aylığı, evde bakım desteği, kronik hasta yardımı ve engelli aylığı ödemelerine de zam geldi. Aralık ayı enflasyonu sonrası netleşen memur maaş zammı ile sosyal yardım ödemeleri de yüzde 16,47 oranında zamlandı. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sosyal refah payı ile maaş zamlarının herkes için yüzde 30 olarak uygulanacağını duyurması sonrası en net rakamlar ortaya çıktı. İşte kalem kalem sosyal yardım ödemeleri..

Engelli maaşı, evde bakım pararı, 65 yaş aylığı! Memur zammı yüzde 30'a yükseltildi, 4.336 TL oldu...

Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından tüm memur ve emekliler 2023 yılı için ilk 6 maaş zammına kavuştu. Enflasyon farkı ile SGK ve Bağ-Kur emeklileri için yüzde 15,39, memur ve memur emeklileri içinse oran yüzde 16,47 oldu. Bu kapsamda memur zam oranı ile 65 yaş aylığı, evde bakım desteği, kronik hasta yardımı ve engelli aylığı için de yeni ödeme rakamları netleşti.

ERDOĞAN REFAH PAYI İLE YENİ ORANI DUYURDU

Tüm hesaplamalar yapılmışken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Sözleşmeliye Kadro Şöleni'nde açıklamalarda bulundu. "Enflasyondaki yükselişi dikkate alarak memur maaşlarında yüzde 87 oranında artış yapmıştık. Ayrıca gelir vergisi muafiyeti, sözleşmeliye kadro, ek gösterge gibi pek çok adımla kamu çalışanlarımıza ilave imkanlar sağlamıştık" diyen Erdoğan, "Buradan sizlere ve tüm milletime memur, memur emeklileri ve diğer tüm emeklilerimizin maaş artış oranını yüzde 25 olarak uygulayacağımızın müjdesini vermek istiyorum" diyerek yeni zam oranını duyurdu.

para (16)

Ancak bu açıklamanın üzerinden sadece 1 gün geçti ve Erdoğan partisinin grup toplantısında zam oranının tüm memur ve emekliler için yüzde 30'a yükseltildiğini duyurdu. Böylece 65 yaş aylığı, evde bakım desteği, kronik hasta yardımı ve engelli aylığı ödemeleri yeniden hesaplandı.

2023 SOSYAL YARDIM ÖDEME MİKTARLARI

Mevcut durumda 1.537 TL olan 65 yaş aylığı 1.998 TL’ye yükseldi. 3.336 TL olan evde bakım desteği ve kronik hastalık yardımı ise 4.336 lira oldu. Yüzde 40-69 engelli raporu olan kişilerin alacağı ücret 1.227 TL’den 1.595 TL’ye çıktı. Yüzde 70 ve üzeri engelli raporu bulunan vatandaşlara ise ödenen rakam 1.840 TL’den 2.392 liraya yükseltildi.


Geri Dön

En Çok Aranan Haberler