FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

EYT ne zaman çıkacak, çıktı mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası açıkladı! EYT son dakika haberleri

EYT ile ilgili son dakika açıklamaları yakından takip ediliyor. Emeklilikte yaşa takılanlar gündemdeki açıklamaları merak konusu oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emeklilikte yaşa takılanların (EYT) sayısının 1 milyon 900 bin olduğunu duyurmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan dün gerçekleşen Kabine Toplantısı sonrası Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili açıklamada bulundu. Peki, EYT ne zaman çıkacak, çıktı mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın EYT açıklamaları ve detayları...

EYT ne zaman çıkacak, çıktı mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası açıkladı! EYT son dakika haberleri

EYT'nin ne zaman çıkacağı merak konusu oldu. Asgari ücret açıklamasının ardından gözler EYT haberlerine çevrildi. Emeklilikte yaşa takılanlar son dakika gelişmelerini yakından takip ediyor. Bakan Bilgin Kabine Toplantısında, sigorta başlangıcı 8 Eylül 1999 ve öncesi olan çalışanları ilgilendiren emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili sunum gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili yapılan açıklama...

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN AÇIKLAMA GELDİ

Dün düzenlenen Kabine Toplantısı’nın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulundu.

Asgari ücrete kişi başına verdiğimiz devlet katkısını 250 liraya çıkardık. Geçtiğimiz yıl alınan gelir ve damga vergilerini kaldırmıştık. Yeni asgari ücretin çalışanlarımıza, işverenlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Ülkemizin kazancını çalışanlar başta olmak üzere milletimizin her kesimine yansıtmakta kararlıyız. Memur ve emekli maaş artışlarını da yine bu yaklaşımla yapacağız. Çalışanlarımızın, emeklilikle ilgili beklentilerini karşılayacak hazırlığı yakında tamamlıyoruz. EYT'yi de yakında tamamlıyoruz. Amacımız yılbaşından önce gündemden çıkarmak.

EYT NE ZAMAN ÇIKACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine sonrası yaptığı açıklamada "EYT'yi yakında tamamlıyoruz. Amacımız yılbaşından önce gündemden çıkarmak" diye konuştu.

Kabine sonrası EYT ile ilgili gelen soruya yanıt veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Bu hafta açıklayacağız" ifadelerini kullandı.

"ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA MECLİS'E GİTMİŞ OLUR"

Bakan Bilgin, "Takvim belli mi?" sorusunu, "Ocağa varmadan biz masamızdan kaldırırız. Yani önümüzdeki hafta Meclis'e gitmiş olur." şeklinde cevapladı.
"İşverenlerin kıdem tazminatı ödemesi için Hazine destekli Kredi Garanti Fonu kefaletiyle sunulacak destek banka limitlerinden düşecek mi?" sorusu üzerine Bilgin, "Bu işverenlerin kredi limitleriyle ilgili değil. EYT'liler, emekli olmaları durumunda biliyorsunuz kıdem tazminatı alacaklar. İşverenler, onlar adına bir kredi alacaklar ama ödemeyi biz işverene değil doğrudan doğruya işçiye yapmayı düşünüyoruz." dedi.

eyt-son-dakika

Bilgin, "Emekli olanlar, çalışmaya devam ederlerse, aynı işçiler işlerinde çalışmaya devam ederlerse sosyal güvenlik destek primi ödeniyor. O destek primi şimdi yüksek, emekli olup çalışanları, çalıştırmasınlar diye yüksek. Onu emekli olmadan çalışanlarla aynı seviyeye getirmeyi düşünüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.
EYT'lilerin sayısına ilişkin soruya Bilgin, "Aralık başındaki rakam 1 milyon 900 bindi. Sayılar her ay artıyor. Ocak başında 2 milyonu geçebilir. 1 milyon 900 bin kişi, yaş şartı hiç konmasaydı, diğer iki şartı yani prim gün sayısını ve süresini yerine getirdiyse emekli olabilecekti. Bunların yaklaşık 400 bini memur, yaklaşık 480 bini Bağ-Kur'lular, çoğunluğu da 4A'lılar yani özel sektörde ağırlıklı olarak çalışanlar. Hiç işi olmayan, bir yerde çalışmayan ama yaşı bekleyenlerin sayısı da 274 bin kişi." yanıtını verdi.
Bilgin, yaş sınırı olması halinde EYT'lilerin aşağı yukarı yarısının bu yıl, yarısının da gelecek yıl emekli olacağını söyledi.

kabine-toplantısı


Express
Mynet’te En Çok Takip Edilen Hisseler
Hisse

En Çok Aranan Haberler