FİNANS

Fahiş fiyata karşı bir yeni adım: Zincir marketler artık o ürünleri satamayacaklar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta sonu alışveriş yaptığı kooperatif marketin çıkışında, kooperatife bağlı market sayısının artırılacağını, vatandaşa daha fazla çeşit ve ürün ulaştırılacağını söylemişti. Seyhan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Cahit İncefikir, açıklama yaparak marketlerin üstleneceği rolü önemsediklerini belirtti. Öte yandan zincir marketlerde fahiş fiyatın önüne geçmek için kırtasiye ve kozmetik gibi ürünlerin satılmasının yasaklanacağı belirtildi.

Fahiş fiyata karşı bir yeni adım: Zincir marketler artık o ürünleri satamayacaklar

Fahiş fiyatın önüne geçmek için kurulan Tarım Kredi Kooperatif Marketleri hakkında konuşan Seyhan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Cahit İncefikir, marketlerin üstleneceği rolü önemsediklerini ancak bugüne kadar yeterli şubeleşme ağı oluşturulmadığı için üreticinin de tüketicinin de derdine derman olmadığını söyledi. Öte yandan süpermarketlerin raflarında bazı ürünlere yer veremeyeceği belirtildi.

ARTIK SATAMAYACAKLAR

Fahiş fiyat ve bazı marketlerin pahalı gıda politikalarına karşı alınan önlemlere her geçen gün yenileri ekleniyor. Sabah'ta yer alan habere göre, AK Parti, fahiş fiyat artışlarının önüne geçmek için yeni düzenleme üzerinde çalışıyor. Düzenlemeye göre, vatandaşa daha ucuz ürün satmak için otoyol kenarlarına yeni zincir marketler açılacak. Düzenlemede, bin 500 metrekareden küçük alanda hizmet veren zincir marketlerde kozmetik ve kırtasiye gibi ürünlerinin satışının yasaklanması tartışılıyor.

2017 YILINDA AÇILMIŞTI

Çiftçilerin ürünlerini kaliteli ve uygun fiyatlar ile doğrudan tüketicilere ulaştırmayı hedefleyen Tarım Kredi Kooperatif Marketleri ilk şubesini 2017 yılında açtı. Gıda ürünleri fiyatlarının dengelemesinde önemli rol oynaması beklenen kooperatif marketler 500 mağaza hedefine ise ulaşamadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta sonu ise alışveriş yaptığı kooperatif marketin çıkışında, kooperatife bağlı market sayısının artırılacağını, vatandaşa daha fazla çeşit ve ürün ulaştırılacağını söyledi.

Yeterli şube olmayınca, mal sirkülasyonu ve lojistik desteği de gelişemeyen kooperatif marketleri üreticinin de tüketicinin de derdine derman olamadı.

"ARACIYI DEVREDEN ÇIKARMAK TÜKETİCİYE FAYDA SAĞLAR"

Seyhan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Cahit İncefikir, konuyla ilgili İHA'ya açıklama yaptı. Çiftçiden ürünün alınarak direk tüketiciye ulaştırılması gerektiğini vurgulayan İncefikir, “Çiftçinin elinde ürün kaldığı zaman zaten bir tarafta mağdur olan birisi var demektir. Onu mağdur etmemek gerekir. Sistemli, planlı olarak gidersek Tarım Kredi Kooperatif Marketlerinin bu anlamda üstleneceği rolü önemsiyoruz. Ancak sadece bir yerde kalıp küçük, spot bir şekilde kalması yanlış olur. Daha yaygın, geniş bir şekilde üreticiden son markete kadar kooperatifin olması çok önemli. Aracıyı devreden çıkarmak, aradaki maliyetleri kaldırarak tüketiciye çok uygun fiyata ürün vermeyi sağlar” diye konuştu.

"MARKET ZİNCİRLERİNİN HIZLA ÇOĞALMASI GEREK"

Tarım Kredi Kooperatif Marketlerinin yanı sıra yerel yönetimlerinde market açması gerektiğini savunan İncefikir, daha sonra şunları söyledi;

“Sadece Tarım Kredi Kooperatif Marketleri değil, devletin kendi organizasyonuyla veya yerel yönetimler aracılığıyla bu tip marketler açması gerekir. Aracıları, tedarikçileri ve hali dışlayarak direk bunu yapabilir. Biz eskiden bahçeden ürünümüzü toplar, kamyona balık sırtı yükler ve İstanbul’a götürür pazarda tüketiciye sunardık. Bu anlamda Tarım Kredi Kooperatif Marketleri veya yerel yönetimlere bağlı market zincirlerinin hızla çoğalması gerekiyor. Akılcı, bilimsel, matematiksel bir şekilde denetleyerek tüketiciye bunu en uygun şekilde vermek lazım.”

Seyhan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Cahit İncefikir, marketlerin kurulmasının geç kalındığını da aktararak, “Eğer Tarım Kredi Kooperatifi’nin market açmak gibi bir işlevi varsa bana göre dünyanın en geç kalınmış şeyi budur. Neredeydiler bu zamana kadar anlamıyorum. Tarım Kredi Kooperatifi’nin bu rolü üstlenmesi çok geç kalınmış bir durum” ifadelerini kullandı.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 88 yorum
sanki kırtasiye ve kozmetik ürün satanlar daha ucuza mı veriyorlar saçma sapan işlerle uğraşıyorlar temel gıdaya bakın siz onlar en son uğraşılacak işler sayın vekiller bu arada maaşlarınızı da konuşalım olmaz mı?
@edipvar üstelik bu tür ürünler zincir marketlerde daha uygun fiyata satılıyor.
@edipvar Ağzına sağlık kardeşim.
Sahi bir zamanlar Tariş vardı gima vardı çukobirlik Vardı sütkur Vardı et balık kurumu vardı ucuz satıyordu Şimdi onlar nerede
sen anlayamamışsin konuyu sadece ön yaptırım bu fiyatlar chek etmezseniz başka yaptırımlarda gelir mesaji
Tepkiler CHP den ise doğru yol demektir
Kardeşim artık bu yorum iları maalesef kimseler yemiyor chp doğruyu söylüyor. Bunu bir eski akpli olarak söylüyorm düşünerek cevap verin.
@kardelentrafik tepkiler halktan yoksulluk almıs basını gitmiş sizin kafanız prırıl pırıl olmuş. aloooooooooooo mahalle yanıyor
@kardelentrafik bu nefretinizle ülkeyi bitirdiniz, bitirdiniz ama sizin bu nefretiniz bitmedi. yazıklar olsun, bu ülke size ne yaptı da bu nefret niye?
@kardelentrafik chp kadar başına taş düşsün.ülkede ekonomi bitti,20 yılşdır ülkeyi yönetenlere tek lafınız yok.varsa yoksa chp.allah sizi bildiği gibi yapsın utanmazlar.
@kardelentrafik cevaba bak ya,aklın intiharı.buyurun cenaze namazına
@kardelentrafik beyin bu kadar çalışıyo
böyle uygulama ile enflasyonu düşürebileceklerini mi sanıyorlar yapmayın Allah aşkına. bu ülkede fabrikaların sayısı ve üretim artmadıkça istihdam artmadıkça yolun sonu uçurum
Geri Dön