FİNANS

FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? FED faiz kararı ne olacak?

FED toplantısına ilişkin heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Tüm dünya ve ülkemizde de merakla beklenen FED faiz kararı ile ilgili araştırmalar hız kazandı. Ekonomiye yön verecek FED faiz kararının açıklanmasına çok az bir zaman kaldı. İşte tüm dünya ekonomisinin açıklanmasını beklediği FED faiz kararına dair detaylar!

FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? FED faiz kararı ne olacak?

FED faiz kararının açıklanmasına sayılı günler kaldı. Yapılacak toplantıyla birlikte sadece ABD'nin ekonomisinde değişikliğe gidilmiyor. Altın, dolar ve kripto para gayri resmi merkezi sayılan ABD'de faiz kararları ciddi etki yaratabiliyor. Mart ayındaki 50 puanlık baz artışı sonucu bu ay da faiz yükselmesi beklenmektedir. Bu da altın fiyatlarının yükselmesiyle aynı anlama geliyor. Peki, faiz toplantısı ne zaman işte detaylar...

FED NİSAN AYI FAİZ TOPLANTISI NE ZAMAN?

FED faiz kararı toplantıları iki ayda bir gerçekleştiriliyor. Bir sonraki FED faiz kararı toplantısı 3 - 4 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek.

FED FAİZ KARARI NE OLUR?

Küresel piyasalarda, Rusya'ya yönelik daha fazla yaptırım beklentileri ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) para politikasında "hızlı ve düzenli" sıkılaşmaya gideceği endişeleri ile negatif bir seyir izlenirken, gözler bugün Fed Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) mart ayı toplantı tutanaklarına çevrildi.

Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin gelişmeler, fiyatlamalara yön veren temel risk unsuru olmayı sürdürürken ABD ve Batılı ülkelerin Rusya'ya yönelik yeni yaptırımlar açıklayacağı beklentileri risk algısını artırıyor.

Fed Yöneticilerinden Lael Brainard, enflasyonda daha fazla yükseliş olabileceğini, bunun daha hızlı faiz artışını gerektirdiğini söyledi. Enflasyondaki yukarı yönlü risklere işaret eden Brainard, "Fed, enflasyonu düşürmek için para politikasını düzenli olarak sıkılaştırmaya devam edecek. Mayıs toplantısından itibaren de bilanço hızlı şekilde küçültülecek." dedi. Kansas City Fed Başkanı Esther George da Fed'in faiz oranlarını mayısta yarım puan artırmasının bir seçenek olacağını belirterek, "Bence 50 baz puanlık faiz artırımı, diğer şeylerle birlikte dikkate almamız gereken bir seçenek olacak. Bilançonun politika faizi artışlarıyla birlikte nasıl hareket edeceğini düşünmeye çok odaklandım." ifadelerini kullandı.

Analistler, tutanaklarda mayıs ayı toplantısında faiz artırımları ve bilanço küçültme konusunda izlenecek yola dair ipuçlarının aranacağını söyledi. Piyasada, Fed'in yüzde 80 ihtimalle mayıs ayında 50 baz puanlık faiz artırımına gideceğinin fiyatlandığını aktaran analistler, söz konusu olasılığın artması ile piyasalardaki oynaklığın hızlanabileceğini ifade etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler