FİNANS

Fiyatları 5 kat arttı! Maske, kolonya ve el dezenfektanının internet fiyatları şaşırttı

Koronavirüse karşı alınacak korunma önlemlerinden maske, el dezenfektanı ve kolonyanın internetteki 4-5 katı yüksek satış fiyatları şaşkınlığa neden oluyor.

Fiyatları 5 kat arttı! Maske, kolonya ve el dezenfektanının internet fiyatları şaşırttı

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve 4 binin üzerinde insanın ölümüne neden olan koronavirüs, dünyaya yayılmaya ve can almaya devam ediyor. Salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı günden güne artarken, uzmanlar virüsten korunmanın en etkili yolunun filtre özellikli maske takılması, olabildiğince kalabalık ortamlardan uzak durulması ve el temizliğine dikkat edilmesi olduğunu söylüyor. Bu uyarılar dolayısıyla maske satışları günden günde artıyor. Virüsün ortaya çıkmasının ardından Çin, üretip ihraç ettiği maskeleri ithal etmeye başladı.

Türkiye'de ilk vakanın görülmesinin ardından virüsten korunmak için maske, kolonya ve dezenfektan ürünleri satın almak isteyenler, en yakın eczane ya da medikal ürün satan işletmelerin yolunu tuttu. Yoğun talep karşısında rafları boşalan işletmelerden eli boş dönen vatandaşlar, çareyi ürünlere kolayca ulaşabilecekleri online alışveriş sitelerinde aradı. Online alışveriş sitelerindeki ürünlerin fiyatları ise şaşkınlık verici seviyelere çıktı. Sık ziyaret edilen alışveriş sitelerinden birinde FFP1 özellikli '3M' olarak tabir edilen maskenin adet fiyatı 285 liradan indirimle 276,45 liradan satışa sunuldu. Benzer özellikli bir başka markaya ait maske ise yine adet fiyatı 36 liradan indirimle 34,92 liradan satışa sunuldu. Normal zamanlarda bu tarz maskelerin adet fiyatı 15 TL'den alıcı buluyordu.

KOLONYANIN FİYATI 500 LİRA

El dezenfektanlarında da durumun aynı olduğu görüldü. 1 litrelik dezenfektanın 249 lira ile 214 lira arasında satışa sunulduğu dikkat çekerken, 100 mililitrelik bir el dezenfektanının ise 64,98 liradan indirimle 39,79 liraya satışa sunulduğu görüldü. El dezenfektanından ziyade daha kolay ulaşılabilir olan kolonya satın almak isteyenler yine online alışveriş sitelerine yöneldi. Normal zamanlarda 15 liraya satılan kolonyaların şişe fiyatı 50 liraya, 30 liraya satılan litrelik kolonyanın fiyatının ise 100 liraya çıktığı görüldü. Bir tedarikçinin litrelik kolonyayı, internet üzerinden 5 litre halinde 448 liraya sattığı dikkati çekti.

KAYNAK:DHA

maske-kolonya-ve-el-dezenfektaninin-internet-fiyatlari-sasirtti_2453_dhaphoto2

maske-kolonya-ve-el-dezenfektaninin-internet-fiyatlari-sasirtti_2453_dhaphoto3

maske-kolonya-ve-el-dezenfektaninin-internet-fiyatlari-sasirtti_2453_dhaphoto4

maske-kolonya-ve-el-dezenfektaninin-internet-fiyatlari-sasirtti_2453_dhaphoto5

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 71 yorum
ilk siz yakalanıp kolonya bulmayın inşallah ????????
@elif_yerlikaya_1992 Ben ilgili şatıcılar hakkında şikayette bulundum. Tüm vatandaşların aynı şekilde tepki vermesini umut ediyorum. Ancak bu şekilde bu fırsatçılar temizlenir.
@elif_yerlikaya_1992 meydan yine karaborsacılara kaldı desene bir kaçını dar ağacında sallandıracaksın bakalım bir daha böyle şeylere cesaret ediyorlarmı
Amin inşAllah
@elif_yerlikaya_1992 Çok zor bu ülke fırsatçılara çalışıyor
Nerede devlet ?
@yokedici_37 BUNUN DEVLETLE ALAKASI YOK.SEN ŞİKAYET EDECEKSİN DEVLET TEDBİRİNİ ALACAK.BU TİP FIRSATÇILIĞI YAPANLAR YAKALANACAK. VE ELLERİNDEKİ MALLAR MÜSADERE EDİLECEK
@atimerih ben etmiyecem ben devlete vergimi öderim ben devletin denetcisi değilim devlet denetleyecek.
satıcılar belli hemen işlem başatın
Geri Dön