Gelir kapısı oluşturdu! Arzuhalcinin yeni işi 'HES kodu' temini oldu

Diyarbakır’da arzuhalcilik yapan Mehmet Ali Askan, geçim kaynağını artırmak için Hayat Eve Sığar (HES) kodu işine de girdi. Kodu alamayan vatandaşlara yardımcı olan Askan, bu şekilde kendisine yeni bir gelir kapısı oluşturdu.

Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde bulunan Adliye Sarayı karşısında arzuhalcilik yapan ve hukuk fakültesine hazırlanan Mehmet Ali Askan, 2 yıla yakındır baba mesleğini sürdürüyor. Koronavirüs vakalarında yaşanan artışın ardından İl Hıfzıssıhha Kurulunun 4 Eylülde Vali Münir Karaloğlu başkanlığında gerçekleştirdiği toplantıda, salgının yayılmasını engellemek amacıyla kamu kurum ve kuruluşlarına HES kodu ile giriş yapılması şartı getirildi.

AW121903_02

HES kodu almayı bilemeyen vatandaşların sürekli yaşadığı problemi gören Askan, daha sonra dilekçe masasına 'HES kodu alınır' yazısı yazarak ek gelir sağlamaya başladı.

AW121903_03

HES kodu alamayanlara destek verdiklerini, bu sayede de farklı bir kazanç kapısı oluşturduğunu ifade eden Askan, "HES kodu Türkiye genelinde başladığı zaman, Diyarbakır’da HES kodu alma konusunda problem yaşandı. Ben de adliyeye genelde girip çıkıyordum, yığılmayı ve HES kodu alma problemini görünce aklıma böyle bir fikir geldi. Hem vatandaşa yardımcı oluyoruz hem de adliye önündeki yığılmayı engelliyoruz.

AW121903_04

Normalde HES kodu 2 liraya yapıyorum, ücret almayarak yardım ettiklerimiz de oluyor. Üniversiteye hazırlanıyorum, hukuk fakültesinde okuyup iyi bir avukat olmak istiyorum, maddi durumlardan dolayı bu yıl gidemedim, seneye giderim inşallah" dedi.

KAYNAK:İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 32 yorum
seyyar satıcı kovalayan zabıtalar nerede. adam ne güzelde tezgahını kurmuş .bu adamlarda bir nevi seyyar satıcı ve vergi kkaybı yaratmıyorlarmı ? hey gözünü sevdiğim memleket .
Sen nasıl bir insansın adam ekmek peşinde diyorsun zabıta nrde?
Birader yanlis dusunuyorsun. Hepimiz ayakkabi boyamayi biliyoruz ama sokakta gordugumde ayakkabi boyatiyorum nedeni onlarda ev gecindiriyor. Her toplumda vergi vermeyen olacak ve bu bizler tarafindan idare edilecek.
Haklısın abi, heryer seyyar satıcı doldu. Akşamları sahil yolunda 5 tlye karton bardakta çay satıyor adam. Vergi yok kira yok. Pilavcısı, işportacısı, midyecisi vergisiz para kazanıyorlar. Bizde her ay maaşımızdan vergi ödüyoruz. Devlet bu konuda artık tedbir almalı.
sesin bubkadar gur ciktigina gore baba parasi yiyorsun
Sanki işyeri açan adam düzgün iş yapıyormuş gibi konuştun. Hangi esnaf vergi veriyorki,,,
boş yapmaktan vazgeçseniz artık ????
Kazandığı parayı harcayınca vergisini vermiş oluyor bir açıdan
@gargimel Esnaf mısınız? Zira, genelde esnaflar seyyarları sevmez. Az olan kaynak, iki tarafa kifayet etmez.
@gargimel tok açın halinden ne anlar
helal olsun.Fırsatları yakalayan çalışkan bir genç. İpsiz sapsız gezenlere örnek olsun.
ülkedeki fırsatlar : karın tokluğuna çalışmaktan ibaret zaten :)) ipsiz sapsız dediklerin avrupaya kaçınca altına BMW çekiyor kendine ev alıyor. türkiyeye de bitek tatile gelip 5 yıldızlı otelde bodrumda antalyada takılıp avrupaya geri dönüyor. ipsiz sapsız dediklerin köle gibi yaşamayı kabul etmiyorlar düzgün bir hayat istiyorlar yani.
Hes kodu alamayanda semer taksın gezsin artık
@serkanaydogar 65-70 yaş üzeri insanların teknolojiye ayak uyduramaması normal umarım sende bu yaslara gelince yeni nesilin teknolojisine ayak uyduramassın
@gokmevlut Teknoloji, yaştan ziyade kabiliyet ile alakalı bir durum gibi. Elbette yaş da, anıların psikolojik etkisi gibi sebepler de etkili oluyor olabilir. Ama bence, iş yine kafada bitiyor gibi. Aşırı teknoloji yanlısı da değilim, teknoloji karşıtı da değilim. Mesela, internetin bütün imkanlarından faydalanmama rağmen gider yığınla başlı ajanda ve kitap da alırım. İkisi bir arada yürür ise hayat anlam bulur. Eskiyi de bilmek lazım, yeniyi de. Yaşlı gence öğretsin, genç yaşlıya.
annen baban alabiliyor umarım
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler