Genç Girişimci Vergi ve Prim Ödemeyecek

Girişimciler bir iş kurduğunda akıllarına takılan en önemli sorun ödeyecekleri vergi ve prim. Mevzuatta yapılan değişikliklerle genç girişimcilerin vergi ve prim ödememesini sağlayan düzenlemeler getirildi.

Genç Girişimci Vergi ve Prim Ödemeyecek

İşte yapılan düzenlemelerin ayrıntıları:

18-29 Yaş Sınırı Var

Getirilen vergi ve prim avantajından faydalanmak için bazı temel şartlar bulunuyor. Bunlardan en önemlisi ise yaş sınırı. Buna göre, teşvikten faydalanmak için mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla 18 yaşını doldurmuş ve 29 yaşını doldurmamış olmak gerekiyor.

Faaliyetin Türü Önemli

Vergi ve prim teşvikinden faydalanmada önemli bir diğer husus da yürütülen faaliyetin türü. Genç girişimci prim teşvik uygulamasından sadece ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle adlarına ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis olunan tam mükellef gerçek kişiler faydalanabilecek.

Yani teşvikten faydalanacak kişilerin herhangi bir şekilde daha önceden gelir vergisi mükellefiyeti olmaması gerekiyor. Tabi buradaki mükellefiyet sadece ticari, zirai veya mesleki faaliyet ile ilgili olmalı. Örneğin; daha önceden gayrimenkul sermaye iradı nedeniyle gelir vergisi mükellefiyeti olan bir şahsın bu durumu genç girişimci teşvikinden faydalanması için engel teşkil etmeyecek.

Ayrıca mevcut bir işletmeye veya mesleki faaliyete sonradan ortak olunması halinde teşvikten faydalanmak mümkün değil.

Şirketler Faydalanamayacak

Eğer ki kurumlar vergisi kapsamında, anonim şirket, limited şirket gibi bir şirket kurulursa vergi ve prim teşvikinden faydalanmak mümkün değil. Yani teşvikten faydalanmak için şirket değil, gelir vergisi kapsamına girecek, şahsınıza bağlı bir işletme kurmanız gerekiyor.

Bununla birlikte adi ortaklıklar ve şahıs şirket ortaklıklarında sadece bir ortağın (bu ortaklardan en genç olanının) teşvikten yararlanması mümkün. Ancak burada önemli bir ayrıntı bulunuyor: Ortaklardan herhangi birinin teşvik şartlarını taşımaması halinde, diğer ortaklar da prim teşvikinden faydalanamayacak.

Süresinde Bildirim Yapılmalı

Teşvikten faydalanılması için işe başlamanın uygun şekilde kanuni süresi içinde bildirilmesi gerekiyor. İşe başlangıcın GVK’ya uygun olarak yapılmasına rağmen, SGK’ya geriye dönük tescil işlemi yapılması halinde vergi kaydının başladığı tarih itibariyle prim teşvikinden faydalanılacak.

75 Bin TL Vergiden İstisna

Gerekli şartlar sağlanması halinde girişimcinin faaliyete başladığı takvim yılından itibaren üç vergilendirme dönemi boyunca elde ettiği kazancının 75 Bin TL’ye kadar olan kısmı gelir vergisinden istisna tutulacak. Yani bu tutar üzerinden vergi hesaplanıp ödenmeyecek.

Bir Yıl Boyunca Prim Ödenmeyecek

Düzenlemeye göre, gerekli şartları taşıyan genç girişimcinin 4/b (Bağ-Kur) kapsamında ödemesi gereken primleri, 1 yıl süreyle prime esas kazanç alt sınır üzerinden Hazinece karşılanacak. Dolayısıyla alt sınırdan 4/b primi bildirmek isteyen genç girişimci bir yıl boyunca hiç prim ödemeyecek. Şayet alt sınırın üstünde bildirim yapmak istenirse alt sınır ile aradaki farkın primi ödenmek zorunda.

Girişimci Kendi İşinde Bilfiil Çalışmalı

Bahsettiğimiz teşvikten faydalanmak için genç girişimcinin kendi işinde bilfiil çalışılması veya işin kendisi tarafından sevk ve idare edilmesi gerekiyor. Seyahat, hastalık, askerlik, tutukluluk ve hükümlülük gibi zaruri ayrılmalar dolayısıyla geçici olarak işinde bilfiil çalışmamak bu şartı bozmuyor.

Ayrıca kendi işinde bilfiil çalışılması veya işin kendisi tarafından sevk ve idare edilmesi şartını sağlayan mükelleflerin, faaliyetin yürütülebilmesi için çırak, kalfa veya yardımcı işçi çalıştırması istisna şartını bozmuyor.

Sorularınız için: mehmet.bulut79@mynet.com

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler