Gram altında rekor geldi! Altında yükseliş sürecek mi?

Küresel piyasalarda altının onsunda yaşanan yükselişe dolar/TL kurundaki rekorlar da eklenince gram altın fiyatları da tarihi seviyelere çıktı. Gram altın 484 lira ile rekor tazeledi.

Yurt içinde altın fiyatlarındaki yükseliş devam ediyor. Haftaya 475 lira düzeyinde başlayan gram altın fiyatları bugün 484 liranın üzerine çıkarak tarihi seviyelerini gördü. Çeyrek altın 789 liraya yükselirken Cumhuriyet altını 3 bin 237 liraya tırmandı.

ALTIN FİYATLARI NEDEN YÜKSELİYOR?

ABD'de seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte ülkede artan siyasi gerilim ve koronavirüse ilişkin gelişmeler de küresel piyasalardaki belirsizlik ortamını destekliyor. Hal böyle olunca; küresel piyasaların güvenli liman olarak tanımladığı altın fiyatları son 3 ayın dip seviyeleri olan 1850 dolardan tekrar 1900 doların üzerine hareketlendi. Yurt içinde ise spot altın fiyatlarının yeniden 1900 doları zorlamasına olarak dolar/TL kurundaki yükselişler altında bu haftaki artışlarda başrol oynuyor.

ALTIN FİYATLARINDAKİ ARTIŞ DEVAM EDER Mİ?

Küresel piyasalarda spot altının ağustos ayı ortalarında 2.000 doların altına geriledikten sonra 1850 dolara kadar düşmüştü. Yurt dışında yaşanan bu düşüşe rağmen dolar/TL kurunda yaşanan sert yükselişlerin etkisiyle yurt içinde altın fiyatlarındaki düşüş sınırlı kalmıştı. Ağustos ayının başında 480 liranın üzerine çıkan gram altın aradan geçen 2 aylık süreçte 440 liraya kadar gerilemesine karşın yeniden 483 lirayla tüm zamanların zirvesini gördü. Peki altın fiyatlarındaki bu artış devam edecek mi?

Uzmanlar altın fiyatlarındaki hareketlerde ABD'de gelecek ay gerçekleştirilecek olan başkanlık seçimleri süreci ve koronavirüse ilişkin gelişmelerin başrol oynayacağına dikkat çekiyor. Yurt içindeki altın fiyatları için ise küresel piyasalardaki altın fiyatlarına ek olarak dolar/TL kurundaki yukarı yönlü hareketler belirleyici konumda.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
İstifa, istifa ... Lütfen insafa gelin, acıyın bu Türk halkına ... İşinizi maalesef yapamadınız. Dışişleri ve Ekonomi Bakanı, Hazine ve Maliye Bakanı istifanızı verin, yeter artık ülkeyi batırrrrrrdınız, yeter. Siz, açıklarınızı kapatmak için, para bastıkca Türk parası pul oldu. Komşu ülkeniz Bulgaristan ın parasa taş gibi yerinde duruyor. Orada Korona yok mu, orada ki altın sahte altın mı? Adamların parası taş gibi. Gidin ders alın, nasıl yapıyorlar öğrenin. İstifaaaaaaaa
tl den başka ne alırsan al değer kazanır artık,tl den tarihinde görülmemiş derecede kaçış başladı
Cumhuriyet tarihinde bir ilk. Ne şans oda damata rastlıyor.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler