FİNANS

Güncel KYK borcu ödeyenlerin faizleri de silindi mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın KYK faiz kararı sonrası herkes bunu arıyor

KYK borcu faizleriyle ilgili yaşanacak gelişmeler milyonlar tarafından bir süredir merakla bekleniyordu. Çalışmaların yürütüldüğünün aktarıldığı konuyla ilgili gözler Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarına çevrilmişti. Kabine sonrası açıklama yapan Erdoğan, KYK borçları faizleriyle ilgili alınan kararı duyurdu. Peki, güncel KYK borcu ödeyenlerin faizleri de silindi mi? İşte Erdoğan'ın açıkladığı KYK faiz kararı sonrası merak edilen tüm detaylar...

Güncel KYK borcu ödeyenlerin faizleri de silindi mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın KYK faiz kararı sonrası herkes bunu arıyor

KYK kredi borcu düzenlemesi gündemin en çok araştırılan ve milyonların alınacak kararı merakla beklediği konularından bir tanesiydi. Konuyla alakalı çalışmaların yapıldığının duyurulmasının ardından gözler kritik Kabine toplantısına çevrilmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kritik Kabine toplantısının ardından kameraların karşısına geçerek önemli açıklamalarda bulundu. Buna göre kredi borcu faizleriyle ilgili alınan karar da netleşmiş oldu. Şimdi çok sayıda kişi güncel KYK borcu ödeyenlerin faizlerinin de silinip silinmeyeceğini merak ediyor. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı KYK borcu faizi kararı ve tüm detaylar...

KYK KREDİ BORCU FAİZLERİ SİLİNECEK Mİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada "Son dönemde enflasyonun arzu etmediğimiz düzeylere yükselmesi öğrenim kredisi güncellemelerinde beklenmedik rakamların ortaya çıkmasına yol açtı. Haftalar öncesinden ilgili arkadaşlarıma talimatlarımızı verdik. Biraz önceki Kabine toplantımızda kredi geri ödemelerinin herhangi bir enflasyon farkı veya faiz uygulaması olmaksızın sadece alınan kredi rakamı üzerinden yapılmasını kararlaştırdık. Yani anapara." ifadelerini kullandı. Buna göre KYK borcu olan kişiler kredi geri ödemelerini enflasyon farkı ve faiz olmadan yalnızca alınan kredi üzerinden yapacak. Yani öğrenci kredi geri ödemeleri sadece anapara üzerinden gerçekleştirilecek.

thumbs_b_c_5bc1b1ba72fcdd912340a0be8f5ee7aa

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması sonrası Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Cumhurbaşkanımız müjdeyi açıkladı! ÜFE artışını kaldırıyoruz. Gençlerimiz öğrenim kredilerinde yalnızca ana parayı ödeyecek." dedi.

GÜNCEL KYK BORCU ÖDEYENLERİN FAİZLERİ DE SİLİNDİ Mİ?

Şimdi çok sayıda kişi güncel KYK borcu ödeyenlerin faizlerinin silinip silinmediğini araştırıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuyla ilgili yaptığı açıklamasının ardından "Bu uygulamadan halen kredi geri ödemesi yapan tüm gençlerimiz yararlanacak." dedi. Erdoğan devamında "Aldığımız bu kararla kredi geri ödemelerinde toplam 26 milyar liranın üzerinde bir yükü gençlerimizin üzerinden kaldırmış oluyoruz. Böylece mezun olup geri ödemesi başlayacak 1 milyon 49 bin, kredi almış ancak henüz mezun olmamış 812 bin, geri ödemesi vergi dairelerince takip edilen 1 milyon 295 bin olmak üzere yaklaşık 3 milyon 157 bin gencimizin öğrenim kredisi sorununu kökten çözmüş oluyoruz. Önümüzdeki yıldan itibaren kredi ödemesi başlayacak öğrencilerimiz de artık sadece aldıkları kredi rakamı kadar sorumlu olacaklar. Öğrenim kredileriyle ilgili aldığımız kararın gençlerimize hayırlı olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı. Konuyla ilgili yapılacak detaylı açıklamalar da takip ediliyor.

20220316_2_52651764_74765510

KYK KREDİ VE BURSU NE KADAR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, bu yıl 750 bine yakın gencin yurt imkanından faydalanarak, 520 binden fazla gencin burs, 881 binden fazla gencin ise öğrenim kredisi alarak eğitim öğrenimine devam ettiğini bildirerek, geçtiğimiz 20 yılda kredi ve burs miktarlarını 14 kat artırdıklarını söyledi.

KYK kredi ve burs ücretleriyle ilgili de konuşan Erdoğan, göreve geldiklerinde lisansta 45 lira burs veya kredi verildiğini, bugün ise 850 lira, yüksek lisansta 1700 lira, doktorada 2 bin 550 lira kredi veya burs alındığını aktardı. "KYK burs ve kredileri artacak mı?" sorusunun yanıtı da merak edilirken Erdoğan, yılbaşında bu rakamların yükseltileceğini duyurdu. Erdoğan, burs almak isteyen öğrencilerin başvurularının 12 farklı kamu kurumunun veri altyapısında yapılan taramayla gayet adil ve şeffaf bir sistemle değerlendirildiğine dikkati çekerek, öğrenim kredisinin başvuran her öğrenciye verildiğini vurguladı.

Öte yandan Erdoğan, alınan kredilerin geri ödemelerinin mezuniyetten 2 yıl sonra başladığını aktardı. Bu süre içinde mezun öğrencinin sigorta girişi olan bir işe başlayamamışsa e-Devlet sistemi üzerinden ödemeyi erteleyebildiğini de belirtti. Şimdi KYK kredi ve burslarının yanı sıra KYK borçlarıyla ilgili yaşanacak gelişmeler takip ediliyor.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler