Haksız kesilen elektrik faturalarının bedelini KDK yardımıyla geri aldı

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), Erzurum'da vatandaştan haksız tahsil edilen elektrik faturasının faiziyle geri ödenmesini sağladı.

Haksız kesilen elektrik faturalarının bedelini KDK yardımıyla geri aldı

Erzurum'da yaşayan bir vatandaşa, "kaçak elektrik kullandığı" gerekçesiyle fazladan elektrik faturası gönderildi. Usulsüz elektrik kullanmadığını savunan vatandaş, fazladan gönderilen faturaların iptal edilmesi, kendisinden tahsil edilen ücretlerin yasal faiziyle iade edilmesi istemiyle KDK'ye başvurdu.

Başvuruyu inceleyen KDK uzmanları, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ve şikayete konu faturaları tahsil eden Aras EDAŞ'la irtibata geçerek konuyu araştırdı.

KDK uzmanlarıyla, kurum ve şirket yetkilileri arasında yapılan görüşmeler sonucu, vatandaştan haksız tahsil edilen elektrik faturasının faiziyle geri ödenmesini sağlandı.

KDK'nın kararında, yapılan görüşmeler ve araştırmalar sonucu hazırlanan EPDK'nin ilgili yazısına yer verildi. Yazıda, şikayete konu Kaçak Elektrik Tüketimi Tespit Tutanaklarının ve bu tutanaklara istinaden düzenlenen faturaların, yürürlükteki mevzuat hükümlerine uygun olarak tanzim edilmediğinden, iptal edilerek tahsil edilen bedellerin ödeme tarihinden itibaren geçerli olacak gecikme zammı ile tüketiciye iade edilmesi gerektiğinin belirtildiği aktarıldı.

Kararda, bu yazıya istinaden ARAS EDAŞ'ın, söz konusu faturaları iptal ederek tahsil edilen bedelleri gecikme zammı ile tüketiciye iade ettiği, tarafların uzlaşmaya vardığı belirtidi.

KAYNAK:AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
sen merak etme o parayı senden ila ki bir yoldan geri alır .aynısı benim başıma geldi .bana kaçak kulanmışsın diye ceza kesti .ben kaçak olamdıgını kanıtladım ceza iptal etti hakim ..aradan 1.5 yıl geçtikten sonra .kendi adamını yollayıp .elektirik sayacına farklı bir tel takıp .fotografını çekip bakın elimde kanıt var geçen defa da kaçak yapmıştı hakim inanmadı al bu sefer elimizde kanıt var deyip eski kaçak cezasını da üstüne koyup .benden zorla alıdlar elektirgimi kesip sen bu para ödemesen elektirik alamasın dediler yani demem o ki senden fayizinlen geri alırlar..
Devlet nerde ? elektrik dağıtım şirketlerıde üçkağıtcı herkes den 10 lira 10 million insan düşünün artık
DAHA NELER DAHA NELER RESMEN SOYGUNCU OLMUŞ ELEKTRİK KURUMU VE HİÇ BİR YETKİLİ SESİNİ ÇIKARMIYOR FATAURA BEDELİ KADAR SAYAÇ OKUMA BEDELEİ, AÇKA KAPAMA BEDELLERİ DAHA NELER NELER
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler