İki çocuk annesi Selda Karaduman iki inekle başladı, şimdi taleplere yetişemiyor

Eskişehir'de yaşayan Selda Karaduman, Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesinde tıbbi sekreter olarak görev yaparken işini bırakıp 2012'de eşi ve iki çocuğu ile yerleştiği Sivrihisar ilçesinde iki inek satın alarak başladığı süt ve süt ürünleri satışında taleplere yetişmek için büyükbaş hayvan sayısını artırdı.

İki çocuk annesi Selda Karaduman iki inekle başladı, şimdi taleplere yetişemiyor

33 yaşındaki Karaduman, ailesiyle tükettikleri sütün kendilerine fazla gelmesiyle satışa başladı. Elde ettiği gelirle inek sayısını 6'ya çıkartan genç kadın, süt ürünleri de yapmaya başladı.

Sivrihisar Belediyesinin "Yerel Ürün ve Kadın Üretici Destekleme Projesi" sayesinde ilçede süt evi açan Karaduman, vatandaşların süt, yoğurt, tereyağı, kaymak, süt reçeli, yumurta gibi ihtiyaçlarını karşılıyor.

6 inek, 125 tavuk sahibi Karaduman, talepleri karşılamak için "gece gündüz" demeden siparişleri evlere de ulaştırıyor.

'SÜT PARASIYLA İNEK SATIN ALIYORUM'

Karaduman, AA muhabirine, ilçeye geldiklerinde ahırı ve samanlığı olan bir ev satın aldıklarını ifade ederek, şunları belirtti:

"İlçede büyükbaş hayvancılık yapan tek kadınım. Daha önce hayvancılıkla ilgili bilgiye sahip değildim. Zamanla öğrendim. Elimde daha önce çok süt kaldı. Peynir ya da tereyağ yapmayı bilmiyordum. Birkaç kez peynir denemesinde bulundum. Olmadı, atmak zorunda kaldım. Yavaş yavaş öğrendim. Bu kez de yetiştirememeye başladım. Süt paralarıyla inek satın alıyorum. 'Sabah akşam' demeden süt dağıtımı yapıyorum. Sipariş üzerine evlere de süt götürüyorum."

20201018_2_44890156_58988002_Web

Karaduman, daha önce ineklerinin olacağı ve onları sağıp sütlerini satacağının aklının ucundan bile geçmediğini belirterek, "Yakınlarım bu işlerle uğraştığımı görünce çok şaşırıyor. Gönül isteyince her şey oluyor." dedi.

20201018_2_44890156_58988005_Web

Sivrihisar Belediyesinin teşvikiyle ilçede süt evi açtığını anlatan Karaduman, şunları kaydetti:

"Bana iş yerimi açmamda destek olan Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü'ye teşekkür ediyorum. Aklımdan hiçbir zaman girişimci olmak geçmiyordu. İşlerimiz çok iyi. Burada süt, peynir, yoğurt, tereyağ, ağız, kaymak, yumurta gibi ürünler satıyorum. Kadınların ayakları üzerinde durması gerekiyor. Çalışmalarını istiyorum. Çocuklarının geleceği için hayatta çaba sarfetmeliler."

20201018_2_44890156_58988006_Web

Karaduman, ineklerinin bakımı, yemlemesi gibi konularda eşinin kendisine destek olduğunu sözlerine ekledi.

20201018_2_44890156_58988004_Web

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 28 yorum
ülkemizin batmasına sebep olanlar bayanlardır nedeni ise hükümetlere kozlarını vermişlerdir,ülkemizin apartmanlaşmasının ,işsizliğin sebebi,tarım ve hayvancılığın bozulmasının ve bağ bahçelerin yok olup organikliğin bozulmasının sebeplerinin hepsi kadınların iş hayatına atılmasıdır,daha birçok sebep var ama bunlar yeterli
sorduklarında da "Atatürkçüyüm Çağdaşım Laikim CHP liyim" dersin.. Şunu iyi bil Bu Memleket Sizin gibilere rağmen Batmıyor.
@dur_adem_1968 kafana taş düşse BAYAN yaptı diyeceksin unutma ki seni doğuran da BAYAN .
hanım ablayı bir takdir edeydin, okadar yazmışsın muhterem
Fikirlerine aynen katılıyorum.
Ülken batmış sen de de erkeğim deyip gez olur mu?
art niyetli bir yorum olmuş.Is hayatı sadece şehir de değil kırsal kesimde de yaygınlaşıyor.Tipki bu haberdeki gibi.Sen başka bir yere çekmek istemişsin konuyu.
Ne alaka kardesim ,bizim koyluler kahvede oturmaktan is yapmadiklari icin hanimlari calismaya baslamis olmasin ???
helal olsun kardeşimize
helal olsun. Devlet birçok konuda destek verirken; Ne kendine ne çevresine nede Memlekete bir gram faydası olmayıp; sadece Klavye başında atıp tutan tenekelerde biraz örnek alsınlar
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler