İki ülkeyi bağlayan Saraybosna-Belgrad Otoyolu'nda çalışmalar sürüyor

Türkiye'nin desteklediği ve Balkan ülkeleri Bosna Hersek ile Sırbistan'ın başkentleri birbirine bağlayacak Saraybosna-Belgrad Otoyolu Projesi'nde çalışmalar devam ediyor.

Sırbistan İnşaat, Ulaşım ve Altyapı Bakanı Zorana Mihajlovic, Bosna Hersek İletişim ve Ulaşım Bakanı Vojin Mitrovic, Türkiye'nin Belgrad Büyükelçisi Tanju Bilgiç ve projenin Sırbistan ayağının yapımını üstlenen "Taşyapı" firmasının yetkilileri çalışmaları yerinde inceledi.

20200928_2_44565893_58473697_Web

İki ülke arasındaki Sava Nehri üzerinde inşası süren köprüde çalışmaları inceleyen Mihajlovic, projenin önemli parçalarından biri olan köprünün 2,5 yıl içerisinde tamamlanacağını belirterek, otoyol projesinin bölgesel kalkınma için çok önemli olduğunu vurguladı.

Mitrovic de köprünün Bosna Hersek ile Sırbistan arasındaki önemli bir bağlantı noktası olacağını belirterek, projeye dair çalışmaların iki taraflı olarak sürdüğünü kaydetti.

20200928_2_44565893_58473698_Web

Büyükelçi Bilgiç ise otoyol projesinin temel atma töreninin geçen yıl Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla yapıldığını anımsatarak, bu projenin bugüne kadarki en önemli işlerden biri olduğunun altını çizdi.

"Taşyapı" firmasının Başkan Yardımcısı Emre Tokmak ise köprünün sadece yolları değil, insanları da birbirine bağlayacağını ifade ederek, projenin belirlenen program çerçevesinde ilerlediğini söyledi.

20200928_2_44565893_58473699_Web

İKİ FARKLI GÜZERGAHTA İNŞA EDİLECEK

Belgrad ile Saraybosna'yı birbirine bağlayacak otoyol veya otoyol-ekspres yol karışımı kara yolunun ilk güzergahının Saraybosna-Zenica-Tuzla-Brcko-Bijelina-Belgrad hattından, ikincisinin ise Saraybosna-Visegrad-Pozega-Belgrad hattında geçmesi planlanıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
ne diycemi bilemiyorum.. İlk once Turkiyeden bir yer sandım Türkiye bitti şimdide sıra Bosna ve Sırbistan halkının vergileriyle Yol Köprü yapmaya geldi. Gelin Turkiyeye yapın bari. Bosnada Sırbistan da Ne işimiz var
@tatilbanayakisiyor_5 sorduğun sorunun cevabı için araştırdın mı neden aşka bir ülkede ki yol için bizim ülkemiz destekte bulunuyor diye? yok araştırmadın tabi nerede araştırmayı bilgi edinip sonra konuşacak bir beyin sende di mi? bak bakalım ticaret yoluyla, ipek yoluyla ne alakası var o yolun..
geçmesende öde varmı. Türkiye olarak payımıza düşen neyse biz hazırız
Şuraya bak daha 15-20 sene evvel yugoslavya iç savaşında Sırplar bosnada katliyam yapıyorlardı Şimdi otoyollar karşılıklı başkentleri bağlıyor Nasıl bir dünya ?Nasıl her şey o kadar çabuk değişiyor zamanı yakalayamaz olduk artık..
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler