İkinci el otomobiller yatırım aracı haline geldi

İkinci el otomobiller, fiyatlardaki artışlar sebebiyle yatırım aracı haline geldi.

Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı Vergi Platformu Başkanı Serkan Kumdakcı, ikinci el otomobil fiyatlarındaki artışın son yıllardaki en yüksek seviyesinde olduğunu ifade ederek, “Öyle ki araçlar ulaşım amacı ile kullanılmanın yanında artık yatırım aracı olarak görülüyor. Bunun başlıca sebebi arz-talep dengesinin bozulması olarak gösterilebilir. Pandemi etkisi ile toplu taşıma kullanma isteği yerine özel araç ile seyahat isteğinin toplum geneline yayılması ve 1 ay öncesine kadar kamu bankaları tarafından düşük faizli kredi desteğinin sağlanması ikinci el araçlara talebi arttırdı. Yine pandemi nedeniyle fabrika üretimlerinin düşmesi hatta belirli bir dönem fabrikaların kapalı kalması piyasaya yapılan arzı düşürdü” dedi.

Piyasalardaki genel beklentinin fiyatların düşeceği yönünde olduğunu belirten Kumdakcı, “Beklenti bu yönde ancak maalesef yeni üretimlerde ürün girdi maliyetlerinde oluşacak artışlar ve ÖTV oranlarında bir düşme ihtimalinin şimdilik olmaması fiyatların bir daha eski seviyelerinde seyretmesine imkân vermeyecektir. Özetle fiyatların bu denli artmasının tek nedeni ÖTV değil. Bu durumun 2021’in ilk yarısında da devam edeceğini söylemek yanlış olmaz” dedi.

KAYNAK:İHA


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
böyle piyasamı olur hurda diyeceğin arabalara bu kadar fazla para mı istenir satıcıda suç yok alanda büyük hata almayın arkadaş almayın bakın ondan sonra piyasa nasıl aşağı iniyor bilinçli tüketici olmak böyle olur lütfen bu oyuna son verin
dolarda alma evde alma altında alma düşsün o zaman, memlekette herşey yüzde yüz artmış arabada mı rahatsız oluyorsun.
piyasası 5 bin tl lik hurdaya 40 bin istemek nedir onuda söyle ben satmasın alınmasın demiyorum bu kadar uçuk olur mu onu diyorum sanayide hurda ayırdıkları arabaları motorunu düzeltip 40 bin 50 bin fiyat yazıp satan yeni bir iş kolu gelişti bu sana vatandaşa yarayan bi durum değil bu resmen dolandırmaya giriyor ama sen rahatsız değilsen bu durumdan al kardeşim
2 arabam vardı kredi çekip 4 ay evvel 2 araba daha aldım şuan araçlardan 180 bin tl kardayım keşke 7 ay evcel alsaydım şuan 300 bin kara geçerism böyle şans olmaz olsun satmıycam belki yükselir 400 bin kara geçerim :)
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler