FİNANS

İSKİ'den yüzde 25 zam teklifi! İşte İSKİ'nin zam detayları

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) tarafından su fiyatlarına yüzde 25'e varan zam teklif edildi.

İSKİ'den yüzde 25 zam teklifi! İşte İSKİ'nin zam detayları

İSKİ'nin bugün gerçekleştirilecek Genel Kurulu öncesi "2021 Yılı Su Satış ve Kullanılmış Suların Uzaklaştırılması Bedeli Tarifeleri" teklifine göre su fiyatlarına kademelere göre yüzde 25'e varan oranlarda zam talep edildi.

İŞTE TALEP EDİLEN ZAM DETAYLARI

Tarife Komisyonu raporunda yer alan bilgilere göre,

Konut 1. Kademe tarifesinin (Konut başına 0-15 metreküp) 4, 81 liradan 6 liraya,

Konut 2. Kademe tarifesinin (Konut başına 16 metreküp ve üzeri) 7,22 liradan 9 liraya,

Köy Konut tarifesinin 1,21 liradan 1,50 liraya,

Ortak Sayaç Konut/Konut İnşaat Şantiyesi tarifesinin 7,22 liradan 9 liraya,

İşyeri tarifesinin 12,93 liradan 16 liraya,

Köy İşyeri tarifesinin 3,23 liradan 4 liraya,

Ortak Sayaç İşyeri/İşyeri İnşaat Şantiyesi tarifesinin 13,42 liradan 16, 50 liraya çıkarılması talep edildi.

Ayrıca 2019 yılı mayıs ayında gerçekleştirilen genel kurulda kabul edilen ve abone başına yaklaşık 1 tona denk düşen ücretsiz su hakkının da kaldırılmasının teklif edildiği öğrenildi.

Su zammı kararı mecliste yapılacak müzakereler sonrası belirlenecek.

TEVFİK GÖKSU'DAN ZAM AÇIKLAMASI

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (İSKİ) bugün gerçekleştirilecek genel kurulu öncesinde suya yüzde 50’ye yakın zam yapılması için kendilerine teklif geldiğini söyleyen İBB Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili ve Esenler Belediye Başkanı M.Tevfik Göksu, “Zam maddesini kasım ayında görüşmek üzere erteliyoruz. Bu ay İstanbulluları yapılacak zamdan kurtarıyoruz” dedi.

İSKİ genel kurulu öncesinde gerçekleştirdikleri grup toplantısının ardından İstanbul Kongre Merkezi’nde açıklama yapan Göksu, “Dünyanın en sayılı kurumlarından olabilecek İBB ve ona bağlı İSKİ’nin genel kurulundaki gündem maddelerinden biri tanesi şu, İSKİ’nin bütün gelirlerini ‘bankaya ipotek edin’ diyorlar. Yani İstanbul’un geleceğini bankalara ‘temlik olarak verin’ diyorlar. Bizler İstanbul’un iradesini bankalara temlik ettiremeyiz. Onun için bu maddeyi İstanbullular adına bugün mecliste reddedeceğiz” diye konuştu.

“BEDAVA İNSANİ SU KULLANIM HAKKININ İPTALİ İSTENİYOR”

15 gündem maddesi bulunduğunu söyleyen Göksu, “Her toplantıda su zammının gündemde olması komik hale geldi. Bugün bize yüzde 50 civarında suya zam teklifi geldi. Yüzde 25 direkt su zammı teklifi var. Yüzde 25 ise metin aralarına saklanmış gizli bir su zammı teklifi var. Bizim teklifimizle kararlaştırılan ‘bedava insani su kullanım hakkı’ diye bir tanımlama yapıldı. Her ev 0.5 metreküp suyu bedava kullanmalı diye bir karar almıştık. Bu insani su kullanım hakkıdır. Bugün gelen teklifte İSKİ bunun iptal edilmesini söylüyor. AK Parti grubu olarak çok kapsamlı bir değerlendirme yaparak, 2 temel konuda bir karara vardık. Bedava su kullanım hakkını iptal edin talebini AK Parti olarak reddediyoruz. İstanbullular bedava su kullanım hakkından yararlanmaya devam edecektir. Kendisini ‘halkçı’ diye tanımlayan partinin halkının suyunu kesme talebini reddediyoruz” ifadelerini kullandı.

“ZAM MADDESİNİ KASIM AYINDA GÖRÜŞECEĞİZ”

Bu ay zam olmayacağını belirten Göksu, “İSKİ’nin bugün talep etmiş olduğu su zammını her 3 ayda bir su zammı konuşulmayacağı düşüncesiyle ve İSKİ’nin kaynaklarını, kaynak probleminin de olmadığını dikkate alarak bu maddeyi şimdi değil kasım ayı genel kurulunda görüşülmesine karar verdik. Yani bu ay su zammı konuşulmayacak. Kasım ayında İSKİ’li yetkililer bize ihtiyaç analizlerini sunduktan sonra o gün tartışılarak bir karar vereceğiz. Bu ay İstanbulluları yapılacak zamdan kurtarıyoruz” dedi.

Kaynak: AA - DHA


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 20 yorum
artabilir... doğalgazın elektriğin arttığı yerde belediye zorda kalmamalı.
Her şey yüzde iki yüz artarken suya yüzde yirmi beş zam talebi çok normal millet alıştı nasıl olsa kazık yemeye durmak yok yola devammm
Bu güzel ulkemizde zam yapmicak idarecileri görürüz ins hepsi birbirinden beter hiç birinin verdiği sözlere ve vaatlere inanmayin
Geri Dön