FİNANS

İstanbul'da toplu ulaşıma yüzde 15 zam yapıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında, toplu ulaşımda kullanılan elektronik bilet fiyatlarına yüzde 15 zam yapıldı. Yeni zamla zamla 3,50 TL olan tam elektronik bilet 4,025 TL'ye; 1,70 TL olan öğrenci bileti ise 1,95 TL'ye çıktı.

İstanbul'da toplu ulaşıma yüzde 15 zam yapıldı

UKOME toplantısı, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun başkanlığında İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünce (TUHİM), enflasyon, yakıt giderleri, asgari ücretin artışı gibi nedenlerle ulaşım ücretlerine yüzde 24,12'lik zam talep edildi.

İBB Başkanı İmamoğlu da toplu ulaşıma yapılan sübvanseler, gelir ve gider kalemlerini içeren bir sunum yaparak talep edilen zammın ekonomik gidişatın sonucu olduğunu söyledi.

BÜTÇENİN YÜZDE 8'İ

İBB'nin toplu taşımaya 2,3 milyar TL sübvansiyonu olduğunu belirten İmamoğlu, bu rakamın bütçenin yüzde 8'ine denk geldiğini aktardı. İmamoğlu, ayrıca zamları her yıl temmuz ayında yapmak istediklerini kaydetti.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Eyup Aksu, en son aralık ayında zam aldıklarını belirterek, tüm taşıma araçlarına aynı oranda ve aynı dönemde zam yapılmasını talep ettiklerini dile getirdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1. Bölge Müdürü Temsilcisi Serdar Yücel ise toplu ulaşımın sübvanse edilmesinin önemine değinerek, yüksek zam yapılmasının vatandaşları bireysel araçlara yönelteceğini ve trafiği artıracağını belirtti. Yücel, zam tekliflerinin yüzde 15 olduğunu kaydetti.

OYLAMA YAPILDI

Konuşmaların ardından İBB Başkanı İmamoğlu yüzde 24,12'lik ve yüzde 15'lik teklifleri ayrı ayrı oylamaya sundu.

TUHİM'in yüzde 24,12'lik teklifi oy çokluğu ile reddedilirken, yüzde 15'lik teklif oy birliği ile kabul edildi.

Toplu ulaşım ücretlerine daha önce 6 Şubat 2020'de yüzde 35 oranında zam yapılmıştı.

SON FİYATLAR

Uygulamaya konulan yüzde 15'lik zamla 3,50 TL olan tam elektronik bilet 4,025 TL'ye, 1,70 TL olan öğrenci bileti ise 1,95 TL'ye çıktı. (AA)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 61 yorum
HERŞEY ÇOK GUZEL OLUYOR
ileri zekalı arkadaşım zamin sebebi benzin fiyatı elektrik ve birsuru giderler başkan değiştiğinden beri 2 3 katına çıktı e birakta beledeiyede zam yapsın yani bunu sana açıklarken ben utandım bilmiyorum sizde utanmak diye bir şey varmi
@imaj53imaj 6 miyon sığınmacı, dolar olmuş 8.5 tl euro olmuş 10 tl herşey zamlanmış ama tek sorun toplu ulaşıma %15 zam gelmiş olması değilmi, bravo troll kardeşim.
mecliste akp mhp cogunlukta izi vermeseydiler
Elektrikle, doğalgaza da yüzde, 15 çakınca da böyle güzel olmuş muydu!!! 1 kalıp peynir olmuş 30-40 lira!!! Çooogghh güsel yürüyonus mu aynı yollarda!!!! Biraz insaf!!!! Ucuzdan geldiği için fiyatlar haala ucuz!!! 5 lira okan herşey 7,5 tl olmuş.. Belki bu şekilde zam hesaplayabilirsiniz... Adam çalışıyor!!! İstanbulun heryerinde İmamoğlu... El atmadık iş bırakmadı!!! Milletin parasıyla da Amerikada milletvekili öğrenim sponsorluğu da yapmıyor!!!
çok daha güzel olacak insan değil bir hava dünyayı ne yarattım dünya besiz olmaz tam bir budal mi aptal mı ülkenin çekeceği var ? oğlundan
@yilmaz_sarp_1993 peki neden sadece istanbulda zam yapılıyor ??bırakın bu işleri imamoğlunu savunacam diye bu kadarda küçülmeyin bende oy verdim beceremiyor işte yapamıyor 1.5 senede %50 zam yapıldı... yapma zam açıklama yap gönülleri kazan ama nerdee... biz 6 senedir oturduğumuz evde asansöre para ödemiyoruz AND Asansör şirketi (chp lilerin şirketi) çıkmış ortaya senede her daireden 250 tl ücret alıyor asansörü denetlemek için bu rant değilde nedir ? neden önceden yoktu
@efe_oner_1930 ya bursa yı ak parti yönetiyor da biz ucuz mu kullanıyoruz toplu taşımayı sanıyorsunuz az bile yapmış koskoca istanbul
@yilmaz_sarp_1993 he birde şunu eksik yazmışım biz kendi asansörümüzü yapan şirkete zaten her ay bakım parası veriyoruz birde bunların bağlı olduğu chp li and asansör şirketine ayrı para vermeye başladık imamoğlu istanbulu kazanınca.... denetlemenin denetlemesi yapılıyor yani anlayacağın kimse sütten çıkmış ak kaşık değil bu ülkede
nasıl nankör istanbulluya az bile herşey güzel oluyor değil mi oh az bile tam bileti 10 lira olmalı yoksa içki madasının masrafı neteden çıkacak şişe açma patası 9500 tl nasıl ödenecek
ZAM mı Ne KADAR AYIP BİR KELİME FİNANSAL DÜZENLEME DİYECEKSİNİZ hABERE DE hÖKÜMET İCRAATLARIMIZA MANİ OLAYİR DİYECEKSİNİZ HER ŞEY GÖZEL OLİYAH MI GENÇLER :))
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler