İstanbul'da ulaşıma yüzde 35 zam (İETT, metrobüs ve metro fiyatları ne kadar oldu?)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden (İBB) yapılan açıklamaya göre İstanbul’da ulaşıma yüzde 35 zam yapıldı. Yeni tarifede; tam elektronik bilet 3,50 lira, öğrenci bileti 1,75 lira, Tam Mavi Kart 275 lira, Öğrenci Mavi Kartı'nın fiyatı ise 50 lira olarak belirlendi.

İstanbul'da ulaşıma yüzde 35 zam (İETT, metrobüs ve metro fiyatları ne kadar oldu?)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), toplu ulaşıma zam yapıldığını açıkladı. İBB'den yapılan açıklamada, "UKOME, yaklaşık 3 yıldır değişmeyen toplu ulaşım ücretlerinde maliyetlerdeki büyük artış nedeniyle yeni bir fiyat düzenlemesi yapma kararı aldı. 10 Şubat Pazartesi günü uygulamaya konulacak yeni tarifede; tam elektronik bilet 3,50 lira, öğrenci bileti 1,75 lira, Tam Mavi Kart 275 lira, Öğrenci Mavi Kartı ise 50 lira olarak belirlendi" denildi.

YENİ FİYAT TARİFESİ

İBB'nin yazılı açıklaması şu şekilde:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin başkanlık ettiği UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi), 6 Şubat 2020 tarihli toplantıda İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nin (İSTESOB) teklifiyle, İstanbul'daki toplu taşıma ücretlerinde artışa gidilmesi yönünde karar aldı. 10 Şubat Pazartesi günü uygulamaya konulacak yeni toplu taşıma tarifesinde; 2,60 lira olan tam elektronik bilet 3,50 lira, 1,25 lira olan öğrenci bileti 1,75 lira olacak. 205 lira olan Tam Mavi Kart 275 lira, 40 lira olan Öğrenci Mavi Kartı ise 50 liradan satılacak.

Otobüs ve İBB'ye bağlı raylı sistemlerde Tam Bilet Aktarma Ücretlerinde; birinci aktarma 2,50 lira, ikinci aktarma 1,90 lira, üç, dört ve beşinci aktarmalar 1,20 lira olarak belirlendi. Öğrenci Aktarma Ücretlerinde ise; birinci aktarma 0,75 kuruş, ikinci aktarma 0,70 kuruş, üç, dört ve beşinci aktarmalar 0,60 kuruş olacak. Şehir Hatları Vapurları ve bilet entegrasyonuna dahil deniz motorlarında da 2,60 lira olan hatlar 3,50 lira, 2,70 lira olan hatlar 3,65 lira, 3 lira olan hatlar 4 lira olarak belirlendi. Deniz yollarında aktarma ücretleri ise şöyle: Birinci aktarma 2,80 lira, ikinci aktarma 2,30 lira, üç, dört ve beşinci aktarma 2 lira.

"TOPLU TAŞIMA MALİYETLERİ YAKLAŞIK YÜZDE 43 ORANINDA YÜKSELDİ"

"İstanbul'da 25 Mayıs 2017 tarihinden bu yana yaklaşık 3 yıllık sürede toplu taşıma bilet ücretlerinde herhangi bir artış yapılmadı. Bu süre zarfında yakıt, enflasyon, asgari ücret ve işletme maliyetlerinde yaşanan artışlar nedeniyle, toplu taşıma maliyetleri yaklaşık yüzde 43 oranında yükseldi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun talimatıyla, maliyetlerdeki yükselişin vatandaşlara tam olarak yansıtılmaması kararı alındı ve elektronik bilet ücretlerine bu artışın altında bir artış oranı uygulandı. Böylece, vatandaş korunurken, toplu taşımacılık hizmeti veren esnafın da enflasyon karşısında ezilmesi belirli ölçüde engellendi. Toplu taşıma hizmetlerinin aksatılmadan yürütülebilmesi için zorunlu olan bu artışın İstanbullular tarafından anlayışla karşılanacağını umuyoruz"

KAYNAK:DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 373 yorum
imamı destekleyenler keyif alıyormusumuz beter olun herşey çok güzel olacaktı harbi çok güzel oluyor maşallah ben akp oyumu verdim ama imama oy verenler en çok otobüs ve metrobüsü kullanan saflar beter olun oyunuzun karşılığını daha yeni yeni almaya başladınız nasıl ama hahahaha
Ekrem baskan ne yaptığını bilir.
Okuma yada anlama özrü olanlar var. Kararı alan esnaf odası.. IBB onayı mı var ! diye sormak lazım..
Arkadaşlar haberi okumadan yorum yapıyor.. Zam kararı alan IBB değil esnaf odası ! geçerliliği yok..
Kesin öyledir... Nasıl varlıklarınız siz böyle.. Yarabbi şükür diyeceksiniz de ne yapsa.. Derseniz dindar derler diye onuda demeksen çekiniyorsunuzdur
@r.etkar Yaw he he, İstanbulu esnaflar odası yönetiyor, kararı esnaf odası verdi, onayıda esnaf odası yaptı. He hehe...
yanlışa yanlış demeyi öğrenin artık. muhalefetin yönetimindeki Türkiye'nin en büyük belediyesi örnek bi zam (maksimum %15) yapmalıydı. hatta yapılması gereken zammı örnek olmak adına bir kaç ay ertelemeliydi. yanlış yaptın bana göre sayın imamoğlu.
@ivirzivir meclis akp yönetiyor dur desinler basit zam varsa akp var
@fatihkaradeniz573 bir iki tane temel atmama töreni yapar. bir kaç tane de heykel diker olay yatışır. bize koyun diyenler e bakın hepsi koyun. imamoğlunun zammını savunuyorlar. akp de yapsa mhp chp de yapsa zam savunulmaz.
@r.etkar NE KADAR ŞAPŞAL BİR VARLIK SIN DİYECEMDE ????????
@fatihkaradeniz573 ne esnaf odasıyla belediye otobüsünün ne işi var onuda geçtik esnaf odası zammı yapar
@r.etkar pazartesi görürsün otıbüse bindiğinde
Eko’dan Finansal düzenleme :)) eko ne demişti ben zam yapmayacağım diye bir vaadim olmadı.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler