FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

İşte altında son durum ve çeyrek altın fiyatları

Altın fiyatları yükselişini sürdürüyor. Buna göre dün sabah 169,38'dan satışa çıkarılan çeyrek altın 19 Haziran'da saat 12.00 itibariyle 171,68 liraya yükseldi.

İşte altında son durum ve çeyrek altın fiyatları

Hükümet kurma çalışmalarında yaşanan belirsizliklerin ve Yunanistan'da yaşananların ardından ''Altın fiyatlarında son durum ne ? ''Çeyrek altın fiyatı ne kadar oldu?'' Kapalı çarşı altın fiyatları nasıl?' Soruları merak edilmeye başladı. Altın fiyatları Fed'in faiz oranlarını piyasanın beklediğinden daha geç artırabileceği sinyalini vermesi ve ekonomik büyüme beklentilerini düşürmesiyle beraber düne oranla daha da yükseldi. Buna göre spot altının ons fiyatı 1,199.57 dolara yükseldi ve düne oranla yükselişini devam ettirdi. 19 Haziran saat 12.00 itibariyle gram altın fiyatları 104,98 lira oldu. Çeyrek altın fiyatlarında da artış yaşandı. Çeyrek altının satış fiyatı 171,68 oldu. Dün sabah çeyrek altın 169,38 liradan satışa çıkarılıyordu. Diğer yandan yarım altının satış fiyatları 343,37 lira oldu. Altın fiyatları hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

18 HAZİRAN 2015 ALTIN FİYATLARI

Spot altının ons fiyatı yüzde 0.2 yükselerek 1,187.06 dolara yükseldi ve bir önceki seansta gerçekleştirdiği yüzde 0.3'lük yükselişi devam ettirdi. Spot altın yüzde 0.1 kayıpla 1,179.76 dolara gerilerken, bir önceki seansta yüzde 0.4 değer kaybetmişti. 18 Haziran saat 09.46 itibariyle gram altın fiyatları 103,57 lira oldu. Çeyrek altın fiyatlarında da artış yaşandı. Çeyrek altının satış fiyatı 169,38 lira oldu. Diğer yandan yarım altının satış fiyatları 337,76 lira oldu.

Altın fiyatları için tıklayın

FED KARARI AÇIKLANDI

Altın ve döviz kurunu önemli ölçüde etkileyen ve piyasaların uzun süredir beklediği Fed kararı açıklandı Fed'in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) sona eren Haziran toplantısının sonuç bildirisi yayımlandı. ABD ekonomisinin Nisan ayında gerçekleştirilen son FOMC toplantısından bu yana ılımlı derecede büyüdüğü ifade edilen bildiride, istihdam artışının hızlandığı ve işsizlik oranının sabit kaldığı kaydedildi.

Bununla birlikte, tüketici harcamaları ve konut sektörünün iyileşme gösterdiği belirtilen metinde, enflasyonun ise önceki dönemlerde gerileyen enerji fiyatları nedeniyle Fed'in yüzde 2 hedefinin altında kalmaya devam ettiğine işaret edildi. Buna karşın, enflasyonun dengelenmeye başlayan enerji fiyatlarının etkisiyle hedefe yaklaşacağı öngörüsünde bulunan FOMC üyeleri, politika faiz oranını mevcut seviyesinde tutma kararı aldı.

ÜYELER, FAİZLERİN BU YIL ARTIRILMASINI BEKLİYOR

FOMC, ayrıca üyelerin faiz artırım zamanlaması ve hızına yönelik beklentilerini de açıkladı. Buna göre, 17 üyeden 15'i faiz artışına bu yıl içinde başlanmasını öngörüyor. Bu noktada, Fed yetkililerinin yıl sonuna ilişkin faiz oranı beklentisinin medyanını yüzde 0,625'te bırakması dikkati çekti. Fed yetkililerinin 2016 sonuna yönelik faiz tahmininin ise yüzde 1,625 seviyesinde olduğu görüldü. Analistler, Fed üyelerinin bu yıl sonuna ilişkin faiz oranı beklentilerini değiştirmemesini, yıl sonuna kadar 0,25 puanlık iki faiz artışı olabileceği şeklinde değerlendirdi.

BÜYÜME TAHMİNLERİNİ AŞAĞI YÖNLÜ REVİZE ETTİ

ABD ekonomisine ilişkin beklentilerini de güncelleyen Fed, bu yılki büyüme tahmini yüzde 1,8 ila 2 aralığına çekti. Söz konusu büyüme tahmini, geçen Mart ayında açıklanan raporda yüzde 2,3 ila yüzde 2,7 arasındaydı. Fed, ayrıca gelecek yıla ilişkin büyüme tahminlerini ise yüzde 2,3 ila 2,7 aralığından, yüzde 2,4 ila 2,7 aralığına revize etti. Fed'in bu yıla ilişkin enflasyon beklentisi ise revize edilmeyerek, yüzde 0,6 ila 0,8 aralığında bırakıldı. Fed, öte yandan işsizlik oranı beklentisini bu yıl için yüzde 5 ila 5,2 aralığından yüzde 5,2 ila 5,3 aralığına yükseltti. New York Borsası'nda, endeksler FOMC toplantısının ardından önce yükseldi, sonra düşüşe geçti. Bu arada, dolar uluslararası piyasalarda değer kaybederken, avro/dolar paritesi, 1,1254'ten 1,1265'e yükseldi. Piyasalar, şimdi Fed Başkanı Janet Yellen'ın basın konferansına odaklandı. Konferansta FOMC kararlarını değerlendirecek Yellen'ın faiz artış zamanlaması ve hızına ilişkin ipuçları vermesi bekleniyor.

Express
Mynet’te En Çok Takip Edilen Hisseler
Hisse

En Çok Aranan Haberler