FİNANS

İşte Yusufeli Barajı'nın son hali!

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Türkiye’nin en yüksek dünyanın ise üçüncü barajı olacak olan Yusufeli Barajı’nın son halini paylaştı.

İşte Yusufeli Barajı'nın son hali!

Artvin’de yapımı devam eden Yusufeli Barajı 275 metreyle gövde yüksekliğiyle Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise üçüncü barajı olacak. 275 metre yüksekliğine ulaşan Yusufeli Barajı ve HES projesi gövde beton çalışmalarında sona gelindi. Bu yılın sonunda tamamlanması planlanan dev barajın, son hali Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından paylaşıldı.

YUSUFELİ BARAJI'NIN SON HALİ

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh Nehri üzerinde yapımı devam eden Yusufeli Barajı tamamlandığında 275 metreyle Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise üçüncü barajı olacak.

yusufeli barajı

Yusufeli Barajı’nın gövde yüksekliği 275 metreye ulaştı. 2021 yılının sonunda tamamlanması planlanan dev barajın, gövde beton çalışmasında bugün itibariyle 4 milyon metreküp seviyesine ulaşırken bu alanda bir rekora daha imza atıldı.
Kurulu gücü 558 MW olup olan Yusufeli Barajının, yıllık enerji üretimi 1 milyar 900 milyon kWh/yıl olacağı planlanıyor.

yusufeli barajı

Yusufeli Barajı, 275 metre gövde yüksekliğiyle 100 katlı bir gökdelen yüksekliğine ulaşacak. Baraj gövdesinde kullanılacak 4 milyon metreküp beton, Artvin’den Edirne’ye 13 metre platform genişliğinde beton yol yapılmasını sağlayacak kapasiteye sahip bulunuyor. Projeyle üretilen enerji sayesinde yaklaşık 600 bin kişinin enerji ihtiyacı karşılanabilecek.

(İHA)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 16 yorum
daracık bir yerde dünya 3. sü olmasının bir anlamı yok önemli olan tuttuğu su rezervidir kapasitesi itibarı ile dünyanın kaçıncı büyük barajıdır ki, bence yabancıların barajının yanında gölet misali kalır
kendi ülkesinin yaptığını beğenmeyen her şeyi kötüleyen nankör hain sizin gibilerin nesli tükenir inşallah hiç araştırma yaptınmı bitince ne kadar su tutup ne kadar üretim yapacağını boş yere konuş araştırma yok bilgilenme yok habire kötüle ülkeni bu ülkenin ekmeği haram olsun sizin gibilere
Yapılan yanlışlara karşı çıkalım ancak iyi şeyleri takdir etmesini bilelim lütfen. Bırakalım artık şu yabancı hayranlığını sahip olduğumuz bu cennet vatanın ve sahip olabileceklerimiz güzel şeylere odaklanalım biz bir ve beraber olursak herşeyin en iyisini yapabiliriz. Ne akp liyim nede chp li ben TÜRKİYE CUMHURİYETİ Vatandaşım. Kısır döngülere kapılmayalım bu ülkeyi nasıl daha gelişmiş ve yaşanılabilir hale getirebiliriz ona kafa yoralım. Unutmayalım başka TÜRKİYE YOK ve biz suriyeli değiliz...
kardeş o kadar geniş bi yeri fotolamak zor oluyor sen bi barajın yanına git kendini karıncadan bile saymazsın
@fseyrek_1990 sen nereden gördün,ben yüksekliğine laf söylemedim sadece birikecek su miktarı için söyledim,övünmek ALLAH'a mahsus birşey müslümanlığınız zayıfsa bilemem neyin ne olduğunu anlamak için boş boş araştırıp körü körüne birinin söylediği yalanı yada dolanı gerçek zannediyorsanız diyecek birşey yok,ülkede yapılanların çoğu gelecekte yabancıların hizmetine koyulmak için yapılıyor,niçin devletin çoğu zarar eden ve taşorönler tarafından yapılan devlet kurumları özelleştirilmiyorda kar yapanlar niçin özelleşip çoğuda kapandı,yapılanlar türk milleti için yapılmıyor,biraz düşünün yeter
@dur_adem_1968 zor tükenir ATATÜRK çülük şemsiyesi altında daha çok yaşar bunlar ..
önümüzdeki yüzyılda su savaşları neredeyse kesinkeşti, bu bağlamda hangi hükümet gelirse gelsin her ilimizde baraj sayımızı arttırmalıyız.
1968 su varda biz mi içtk bu kadar ezik olmayın
Geri Dön