İzmir’de taksilerin kilometre ücreti 4.30 TL’ye yükseltildi

İzmir Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararıyla taksi taşıma tarifesi 2 yıl sonra güncellendi. Kilometre ücreti 4.30 TL’ye yükseltildi. İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, artışın 2 yıllık enflasyonun yarısı oranında olduğunu açıkladı.

İzmir’de taksilerin kilometre ücreti 4.30 TL’ye yükseltildi

İzmir’de taksimetre tarifesine 2 yıl sonra ayarlama yapıldı. UKOME’nin aldığı kararla açılış ücreti 3.90’dan 4.20 TL’ye, kilometre ücreti de 3.70’den 4.30 TL’ye çıkarıldı. Ayrıca diğer büyükşehirlerdeki gibi kısa mesafe düzenlemesine gidildi, indi-bindi bedeli 10 TL oldu. Yeni tarife 11 Ağustos Salı gününden itibaren geçerli olacak.

"KISA MESAFE SORUNU ÇÖZÜME KAVUŞMUŞ OLACAK"

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, fiyat düzenlemesinin 2 yıllık enflasyonun yarısı oranında olduğunu ifade etti. Anık; akaryakıt, lastik, yedek parça başta olmak üzere giderlerdeki artışlar nedeniyle zamdan başka seçenek kalmadığını dile getirerek şunları söyledi: “Bir önceki fiyat düzenlemesinin yapıldığı temmuz 2018’den bu yana tüketici enflasyonu TÜFE oranı yüzde 30 civarında gerçekleşti. Kilometre ücretindeki artış ise 2 yıllık enflasyonun yarısı oranında, yaklaşık yüzde 16. Hem taksi kullanıcılarını hem de esnafımızı düşünerek UKOME tarafından böyle bir fiyat güncellemesine gidildi. Taksi müşterilerimiz ile esnafımızın en çok karşı karşıya geldiği kısa mesafe sorunu da çözüme kavuşmuş oldu. İstanbul’da 2 yıldır, Ankara’da da 1 yıldır uygulanan indi-bindi ücreti ile bu sorun ortadan kalkacak.”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
yap zammı nasılsa taxi binmiyorum.
2 Yıl içinde artan temel ihtiyaç maddeleri fiyatları,artan araç-bakım hizmeti ücretleri hatta fenni muayene ve taşıt vergisi(bandrol )için yapılan zamlara bakınca ALLAH ESNAFIMIZA KOLAYLIK,İNSANIMIZA EKONOMİDE SÜPER ÇÖZÜMLER BULMADA YARDIMCI OLSUN. İktidar mı onlar SURİYE ile gül güliatan iken 500 MİLYAR DOLAR ÜLKEYİ ZARARA SOKUP İSRAİLLİ KANKALARINI İHYADALAR.
Az olmuş aslında. Kısa mesafede cüzdanın yarısı, orta mesafe için tamamı, uzak mesafe için gayrimenkul falan vermemiz gerekir. Zaten tüplü araba otobüs kadar çok yakar, şoförün 15 dakikalık araç kullanımı da paha biçilemez!!
Fesatlik kötü bir sifattir. olaya tek taraflı bakıyorsunuz.
paran yoksa otobüse bincen.. hem lüks hem az para olmuyo.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler