Kamuda kimler idari izinli sayılacak? İdari izinli sayılacak kronik hastalıkların listesi

Kamuda yeni normale dönüş yarın başlıyor. Kamu kurumlarında çalışanlar 1 Haziran pazartesi itibariyle normal mesaiye dönecek. Peki kronik hastalar ne zaman işe başlayacak? İdari izinleri devam edecek mi? Konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı tarafından bir genelge yayınlanırken, hangi hastalıkların kronik sayılacağı belirlendi. İşte memurların idari izinli sayılacağı o kronik hastalıkların listesi...

Kamuda kimler idari izinli sayılacak? İdari izinli sayılacak kronik hastalıkların listesi

Koronavirüs tedbirleri kapsamında milyonlarca kamu personeli uzaktan ve esnek çalışma sistemine geçmişti. Geçtiğimiz günlerde açıklanan adımlarla birlikte kamu çalışanları 1 Haziran pazartesi (yarın) normal mesai yapmaya başlayacak. Kamuda normale dönüş için geri sayım başlarken hangi memurların mesaisine başlayacağı ya da kronik hastalığı olanlar ile hamilelerin idari izinlerinin olup olmayacağu merak konusu oldu.

Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla "Covid-19 Kapsamında Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Normalleşme ve Alınacak Tedbirler" ile ilgili Cumhurbaşkanlığı Genelgesi, Resmi Gazete'de yayımlandı. Yeni tip koronavirüs (Covid-19) önlemleri kapsamında mart ayından bu yana ofislere gitmeyen kamu çalışanlarının normalleşme süreci kapsamında mesaiye dönüşü için tarih belirlendi.

KİMLER İDARİ İZİNLİ SAYILACAK?

Ancak çalıştırılma biçimlerine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında (Sağlık Bakanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı hariç) çalışan yönetici kadro ve pozisyonunda bulunanlar hariç 60 yaş ve üzerinde olanlar ile Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik hastalığı bulunanlar, idari izinli sayılacak.

İdari izinli sayılanlar, bu sürede görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılacak. Bunların mali ve sosyal hak ve yardımları ile diğer özlük hakları saklı kalacak.

KRONİK HASTALAR NE ZAMAN İŞE BAŞLAYACAK?

Bu personel amirinin izni dışında görev mahallinden ayrılmayacak ve hizmetine ihtiyaç duyulanlar çağrıldıkları anda görevlerine dönecek.

GENELGE 1

KRONİK HASTALIK KABUL EDİLEN HASTALIKLAR NELER?

Sağlık Bakanlığının kronik hastalık listesi şöyle:

-Astım: Astım, solunum yollarının süregelen bir iltihap sonucu aşırı derecede duyarlı olmasına ve bazı etkenlerle zaman zaman daralmasına neden olan bir solunum yolu hastalığıdır.

Koah: Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), zayıf hava akışının görüldüğü obstrüktif bir akciğer hastalığıdır. Tipik olarak zamanla daha kötüleşir. Ana belirtileri nefes darlığı, öksürme ve balgam üretimidir. Kronik bronşit sahibi insanların çoğu aynı zamanda KOAH hastasıdır.

Hipertansiyon: Yüksek tansiyon (hipertansiyon), tüm dünyada ciddi olarak insan ve toplum sağlığını tehdit eden, kalp krizi, felç ve böbrek yetmezliği gibi ölümcül sonuçlara yol açan, tehlikeli ve yaygın bir hastalıktır. Kan basıncı ile kalp damar hastalıkları arasında yakın ilişki vardır. Kan basıncı ne kadar yüksekse kalp krizi, kalp yetmezliği, felç, göz ve böbrek hastalıkları gelişme riski de o kadar yüksektir.

Şeker hastalığı (diyabet): Diyabet halk dilinde bilinen adıyla şeker hastalığı, kandaki şeker düzeyini dengeleyen insülin hormonunun; eksikliği ve/veya yeterince salgılanmasına rağmen, vücutta kullanılamaması sonucu oluşan kronik metabolizma bozukluğudur.

Kronik Böbrek Hastalığı: Kronik böbrek hastalığı, böbrek işlevinin yıllar süren uzun bir dönem ilerleyici kaybı ile karakterizedir. Böbrek işlevinin kaybı kritik bir düzeye ulaştığında böbrek yetmezliği gelişir ve vücudun tüm organlarını etkileyen ciddi sorunlar ortaya çıkar.

Behçet hastalığı: Behçet hastalığı, dermatoloji profesörü Hulusi Behçet (1889-1948) tarafından 1937 yılında üç hastada oral ülser, genital ülser ve üveit birlikteliği ile tanımlanmıştır (1). Son 30 yılda Behçet hastalığı ile ilgili bilgilerimiz hızla artmıştır. Hastalığın semptomları tekrar eden özelliktedir. Bunlar sırasıyla; ağız içinde aftöz ülserler, genital bölgede ülserler, gözün tüm katmanlarını etkileyebilen üveit ve/veya vaskülit, daha çok alt ekstremite büyük eklemlerini etkileyebilen intermitant artrit, deride akneiform lezyonlar ve/veya eritema nodozum lezyonlarıdır.

Pulmoner Rehabilitasyon: Günümüzde kronik solunum hastalıklarının tıbbi tedavisinin standart bir bileşeni olarak kabul edilen Pulmoner Rehabilitasyon, kronik solunum hastalarının fiziksel ve psikolojik durumlarını düzeltmeyi ve sağlığı iyileştirmeyi hedefleyen, hasta değerlendirmesini takiben bireysel olarak belirlenen egzersiz eğitimi, davranış değişikliği ve hasta eğitimi gibi yaklaşımları içeren kapsamlı uygulamalar bütünüdür.

Akdeniz Ateşi: Karın, göğüs ve eklem ağrılarının görülebildiği, eklem ağrılarına zaman zaman şişliğinde eşlik ettiği, tekrarlayan ateş nöbetleri ile karakterize genetik geçişli bir hastalıktır.

Osteoartrit (OA)(Kireçlenme): Osteoartrit (OA) esas olarak eklem kıkırdağı, bunun yanı sıra ligamanları(bağları) ve altındaki kemiği de etkileyen dejeneratif (hasarlayıcı) bir eklem hastalığıdır. Bu yapılardaki bozulma zamanla ağrı ve eklem hareketlerinde kısıtlanmaya neden olmaktadır. Önceden yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak düşünülürken, son dönemde eklem yapısı, genetik, mekanik güçler ve diğer diz içi bağ hasarları gibi bir çok faktörün etkileşimi ile oluştuğu düşünülmektedir.

Ankilozan Spondilit (AS): Ankilozan Spondilit (AS) özellikle omurgayı etkileyen, ağrılı, kronik, ilerleyici, sebebi bilinmeyen romatizmal bir hastalıktır. AS’nin temel semptomu belde ağrı ve tutukluktur. AS’te ağrı hareketle azalır, hatta yok olabilir, uzun süre oturmakla, istirahatle artar. Hastaların ağrıları sabahları daha fazladır ve omurga hareketleri kısıtlıdır. Günün ilerleyen saatlerinde ağrı ve kısıtlılık azalır.

Romatoid artrit (İltihaplı Romatizma): Romatoid artrit nedeni tam olarak bilinmeyen, özellikle eklemlerde simetrik artrit ile karakterize, vücudun diğer organ (kalp, akciğer, göz, deri) ve sistemlerini de tutabilen kronik seyirli bir hastalıktır.

KRONİK HASTALIK NE DEMEK?

Tıbbi nedenlerle ya da semptomlarla ilişkili sağlık sorunları ya da uzun dönem bakım gerektiren (3 ay ve üzeri) durumlar “kronik hastalıklar” olarak tanımlanır. Kronik hastalıklar, normal fizyolojik fonksiyonlarda yavaş ve ilerleyici bir sapmaya, geri dönüşümsüz değişikliklere neden olan, yaşamın uzun bir dönemini kapsayan, sürekli tıbbi bakım ve tedavi gerektiren hastalıklardır.

Kronik hastalıklar ayrıca bulaşıcı olmayan hastalıklar (BOH) yani bir enfeksiyon ajanından kaynaklanmayan genetik yatkınlık, yaşam tarzı veya çevresel maruziyetten kaynaklanan hastalıklar olarak da tanımlanabilir

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 41 yorum
bu toplum kamu calisani ve ozel sektor calisani diye ikiye ayrildi. dunyanin hic bir ulkesinde boylesine ayrimcilik yapilmaz. 60 yas ustu eger tansiyonu varsa idari izinli sayilir ne demek. o zaman emekliye ayir o memuru. ben verdigim vergilerle yan gelip yatan memurun maasini odemek zorundamiyim..60 yas ustu zaten oyle veya boyle bir sekilde hastadir yani seker veya tansiyon mutlaka genelinde vardir
Aynen
memurum..kronik hastayim..ihtiyac olmamasina ragmen goreve cagrildim..benimde hakkima girenlere hakkimi helal etmiyorum sende dahil.
özel sektör çalışmak zorundayken kamudakiler neden çalışmıyor. madem adam çürük emekli et defolsun gitsin. onların can kıymetli de özel sektör neden kıymetsiz?
Kamu: Sözlük anlamı halk'tır. Kamu sağlığı denilince halkın sağlığı demektir. Bir işi de doğru yapsalar dişimi kıracağım. Şimdi burada sadece devlet memurları mı kastedilen. Devlet memuru izinde de olsa tam maaş alıyor zaten. Aylardır Kısa çalışma ödeneği veya ücretsiz izine ayrılan sizin de dediğiniz gibi özel sektör işçileri aylardır 1200 lira ile geçinmeye mahkum. Bu kisiler ne zaman iş başı yapacak. Sayın Cumhurbaşkanı bu konuyu da açığa kavuşacak mı?
Bu ülkede emekli maaşı ile geçinmek mümkün mü. Memurlar ne yapsın.
kardeşim o zaman nasıl bu adamlara sağlam raporu verip ise aldınız. madem öyle malulen emekli edin yada maaşlarının 3/1 ni kesin bakalım evde kimse kalır mı sağlam insanların kabahati ne onların işlerini yapmaktan bizde hasta olduk evin yolunu unuttu insanlar.
Arkadaşım ben 21 yıllık memurum ben koah hastayım ve memuriyete girerken bu lanet hastalık yoktu. Ben ve benim gibi hasta olanlar çokta hoşnut değil bu durumdan. Sen işe gidipte tam kapasite ilemi çalışıyorsun. Senin gibiler kaytarır sadece ağzı iş yapar. Sen kendi işine bak. Kimseninde ahını alma. Sana abi tavsiyesi...
Sen ne dediğinden bir şey anladın mı? kronik rahatsızlıklar mesela bir şeker hastası olman işe girmeme engel değil. Bide bu pandemi yani salgın hastalık. ne alakası var. senin dediğinle? bide zamanla memurlarda herkes gibi yaşlanır ve kronik rahatsızlığı olur.
yatmaya alışık olanlar yine yatacak
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler