KOBİ’ler büyümek için neler yapmalı?

Sürekli gelişen ve büyüyen dünyada KOBİ’ler ayakta durmak ve daha fazla büyümek için neler yapmalıdır? KOBİ’lerin gelişmesi için sadece üretim yapmak yeterli midir?

KOBİ’ler büyümek için neler yapmalı?

KOBİ kredileri

KOBİ demek sermayesi az olan, öz kaynakları sınırlı işletme demek. KOBİ’ler büyümek ve gelişmek için krediye ihtiyaç duyar. Sermaye ihtiyacınızı karşılamak, şirketinizin ihtiyacına uygun kredileri tespit etmek ve kredi yönetiminizi yapmak için profesyonellerden destek alabilirsiniz.

Nakit yönetimi

İşletmenize en uygun ödeme ve tahsilat çözümlerini belirlemek, fon fazlası, ödeme ve tahsilat yönetimi için uzmanlardan destek alarak nakit yönetimini sağlayabilirsiniz. Bu sayede işletmenizin verimini artıracağınız gibi, kurumsallaşma yolunda da büyük katkılar elde edeceksiniz.

Hibe ve destekler

Devletin, Avurpa Birliği’nin ve diğer kurum-kuruluşların KOBİ’ler için sağladığı destek ve hibe programlarıyla, işinizi büyütebilir, dış pazarlara açılabilir ve pazar payınızı büyütebilirsiniz. Ülkemizde KOBİ’lerin eksik kaldığı noktalardan birisi de hibe ve destek programlarından haberdar olmak. Çoğu KOBİ bu fırsatlardan haberdar olamadığı için birçok fırsattan yararlanamıyor.

İhracat

Türkiye ekonomisi içinde yer alan, istihdam ve üretim açısından önemli bir paya sahip olan KOBİ’ler, bu payın tersine ihracat içinde yeterli paya sahip değil. Bunun belli başlı birkaç sebebi var, en önemlilerini sıralarsak: Teknoloji kullanımı, finansman, yönetimde kurumsallaşamama, dış pazarlardaki sert rekabet ve döviz kuru diyebiliriz. Tüm bunları aşmak için de profesyonel bir destek olmazsa olmazdır. İhracatta pay sahibi olan bir KOBİ’nin büyümesi ise kaçınılmazdır.

Markalaşmak

KOBİ’lerin temel eksiklerinden birisi de markalaşmak. KOBİ’nizin kurumsallaşması, büyümesi ve uzun ömürlü olması için kurumsal kimliğinizin oluşması gerekir. Ulusal ve uluslararası alanda fark yaratmak için markalaşmak kaçınılmazdır. Rakipleriyle rekabet sağlamak ve avantaj sağlamak isteyen KOBİ’ler kurumsallaşma yolunda danışmanlık hizmeti almaktadır.

Dijital çağa ayak uydurmak

Dünyada ve Türkiye’de firmalar her geçen gün pazarda yer bulmak, gelirlerini arttırmak ve işlerini büyütmek için yeni yollar aramayı sürdürüyorlar. Müşterilerin değişen ihtiyaçlarını ve taleplerini karşılarken aynı anda iş verimliliğini ve kârlılığı yüksek tutmak da büyük bir mücadele haline geliyor.

Yalnızca geleneksel yöntemlerle iş hayatına devam etmeye çalışan firmalar da bu yolda oldukça zorlanıyorlar. Bu zorlukların üstesinden gelmenin en iyi yöntemlerinden biri de işinizi dijital ortamlara taşımaktır. E-ticaret, internet üzerinden müşterilerinize alternatif bir alışveriş kanalı yaratarak işinizi büyütmeye ve geliştirmeye yardımcı olur. Tabii ki e-ticaret’e adım atma kararı tek başına yeterli değil. Yüksek rekabet ortamında başarılı olmak zorlaşıyor. E-ticaret’e doğru bir başlangıç yapabilmek ve zorlukları aşabilmek için iyi bir planlama ve strateji şart.

İşinizi birlikte büyütelim!

İşini bilen ve işini büyütmek isteyen esnaf ve KOBİ’ler için şimdi harika bir fırsat var: yapikredikobi.com.tr!

Yapı Kredi hazırladığı yeni web sitesi yapikredikobi.com.tr ile esnaf ve KOBİ müşterileri için çözümler üretmeye devam ediyor. Birçok kampanyadan uzman tavsiyelerine; eğitim videolarından işinizi dijital dünyaya taşıyacak çözümlere kadar esnaf ve KOBİ’nin ihtiyacı olan ne varsa hepsi artık yapikredikobi.com.tr’de.
Hemen www.yapikredikobi.com.tr’ye girin,üye olunve fırsatları keşfedin!

Bu sayfada reklam uygulaması yapılmıştır.
. ![]()