Kredi çekenler dikkat! Bankanın ekspertiz ücreti için iade kararı

Kayseri'de Eren Gürpınar (33), bankadan 80 bin TL'lik kullandığı konut kredisine ilişkin 545,71 TL ekspertiz ücretinin haksız tahsil edildiği gerekçesiyle Tüketici Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme, Gürpınar’ı haklı bularak, 545,71 TL'nin iadesine karar verdi.

Kredi çekenler dikkat! Bankanın ekspertiz ücreti için iade kararı

Kayseri'de yaşayan sağlık memuru Eren Gürpınar, bankadan 80 bin TL'lik konut kredisi kullandı. Bu krediye ilişkin banka tarafından 545,71 TL ekspertiz ücreti tahsil edildi. Gürpınar, ücretin haksız yere kesildiği iddiasıyla paranın iadesi için tüketici hakem heyetine başvurdu. Hakem heyeti Gürpınar’ın talebini reddetti. Gürpınar bunun üzerine, Tüketici Mahkemesi’ne başvurarak, bankadan davacı oldu. 1'inci Tüketici Mahkemesi'nde görülen davada, şikayetçi Eren Gürpınar hazır bulundu. Dosyayı inceleyen mahkeme, bankanın ekspertiz işlemini yaptığına dair dosyaya herhangi bir fatura sunamadığından davayı kabul ederek, tüketici hakem heyetinin kararını iptal etti. Mahkeme, Gürpınar’ı haklı bularak, ekspertiz ücreti olarak alınan 545,71 TL'nin iadesine karar verdi.

Yaşadığı olayı anlatan Gürpınar, "Bankadan konut kredisi kullandık. Banka evime ekspertiz ücreti kesiyor. Bunun faturasını da devlete gösteremiyor. Hakem heyeti başvurumuzu reddetse de Tüketici Mahkemesi davamızı kabul edip, bizi haklı buldu ve haksız alınan ekspertiz ücreti yeniden iade edilecek” dedi.

KAYNAK:DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
çıkıp deseler ya yetkililer ey bankalar birdaha almayın bu ücreti yoksa keserim cezayı
hepimizz bankalara esir olmuşuz.... da biz bilmiyoruz...
Gayrimenkul Değerleme Hizmetini (Experiz raporunu) Bankalara Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık şirketleri vermektedir. Bu verilen hizmet karşılığında Fatura kesilerek Hizmet ücreti ödenmektedir. Bankalara bu raporu hazırlayan ve sunan sorumluluk alan Şirketlere Gayrimenkul Değerleme Uzmanları kendi bünyesinde veya sözleşmeli olarak Fatura karşılığında hizmet vermektedirler. Değerleme hizmeti bilgi, tecrube, sorumluluk ve emek karşılığında yapılmaktadır. Bunun bir değerinin ücretinin olması gayet doğaldır. Banka hizmet karşılığını fatura edememişse o kendi sorunudur. Kamuoyunu bilgilendirin
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler