Kredi faizleri yükseldi ikinci el araç satışı durdu

Pandemi sonrası fiyatları yükselen 2. el araçlara talep, son günlerde bir hayli azalırken bunda bankaların kredi faiz oranlarını yükseltmesi ve araç fiyatlarının son haftalarda tekrar yükselmesinin etkisi olduğu ifade edildi.

Kredi faizleri yükseldi ikinci el araç satışı durdu

Koronavirüs salgını sonrası fiyatları aniden yükselen 2. el araç piyasasında son günlerde durgunluk yaşanıyor. 2. el araç alacak olan vatandaşların uğrak adresi olan oto galerilerde araç bolluğu yaşanırken, vatandaşlar ise fiyatların yüksek olmasından dolayı istedikleri aracı alamadıklarından şikayetçi.

İzmir’de 2. el araç alım satımı yapan galerici esnafı Fahri Karlık, pandemiden dolayı 2. el araç fiyatlarının yükseldiğini ve kolay kolay da düşmesini beklemediklerini söyledi. Son bir haftadır 2. el araç piyasasında bir durgunluk yaşandığını aktaran Karlık, “Çünkü faizler, döviz ve altın yükseldi. Bu durgunluğun 2 ay kadar sürmesini bekliyoruz. 2021 Nisan ve Mayıs ayına kadar yüksek fiyatların devam etmesini bekliyoruz. Bazı uyanık kişiler bayilere gelen sıfır araçları kapatıyorlar. 1-2 ay bu aracı bir yerde bekletip bayideki bedelden daha yüksek bir fiyata bu aracı satabiliyorlar. İnsanlar da sıfır araç bulamadıkları için bu kişilerden araç alıyorlar” diye konuştu.

'FİYATLAR DAHA DA YÜKSELİR'

  1. el araç piyasasının tekrar bir yükselme eğiliminde olduğunu söyleyen galerici esnafı Cebrail Damar da “Kredi faizlerinin yükselmesi ve 2. el araçların fahiş fiyatlara satılması nedeniyle piyasada durgunluk var. İnsanlar sürekli araç soruyorlar. Piyasanın 2021’e kadar fiyatların düşeceğini tahmin etmiyorum. Araba piyasasının daha da yükseleceğini tahmin ediyorum” dedi.

'3 AY ÖNCEYE KADAR 20 BİN TL FARK VAR'

Araç almak için oto galerilerin yolunu tutan Nurettin Top ise fiyatların yükselmesinden şikayetçi oldu. Bundan 3 ay önceye kadar her arabada en az 20 bin lira fiyat farkı olduğunu savunan Nurettin Top, “Sattığımız aracı aynı fiyata bulamıyoruz. İstediğimiz arabayı alamıyoruz. 30 bine satılan araba şuan 50 bin lira. Sattığımız araba fiyatına bir alt modellere bakıyoruz mecburen” şeklinde konuştu.

KAYNAK:İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 37 yorum
Almazsaniz bu donemde 2007 model araca 130 bin tl yazmis bunlara pirim vermeyin bekleyin arabasizliktan olmezsiniz ben oyle yapiyorum zaten acelemde yok emin olun yarin yiyecek akmek bulamayacaz o duruma geldimmi ben o yuksek fiyatlara satmak istiyenleri gorecem ALLAH FİRSATCİLİK YAPANLARİ HESAP GUNU SORAR BENİM İNANCİM BOYLE
@ppv7etgjb0 Ben bu ülkede banka olsam Kredi miredi vermem Al sat çılar köşeyi dönsün banka da parayı alabilmek için çabalasın ..sana tavsiyem arabasız kalm LPG hiç bağlanmamış benzinli Sahibinden al ( Al sat çı olmasın ) model takıntın yoksa tabi 15. 20 bin TL civarı alırsın hiç başın ağrımaz emin ol..
boşuna bekliyorsun bu ülkede böyle kanun ve ticaret anlayişi varken boşuna beklemekle kalirsin alacan binecen yoksa ne fiyat düser ne tüccar biter bizim ülkemizde
yazıklar olsun ülke batmış gitmiş yemin ederim .!
Neden düşsünki keşke düşse ama ne yaptık yerli arabamı yaptık ta düşsün piyasada tablet yok araba ne arasın pandemi öncesi 5 yaşında araba alabilecek vatandaş şuan ancak 12-15 yaş alabiliyor.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler