KYK borçları silinecek mi? Torba yasa taslağında KYK borçlarına erteleme ve indirim maddesi

KYK borçlarıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Geçtiğimiz aylarda KYK borçlarının silineceğine dair iddialar gündemi meşgul etmiş, Cumhurbaşkanı Erdoğan da borçların silineceğine dair sinyaller vermişti. Ancak torba yasa taslağında KYK borçlarına erteleme ve indirim maddesi yer aldı.

KYK borçları silinecek mi? Torba yasa taslağında KYK borçlarına erteleme ve indirim maddesi

'KYK borçları silinecek mi?' sorusu 30 Mart seçimi sürecinde uzun süre gündemi meşgul etmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KYK borçları konusunda "Beklentinizi biliyorum tamamıyla bu borçların silinmesi süreci olacaktır. O zaman burada bir başka tercih gündeme gelecektir. O da nedir? Demek ki kredi olayı kalkacaktır" demişti.

KYK BORÇLARI SİLİNECEK Mİ?

KYK borçlarının silinmesi beklenirken 62 maddelik torba yasada 62 maddelik torba yasa taslağında KYK borçlarıyla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. KYK borçları silinmiyor ancak, borçlar da indirime gitmek ve ödemelerin ertelenmesi torba yasa taslağının içinde.

KYK BORÇLARINA ERTELEME VE İNDİRİM

62 maddelik torba yasa taslağında KYK borçlarıyla ilgili bölüm şu şekilde düzenlenmiş:

"Öğrenim kredisi alan öğrencilerin borcu, kredinin verildiği tarihten öğrenim süresi bitimine kadar geçen sürede verilen kredi tutarlarına, Türkiye İstatistik Kurumu yurt içi üretici fiyat endeksindeki (Yİ-ÜFE) artışlar uygulanacak hesaplanacak. Gençlik ve Spor Bakanlığı, endeks ile belirlenen tutarları yarıya kadar indirmeye, Cumhurbaşkanı tarafından mücbir sebep hali ilan edilen dönemlerde Yİ-ÜFE uygulamadan ertelemeye yetkili olacak."

ÖĞRENİM KREDİSİ BORÇLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Kurumdan kredi alan öğrencilerin borcu, kredilerinin verildiği tarihten öğrenim süresi bitimine kadar geçen süre veya herhangi bir sebeple kredilerinin kesildiği tarihe kadar; kredi olarak verilen miktarlara, Türkiye İstatistik Kurumunun Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki (Yİ-ÜFE) artışlar uygulanarak bulunan miktarın ilave edilmesi suretiyle hesaplanmaktadır.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 Aralık 2019'da Bilkent Üniversitesi'nde Dünya İnsan Hakları Günü kapsamında düzenlenen 'Her İnsan Bir Dünya' temalı programda konuşmuştu. Erdoğan, KYK borçları için açıklamalarda bulunmuştu. Erdoğan, "Kredi olayı farklı. Krediyi her müracaat eden alıyor ama daha sonra ödemek üzere alıyor. Burs konusunda ödeme sorunu yok. Beklentinizi biliyorum tamamıyla bu borçların silinmesi süreci olacaktır. O zaman burada bir başka tercih gündeme gelecektir. O da nedir? Demek ki kredi olayı kalkacaktır. Sadece burs verme noktasına gidilecektir. Onun çalışmasını, değerlendirmelerini yapıp adımımızı da ona göre inşallah atacağız. Öğrencilerin lehine bir adım atacağız" ifadelerini kullanmıştı.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
Ödeyenler aptal mı? Zırt pırt herşeye af getiriyorlar bu yüzden düzen denen bişey yok zaten bu ülkede borcunu ödemiyecen mantığı iyice yerleşti.
@ant_romantik bu ülkeden hırsız uğursuz vergi affı şuna buna laf söyleyemiyorsunuz da kredisini ödeyemediği içim varlık şirketinin eline düşen maaşına haciz gelen insanlar perişan vaziyette herkes suçlu ilan ediyor neden çünkü kolay olan bu siz vurgunculara bir kaç kelime söyleyin
KYK 2 da mezun olmuş,işsiz olan ve mali durumu ödeme kötü olanların silinmesi,mali durumu olanlardan da ertelemli alınması normaldir. KISACA YİNE GARİBANA AKP KAZIĞI ATMIŞTIR. ELEKTİRKTE KAYIP-KAÇAK BEDELİNİ ŞU SALGINDA DAHİ YANDAŞINA ALINMASINI YASA İLE SAĞLAYANLAR,HALKIN SOYULMASINA DEVAM ETTİRENLER MİLLETİN DERDİ İLE BU KADAR DERTLENİR. Fakat yandaşaları koruma olunca AKP nin eline kimse su dökemez.
varlık şirketleri ve bankalar tarafından maaşlarında haciz olan binlerce insan var emeklilerde olduğu gibi çalışanlara bir düzenleme yapılamaz mı bu insanlar çok perişan suça karışmak zorunda kalıyorlar
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler