Mahkemeden trafik cezasıyla ilgili emsal karar

Bilecik’te bir otomobil sürücüsüne fahri trafik müfettişi tarafından yazılan ceza, 'Delil fotoğrafı ve videosu' olmadığı gerekçesiyle yapılan itiraz üzerine Sulh Ceza Hakimliği’nce iptal edildi.

Mahkemeden trafik cezasıyla ilgili emsal karar

Bilecik’te aracıyla seyir halinde bulunan M.U. isimli bayan, araç kullanırken cep telefonuyla konuştuğu iddiasıyla fahri trafik müfettişlerince kendisine kesilen cezayı tebligat yoluyla öğrendi. Bunun üzerine avukatına başvuran M.U., konuyu yargıya taşıdı. Sulh Ceza Hakimliği’ne yapılan başvuruda, “İtiraza konu cezanın fahri trafik müfettişince tutanak tutulmak suretiyle kesildiği, ihlale ilişkin delil niteliğinde fotoğraf veya video kaydı bulunmadığı" gerekçesiyle cezanın iptali istendi. İtirazı yerinde gören Sulh Ceza Hakimliği, cezayı iptal ederek, ödenen paranın M.U.’ya geri verilmesini kararlaştırdı.

Öte yandan, Bilecik Sulh Ceza Hakimliği’nce alınan bu kararın emsal teşkil edeceği belirtildi.

KAYNAK:İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 21 yorum
Aferin o mahkemeye. Kendisinin eşinin veya bir yakının önünde makas atsınlar, kırmızda geçsinler kazaya sebebiyet versinler, bir canı yansın (ki kimsenin canı yanmasın) göreyim. Delil ve fotoğraf nasıl istesin delil onu kurtarsın. Fahri Trafik Müfettişliğinin amacı zaten sürücülere her an yakalanma algısı yaratmak. O adam polis jandarma değil kimsenin fotosunu videosunu çekemez. Çekme zorunluluğu yok zaten.
@eyturk tabi sen hafta 3 kere aynı yerde aynı fahri müfettişten hiç ceza yemedin anlaşılan.
Saçma bir karar olmuş.Fahri müfettiş seyir halinde bir acın nasıl resmini çekipte bunu kanıt olarak mahkemrye sunacak.ihlali resimlendirdipini kabul etsek bu seferde özel hayatın gizlipini ihlal etti diye dertlenecekler.Yada resim çekerken araç sahibi görse sen ne yapıyorsun diye bir arabada dayak yiyecek.O zaman katdelim Fahri müfettişin yazılmış olduğu cezaları kanıtkama zorunluluğu getireceksiniz.Hiç bir mefati olmadan gönüllü olarak adama ceza yazdıracaksınız sonra müfettiş yazdığı cezadan dolayı mahkeme mahkeme gezecek.Neyimiz düzgünki bu düzgün gitseydi.
doğru bi karar yurt dışında ceza araca degil bizzat sürücüye kesilir şayet ceza gelirse ispatlanmazsa araç sahibi ceza ödemez itiraza açıktır mahkemeler bizim memlekette ise herşeyde oldugu gibi yasalarda yamalı bohça çoh iyi gidiyeh çağ atlıyah
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler