Memurun gözü haziran enflasyonunda! Zam oranı ne kadar olacak?

Devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emeklileri 3 Temmuz'da açıklanacak haziran ayı enflasyon rakamlarını bekliyor.

Memurun gözü haziran enflasyonunda! Zam oranı ne kadar olacak?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayı enflasyon verilerini 3 Temmuz'da saat 10.00'da duyuracak.

TÜİK'in açıkladığı enflasyon verilerine göre, memur maaşlarına baz teşkil eden Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) mayısta yüzde 1,36 yükselirken, ocak-mayıs döneminde tüketici fiyatlarında yüzde 4,57 artış meydana geldi. Böylece 5 aylık dönemde, maaşlara yapılan yüzde 4'lük zam oranı aşılırken enflasyon farkı verilmesi durumu ortaya çıktı.

Toplu sözleşmeden kaynaklı olarak yılın ilk yarısında yüzde 4'lük zam alan devlet memurları, haziran ayında TÜFE'nin sabit kalması veya aylık enflasyonun yüzde 0,57'den fazla düşmemesi halinde enflasyon farkı alacak.

Memurlara toplu sözleşme gereği, yılın ikinci yarısı için, temmuzda yüzde 4 zam verilecek. Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Temmuz'da alacak.

Toplu sözleşme gereğince, enflasyon farkı 6 aylık dilimler halinde hesaplanıyor. Geçen yılın ikinci 6 aylık döneminde enflasyon yüzde 6,50 seviyesinde gerçekleşti. Bu enflasyon oranından kaynaklı olarak ilave yüzde 1,49 artışla birlikte kamu görevlileri ve memur emeklilerinin aylık ve ücretlerinde ocak ayından geçerli olmak üzere toplamda yüzde 5,49 artış yapılmıştı.

Öte yandan, SSK ve Bağ-Kur emeklileri de maaşlarını bu yılın ilk 6 aylık enflasyonu oranında zamlı alacak.

Bu arada, AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistler, haziran ayında TÜFE'nin, yüzde 0,70 artmasını öngörüyor.

KAYNAK:AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 22 yorum
kendine güvenen özel sektörde çalışır hem esas alın teri nasıl olur görür. memurun gözü zamda , ayın 30 unda ve birde saatte 16.45 olsada pıııırrr çıksak binadan diye !
Bu kadar kasmayın ya. Vaktinde çaba gösterip memur olsaymissin keşke. Yani bu çekememezlik, bu haset nereye kadar.
@hmyenice hadi len yan gelip yatıyonuz 5000 tl 6000 tl yi götürüyonuz tatiller cabası
Kardeş sende memur olaydın elinden alanmı oldu. Çalışıp didinip olduktan sonra hakkımız olanı talep etmeyelimmi? Ayrıca memur deyince aklınıza hep masa başı çalışanlar geliyor bende memurum ama 20 senedir büro, masa, ofis vs görmedim. Allah özelde çalışan asgari ücrete çalışan tüm insanların yar ve yardımcısı olsun nekadar zorluk çektiklerini tahmin ediyorum. Umarım onlar içinde insani yaşam standartları getirilir fakat memurlar hakkında da yorum yorum yaparken biraz vicdan mümkünse. Yoksa senin yorumun kedi ciğer muhabbeti olur.
sana memur olma diyen mi var güzel kardeşim özel de de çalışanları görüyoruz merak etme.
@hmyenice ben 4 senelik maliye mezunuyum... ama devlet memuru olmak için çabalamadım. çünkü devlette olması gerekenden fazla memur kadrosunda olup maaş almak beni rahatsız eder... geçtimi süzgeçten ! anladın mı
zamma bak %4 enflasyon zaten hic yok. seneye de 3+3 bozdur bozdur harca..
Sen niye memur olmadın. Yoksa olamadın mı
bos bos konusma bu kadar kiskanclik kisilige zarar...
Çarşı pazar enflasyonu nerede
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler