FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Son dakika: MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI açıklandı! Kredi ve mevduat faizi mesajı: TCMB faiz toplantısı ne oldu?

Son dakika haberine göre, ‘Merkez Bankası faiz kararı ne oldu?’ sorusu yanıt buldu. TCMB faiz toplantısı sonrası kararı açıkladı. Geçtiğimiz ay ekonomistlerin beklentilerinin aksine politika faizini yüzde 50 seviyesine yükselten banka bu ay faiz oranlarını sabit bırakarak sürpriz yapmadı. İşte yılın dördüncü faiz kararına ilişkin ayrıntılar ve PPK metninde yer alan o ifadeler…

Son dakika: MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI açıklandı! Kredi ve mevduat faizi mesajı: TCMB faiz toplantısı ne oldu?

Son dakika: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı için Başkan Fatih Karahan eşliğinde bu yıl 4. Kez toplandı. Toplantının sonucunda Merkez Bankası faiz kararı belli oldu. İşte Nisan 2024 Merkez Bankası faiz kararı haberinin detayları…

53515744997_9d5486137d_k

FAİZLER İÇİN AÇIKLAMA GELDİ

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı bugün gerçekleşti. Toplantının ardından saat 14.00'te Nisan 2024 Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. olacak. Ekonomistler faizlerin bu ay yüzde 50 seviyesinde sabit bırakılmasını bekliyordu. Merkez Bankası geçtiğimiz ay olduğu gibi herhangi bir sürpriz yapmadan politika faizini yüzde 50 seviyesinde sabit bıraktı.

BAŞVURU İÇİN TIKLAYIN

800x600__1_

MART AYI FAİZ KARARI

Merkez Bankası Mart 2024'de güçlü sıkı para politikası adımı atarak faiz oranını 500 baz puan artırdı. Böylece faiz oranı yüzde 45 düzeyinden yüzde 50'ye yükselmişti.

iStock-1453500544

MERKEZ BANKASI’NDAN FAİZ TAHMİNİ

Bankanın geçtiğimiz hafta yayımladığı Nisan ayı Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçlarına göre yıl sonu faiz beklentileri de ortaya çıktı. Buna göre, TCMB'nin politika faizine ilişkin cari ay ve 3 ay sonrası için beklenti yüzde 50 oldu. 12 ay sonrası için politika faizi beklentisi de yüzde 36,96'dan yüzde 38,18'e çıktı.

BAŞVURU İÇİN TIKLAYIN

asafaf

PPK METNİNDE ŞUNLAR YER ALDI:

Mart ayında aylık enflasyonun ana eğilimi, devam eden zayıflamaya rağmen öngörülenden yüksek gerçekleşmiştir. Tüketim malı ve altın ithalatındaki seyir cari dengedeki iyileşmeye katkı verirken, yakın döneme ilişkin diğer göstergeler yurt içi talepte direncin sürdüğüne işaret etmektedir. Hizmet enflasyonundaki yüksek seyir ve katılık, enflasyon beklentileri, jeopolitik riskler ve gıda fiyatları enflasyonist baskıları canlı tutmaktadır. Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının öngörüler ile uyumunu yakından takip etmektedir.

Mart ayında atılan adımların etkisiyle finansal koşullar önemli ölçüde sıkılaşmıştır. Parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Kurul, parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de göz önünde bulundurarak politika faizinin sabit tutulmasına karar vermekle birlikte, enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı duruşunu yinelemiştir. Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşu sürdürülecektir. Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır. Para politikasındaki kararlı duruş; yurt içi talepte dengelenme, Türk lirasında reel değerlenme ve enflasyon beklentilerinde düzelme vasıtası ile aylık enflasyonun ana eğilimini düşürecek ve dezenflasyon 2024 yılının ikinci yarısında tesis edilecektir.

Kurul; makroihtiyati politikaları, piyasa mekanizmasının işlevselliğini ve makro finansal istikrarı koruyacak nitelikte uygulamayı sürdürmektedir. Bu çerçevede, kredi büyümesi ve mevduat faizinde öngörülenin dışında gelişmeler olması durumunda parasal aktarım mekanizması desteklenmeye devam edilecektir. Likidite gelişmeleri yakından takip edilerek, gerektiğinde sterilizasyon araçlarının etkin şekilde kullanılması sürdürülecektir.

merkez-bankasi-1723468

Kurul, politika kararlarını parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de dikkate alarak, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleyecektir.

Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanacaktır.

Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede alacaktır."

Canlı Borsa


En Çok Aranan Haberler