Merkez Bankası'ndan kredi kartından alınan komisyona sınırlama

Merkez Bankası, bankaların, kredi kartı ile yapılan alışverişlerde üye işyerlerinden alabileceği komisyon oranını yüzde 1.6 ile sınırladı. Karar, 1 Kasım 2019'dan itibaren geçerli olacak. Mevcut uygulamada komisyon oranında sınır bulunmuyor.

Merkez Bankası'ndan kredi kartından alınan komisyona sınırlama

Merkez Bankası'nın kredi kartlarıyla ilgili kararı bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. Karara göre, bankaların üye işyerlerinden alabilecekleri komisyon oranı 1.6 olarak belirlendi. Kararda, 'Mal ve hizmet alımlarında, işlem tutarlarının üye işyerlerinin serbest kullanımlarına ertesi gün aktarılması halinde, her ne ad altında olursa olsun, üye işyerine uygulanacak komisyon oranı yüzde 1,60’ı geçemez' denildi.

Resmi Gazete'de yer alan tebliğ metni;

9/12/2006 tarihli ve 26371 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Mevduat ve Kredi Faiz Oranları ve Katılma Hesapları Kâr ve Zarara Katılma Oranları ile Kredi İşlemlerinde Faiz Dışında Sağlanacak Diğer Menfaatler Hakkında Tebliğ (Sayı: 2006/1)’in 4 üncü maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve aynı maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“(1) Bankalarca, reeskont kaynaklı krediler dışındaki kredilere uygulanacak faiz oranları ile üye işyeri komisyonu hariç faiz dışında sağlanacak diğer menfaatlerin ve tahsil olunacak masrafların nitelikleri ve sınırları serbestçe belirlenir.”

“(4) Mal ve hizmet alımlarında, işlem tutarlarının üye işyerlerinin serbest kullanımlarına ertesi gün aktarılması halinde, her ne ad altında olursa olsun, üye işyerine uygulanacak komisyon oranı yüzde 1,60’ı geçemez. Taksitli mal ve hizmet alımlarında söz konusu azami oran her bir ilave taksit için azami 0,89 puan artırılarak uygulanır. İşlem tutarının üye işyerinin serbest kullanımına ertesi gün aktarılmaması halinde, söz konusu azami komisyon oranları, aylık yüzde 1,60’lık oran ve işlem tarihinin ertesi günü ile işlem tutarının üye işyerinin serbest kullanımına geçmesi arasında kalan gün sayısı dikkate alınarak düşürülür.”

Bu Tebliğ 1/11/2019 tarihinde yürürlüğe girer.

Bu Tebliğ hükümlerini Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı yürütür.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
hayret hayırlı bişey yapılmış
Bankalar faiz oranlarını düşürüyor ama post komisyonlarını ise sürekli ufak ufak dikkat çekmeden yükseltiyorlardı ki bu karar çok mantıklı oldu hayırlı olsun.
kredi kartı ile telefon vs cihazlarda taksiti yasaklayan zihniyet bankaların kredi kucağına oturdu. her türlü gidiliği yapacak yine bir şekilde yapar imkansız bir şey yok. Kafası çalışsın yeter adım mağazadan aldığı telefonu gidip 3 metre ötedeki telefoncuya bozduruyor.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler