Merkez bankası ne yapacak? İşte ekonomist görüşleri

Yabancı ekononomistler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın bu hafta gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu Toplantısında faizlerde değişikliğe gitmesini beklemiyor.

Merkez bankası ne yapacak? İşte ekonomist görüşleri

Merkez Bankası'nın uzun bir süre faizlerde değişikliğe gitmeyeceğini belirten analistler, ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinde artış olabileceğini söyledi.

Konuya ilişkin olarak AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Societe Generale Gelişmekte Olan Piyasalar Strateji Direktörü Phoenix Kalen, TCMB'nin politika faizini uzun bir süre yüzde 8,25'te sabit bırakacağı öngörüsünde bulundu.

TCMB'nin belirli aralıklarla parasal koşullarda sıkılaşmaya gidebileceğini belirten Kalen, bunun ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin yükselmesiyle sonuçlanabileceğini ifade etti

Medley Global Advisors Direktörü Nigel Rendell, TCMB'nin faizlerde değişikliğe gitmeyeceğini belirterek, politika faizi değiştirilmeyerek yüzde 8,25'te sabit bırakacağı öngörüsünde bulundu.

'TOPLANTIDA BİR FAİZ ARTIŞI OLASI GÖZÜKMÜYOR'

Capital Economics Gelişmekte Olan Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Jason Tuvey ise bu toplantıda bir faiz artışının olası gözükmediğini söyledi.

Bankanın parasal sıkılaşmaya yönelik adımlar attığını anımsatan Tuvey, bu adımlarla ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin yükseldiğini dile getirdi.

AA Finans'ın TCMB'nin gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu toplantısına ilişkin anketine katılan ekonomistlerin büyük çoğunluğu politika faizinin sabit bırakılacağını tahmin etti.

20 Ağustos'taki son Para Politikası Kurulu toplantısında, politika faizi değiştirilmeyerek yüzde 8,25'te sabit bırakılmıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
heee ön kapıdan gitmezler arka kapıdan her haltı yerler. faizi degistirmeyinde gorun dolar euro ne olucak
Haçlıların 40 yıldır törör yüzünden Türkiye ye verdiği zarar hala merkez bankasına yollanmadı abd israil ingiltere fransa belcika hollanda isvicre norvec ve almanyada eklendi 1,5 trilyon dolar 10 ekime kadar yollanmazsa kasırgalar ve hortumlar katlanarak sürecek bu ara yunanistan kasırga nasıl dı yakında bir misli fazlası gelecek..abd cıbanın başı bu sefer 8 siklon yola cıkarılacak sonrasını biliyorsunuz..
Ne yaparsanız yapın doların ateşini anca TL olarak değil kuruş olarak düşürürsün üz anca kasada para kalmadı dönen anca çelik çomak gerisi gerçekler içinde bulunduğumuz buhramdan kimse çıkaramaz
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler