MESS, Türk Metal'in teklifini kabul etmedi! Uyuşmazlık tutanağı tutuldu

Türk Metal Sendikası, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’nın (MESS) ücret artışı teklifini kabul etmedi. Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşma sağlanamayınca uyuşmazlık tutanağı tutuldu

MESS, Türk Metal'in teklifini kabul etmedi! Uyuşmazlık tutanağı tutuldu

Türk Metal Sendikası ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasındaki, 130 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde bugüne kadar yapılan 5 oturumda, 44 madde kabul edildi, 64 maddede ve sözleşmenin eki niteliğindeki 2 yönetmelikte ise anlaşma sağlanamadı. Anlaşma sağlanamayan maddeler arasında ücret artışı ve sosyal haklara bağlı olan parasal konular da yer alıyor.

TÜRK METAL'DEN AÇIKLAMA

Türk Metal’den yapılan açıklamada, “Sendikamız bugüne kadar olduğu gibi, bu sözleşme sürecinde de sosyal diyalog anlayışını terk etmemiş, çalışma barışını tehdit eden uzlaşmaz bir tavır ortaya koymamış ve sözleşmenin masada sonuçlanması için elinden gelen çabayı göstermiştir” denildi.

Ancak, MESS’in, işçi hak ve özgürlüklerini hiçe sayarak, kabul edilemez bir ücret artışı teklifinde bulunduğu kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Sendikamızın yüzde 26.28’lik ücret artışı teklifine karşılık ilk 6 ay için 1 Mart 2019-31 Ağustos 2019 tarihleri arasında gerçekleşen enflasyon oranında yani yüzde 6.05 oranında artış önermiştir. Diğer altı aylarda ve sosyal haklarda ise yıllık enflasyon oranında artış teklif edilmiştir. Ücret ve sosyal haklara ilişkin bu teklifler heyetimizce reddedilmiştir. Gece çalışma tazminatının yüzde 15’e yükseltilmesi talebimizi kabul etmeyen MESS, bu oranın yüzde 10’da kalmasını istemiştir. Heyetimiz ise yüzde 15’lik talebimizde ısrar etmiştir.”

"TÜRK METAL YASAL VE MEŞRU EYLEMLERİ ORTAYA KOYMAKTAN ÇEKİNMEYECEKTİR"

MESS’in, asla kabul edemeyecekleri üç yıllık toplu iş sözleşmesi önerisinde ısrar ettiği ifade edilen açıklamada, “Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullarda MESS’in çalışanları ‘bir lokma, bir hırkaya’ mahkum eden tavrını kabul etmeyen Türk Metal Sendikası, sergilenen bu uzlaşmaz tutum nedeniyle sözleşme masasını terk etmiş, uyuşmazlık tutanağını tutarak arabulucu sürecini başlatmıştır” denildi.

Türkiye’nin son derece hassas bir dönemden geçtiği, devletin uluslararası alanda birçok baskının altında kaldığının, ülkenin bir terör tehdidi yaşadığının bilincinde olan sendikanın, böyle bir dönemde çalışma barışını ortadan kaldırmayı amaçlayan bu yaklaşıma karşı tavrını açıkça ortaya koyduğu belirtildi. Açıklamada, “Türk Metal, MESS’in uzlaşmaz tutum ve yaklaşımına karşı, yasal ve meşru eylemleri ortaya koymaktan çekinmeyecektir” denildi.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
Kaşıkla verip kepçeyle almayı bırakın artık!
Zamlar %20-30 ama maaş zammı %3-5 bu hükümetin sonu bunlar olacak
beka sorunu ailede baslar millete beka sorunu var deyip hayat ve yasama sorunuyla basbasa birakilanlar hesabi sandikta gordugunde beka sorunu var demeyiniz.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler