FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Milyonların gözü o tarihte! Memur ve memur emeklilerinin zammı belli oluyor: Uzman isim iki ayrı oran verdi

Milyonlarca memur, memur emeklisi, SSK ve Bağkur emeklilerinin gözü artık 3 Temmuz'da. Haziran ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla yeni zamlı maaşlar da belli olacak. Şu ana kadar 5 aylık veriler kesinleşti. Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş hem memur ve memur emeklisi için hem de SSK ve Bağkur emeklileri için 2 ayrı oran duyurdu. Memurlara ve emekliler için yapılacak zam oranı kaç? İşte merak edilen sorunun yanıtı...

Milyonların gözü o tarihte! Memur ve memur emeklilerinin zammı belli oluyor: Uzman isim iki ayrı oran verdi

2024'ün ilk yarısı geride kaldı. 6 ayda bir zam alan memur ve emekliler için 3 Temmuz'da kritik veriler açıklanacak. Yılın ikinci yarısında alınacak maaşlar 3 Temmuz verilerinden sonra kesinleşecek. Haftaya düğümün kopması beklenirken Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş TRT Haber'e beklediği zam oranını duyurdu.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

iStock-991115098

5 AYLIK FARK BELLİ OLDU

Memur ve emeklisinin maaşı, toplu sözleşme ve enflasyon verilerine göre belirleniyor. Mayıs ayında enflasyon aylık yüzde 3,37 oldu. Böylece memur ve emeklisinin 5 aylık enflasyona göre zam oranı da netlik kazandı.

iStock-1063289472

5 aylık verilere göre, memur ve emeklisinin maaşında yüzde 17,38'lik artış kesinleşti. Buna Türkiye İstatistik Kurumu'nun 3 Temmuz'da açıklayacağı haziran ayı verileri eklenecek.

SSK ve Bağkur emeklilerinin zam oranında TÜFE etkili. 5 aylık artışa göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş zammı da yüzde 22,72. Haziran ayı enflasyonunun etkisiyle bu oran da güncellenecek.

iStock-1473586205

UZMAN İSİM ORAN VERDİ

Memur ve emeklinin temmuzda alacağı maaş zamlarına ilişkin TRT Haber'de değerlendirmelerde bulunan Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, şunları kaydetti;

Memur ve memur emeklisinin maaş artışı, hesaplamaya göre toplu sözleşme ile enflasyon farkı göz önünde bulundurulduğu zaman, haziran enflasyon verisinin de eklenmesiyle yüzde 20 ila 21 arasında olması beklenmektedir.

SSK ve Bağkur emeklileri için 6 aylık enflasyon beklentisi, Merkez Bankası beklenti anketleri, haziran ayında genel gidişat göz önünde bulundurulduğu zaman yüzde 25 ila 26 civarında olması tahmin edilmektedir.

Mynet’te En Çok Takip Edilen Hisseler
Hisse

En Çok Aranan Haberler