FİNANS

Mücbir sebep kapsamında ertelenen vergiler için son tarih 27 Ekim

Koronavirüs salgınından etkilendiği için mücbir sebep kapsamına alınan mükelleflerin ertelenen muhtasar ve katma değer vergisi (KDV) beyannamelerine ilişkin ödeme sürecine girildi. Ödemelerin 27 Ekim'e kadar yapılması gerekiyor.

Mücbir sebep kapsamında ertelenen vergiler için son tarih 27 Ekim

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kovid-19 salgınının işletmeler ve vatandaşlar üzerindeki etkisini hafifletmek için Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi'ni açıkladı ve çok sayıda yükümlülüğü erteledi.

Bu kapsamda, Kovid-19 salgınından ve alınan tedbirlerden doğrudan etkilenen mükelleflerin Vergi Usul Kanunu kapsamındaki mücbir sebep hükümlerinden faydalandırılması sağlandı.

Uygulamayla ticari, zirai ve mesleki kazanç yönünden gelir vergisi mükellefiyeti bulunan, salgından doğrudan etkilenen ya da İçişleri Bakanlığınca alınan tedbirler kapsamında geçici süreliğine faaliyetlerine ara verilen iş yerlerinin olduğu sektörlerde faaliyette bulunan mükellefler için mücbir sebep hali ilan edildi.

ÖDEME SÜRELERİ 6 AY ERTELENMİŞTİ

Böylece, 2,7 milyon civarındaki mükellefin nisan, mayıs ve haziran aylarına ilişkin muhtasar ve KDV beyannameleri ile bazı bildirimlerin verilme süresi yanında, bu beyannamelere istinaden tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri her bir dönem için 6 ay ertelenmişti.

27 EKİM SON GÜN

Ertelenen vergi yükümlülüklerinin son ödeme sürecine girildi. Buna göre, mükelleflerin nisan, mayıs ve hazirana ilişkin muhtasar (muhtasar ve prim hizmet beyannamesi dahil) ve KDV beyannameleri için tahakkuk eden vergiler ekim, kasım ve aralık aylarının sonunda ödenecek.

Bu kapsamda, nisan ayında verilmesi gereken KDV ve muhtasar beyannameleri için tahakkuk eden vergilerin ödeme süreci 27 Ekim Salı günü sonunda dolacak.

Mayıs ayında verilmesi gereken beyannamelere yönelik ödemelerin 27 Kasım, haziran ayında verilmesi gereken beyannamelere yönelik ödemelerin ise 28 Aralık gün sonuna kadar yapılması gerekiyor.

Kaynak: AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
Tabi canim zaten virus işi bitti , hatta 3 aydir para basiyoruz. Hem guncelleri hemde eskiden gelenleri oderiz. Saraydan cikip sizi sokaga esnafin arasinda dolasmaya davet ediyoruz . Bakin bakalim esnaf iş yapiyormu.
neyle ödeyeceğiz ??? kiramızı zor ödüyoruz
kiralari daha ödeyemedik birikti işler dip de işçi çıkarmak yasak ne vergisi
Geri Dön