FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Özgür Demirtaş'tan Merkez Bankası faiz kararı sonrası dikkat çeken paylaşım! "Bugün itibari ile bitti"

Merkez Bankası ağustos ayı faiz kararını bugün açıkladı. Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 25'e çıkarmasının ardından Prof. Dr. Özgür Demirtaş dikkat çeken bir paylaşımda bulundu. Demirtaş’ın paylaşımına adeta yorum yağdı.

Özgür Demirtaş'tan Merkez Bankası faiz kararı sonrası dikkat çeken paylaşım! "Bugün itibari ile bitti"

Merkez Bankası faiz kararı toplantısı belirli tarihlerde yapılıyor. Bugün düzenlenen ağustos ayı toplantısının ardından karar açıklandı. TCMB Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 750 baz puan artırarak yüzde 25'e çıkardı.

ÖZGÜR DEMİRTAŞ’TAN DİKKAT ÇEKEN PAYLAŞIM

Sosyal medyada ekonominin seyri ve gelişmelere ilişkin değerlendirmeleriyle rağbet gören Prof. Dr. Demirtaş karar sonrası yaptığı paylaşımda "Türkiye Ekonomi Modeli denen şey bugün itibari ile bitti! Merkez Bankasını tebrik ederim." dedi.

özgür-demirtaş

"KARAR DOĞRU YÖNDE BİR KARARDI"

Bir sonraki paylaşımında "Bugün Merkez Bankasının aldığı karar doğru yönde bir karardı." diyen Özgür Demirtaş açıklamasında "Samimi bir şekilde ve can-ı gönülden tebrik ettim. Ancak kimse her şey düzeldi sanmasın. Bu kararlar benzer hızda ve kararlı şekilde sürmezse ekonomi düzlüğe çıkmaz aynı hatta daha büyük kötülükle devam eder.

Ülke olarak büyük zaman kaybettik. Bu faiz artışı 2-3 yıl önce olsa, Dolar/TL çok daha düşük seviyede olacaktı, Enflasyon böylesine patlamayacaktı. Kendimiz ettik, kendimiz bulduk.

özgür2

Şimdi doğru karar alındı. Ama bu kararlar devam etmezse TL'de değer kaybı devam eder. Enflasyon hız kesse bile yüksek kalır.

Aman! o yüzden doğrudan bir daha şaşmayalım. Çünkü hepimiz fakirleşiyoruz. Bu ülke hepimizin." cümlelerine yer verdi.

BİR SONRAKİ KARAR EYLÜL AYINDA AÇIKLANACAK

Merkez Bankası bir sonraki faiz toplantısını 21 Eylül tarihinde gerçekleştirecek. Karar aynı gün içerisinde duyurulacak.

merkez

“Türkiye Ekonomi Modeli” kavramı, ilk olarak 2021 yılının sonlarında Bakan Nureddin Nebati tarafından kullanılmıştı. AK Parti'nin seçim beyannamesinde bu kavrama yer verilmemişti. “Yeni ekonomi ekibi” vurgusuna beyannamede yer verilirken, politikaların güncelleneceği dile getirilmişti.

Canlı Borsa


En Çok Aranan Haberler