FİNANS

Resmi Gazete'de yayımlandı! Bireysel Emeklilik Sistemi'nde kısmi ödeme: Yüzde 50'si kullanılabilecek

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) kısmi ödeme hakkında yönetmelik değişikliği, Resmi Gazete'de yayımlandı. Kısmi ödeme hakkından 5 yılda bir yararlanabilecek vatandaşlar, sözleşmelerini sonlandırmadan, konut alımı, evlenme, doğal afet ve eğitim gibi durumlarda birikiminin yüzde 50'si kadarını kullanabilecek. Kısmi ödemesini konut edinme, evlilik ve doğal afet kapsamında kullananlar 3 yıl, eğitim için kullananlar ise 4 yıl sözleşmelerini sonlandıramayacak. İşte ayrıntılar...

Resmi Gazete'de yayımlandı! Bireysel Emeklilik Sistemi'nde kısmi ödeme: Yüzde 50'si kullanılabilecek

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Bireysel Emeklilik Sistemi'nde kısmen ödeme hakkının kullanımına ilişkin temel esaslar belirlendi.

thumbs_b_c_6336da332177fce80ccd0ae714ce7276

YÜZDE 50'SİNİ KULLANABİLECEKLER

Yönetmeliğe göre, katılımcılar sözleşmelerini sonlandırmadan, konut alımı, evlenme, doğal afet ve eğitim gibi durumlarda birikiminin yüzde 50'si kadarını kullanabilecek.

5 YILDA BİR YARARLANABİLECEKLER

Katılımcılar kısmi ödeme hakkından 5 yılda bir yararlanabilecek. Doğal afet dışında kısmi ödemeden yararlanmak için en az 5 asgari ücret tutarında katkı payı ödeme şartı aranacak.

Evlilik ve konut alımı kapsamında yapılan kısmen ödemeye yüzde 20 devlet katkısı, doğal afet ve eğitim kapsamındaki kısmen ödemeye ise yüzde 25 devlet katkısı verilecek.

Kısmi ödemesini konut edinme, evlilik ve doğal afet kapsamında kullananlar 3 yıl, eğitim için kullananlar ise 4 yıl sözleşmelerini sonlandıramayacak.

6 AY SONRA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

BES'te kısmi ödemeye ilişkin yönetmelik 6 ay sonra yürürlüğe girecek.

Keşfet


En Çok Aranan Haberler