Resmi Gazete'de yayımlandı! Kamunun deniz araçlarına yakkıta ÖTV sıfırlandı

Genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerinin deniz araçlarında kullanılacak akaryakıtta özel tüketim vergisi (ÖTV) sıfıra indirildi.

Resmi Gazete'de yayımlandı! Kamunun deniz araçlarına yakkıta ÖTV sıfırlandı

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı'na göre, Türk Uluslararası Gemi Sicili'ne ve Milli Gemi Sicili'ne kayıtlı, genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerinin deniz araçlarına, miktarı her geminin teknik özelliklerine göre tespit edilmek ve kullanacak geminin jurnaline işlenmek kaydıyla verilecek akaryakıtta ÖTV sıfırlandı.

Bu uygulamadan kabotaj hattında münhasıran yük ve yolcu taşıyan gemiler, ticari yatlar, hizmet ve balıkçı gemileri de yararlanabiliyor.

KAYNAK:AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 38 yorum
deniz taşıtı lükse kaçıyor parası olan zaten deniz taşıtı alıyor ülkenin yönetim mantıgı sadece zenginin çıkarı içi işliyor ötv sıfırlanacak sa çiftçiye sıfırlanmalı tarlada güneşin altında üretim yapanın hakkıdır sahil sahil koy koy gezip güneşlenenlerin degil
Zengine hayat %0 fakire %18 kdv+ %18 ötv+ %18 ötvnin kdvsi :)
@mamudo_2020 Balıkçı tekneleri de deniz taşıtı yada ulaşım için kullanılan vapurlar. Bu saydıklarım iyi okursanız haberin altında da belirtilmiş zaten. Neden hemen lüks yatlar, gemiler vs aklınıza geliyor ? Ayrıca lüks yat sahibi olan parası bol turistleri de çekip şöyle bir dönemde ülke içinde ciddi döviz bırakmaya teşvik ediyor. Kusura bakmayın dar bir görüşe odaklısınız. Tablonun kötü çizilmiş tarafına odaklanıp koca bir tabloyu eleştirmek yersiz olur.
@mamudo_2020 aynende öyle iliklerimizi kuruttular. şahsen yurtdışı vatandaşı olmayı çok isterdim.
Yük ve yolcu taşıyan ticari gemiler yıllardır bundan faydalanıyordu zaten. Birilerini zengin etmek tek amaçları.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler