Resmi Gazete'de yayımlandı! Kovid-19 mağduru esnaf ve sanatkarların kredi borçları 3 ay ertelendi

 Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından zarar gören esnaf ve sanatkarın Halkbank'tan aldıkları ve ödenmeyen düşük faizli kredi borçları 3 ay ertelendi. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Resmi Gazete'de yayımlandı! Kovid-19 mağduru esnaf ve sanatkarların kredi borçları 3 ay ertelendi

Kararla, Kovid-19 salgını nedeniyle işleri zarar gören ve Türkiye genelinde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarların, Halkbank tarafından Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğine (TESKOMB) bağlı bölge birliklerine ortak olan esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifleri kefaletiyle veya doğrudan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin kararlar kapsamında olan kredi borçlarının ertelenmesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Buna göre, 30 Haziran 2020 ve öncesinde kullanılan düşük faizli kredilerden doğan borçlardan 1 Temmuz 2020-30 Eylül 2020 döneminde vadesi dolacak olup, kararın yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla itfa edilmeyen borçlar, başvuru şartı aranmaksızın faiz tahakkuk ettirilerek ve taksit sayısı değiştirilmeden 3 ay ertelendi.

Erteleme dönemi boyunca taksit-anapara borcu ve tahakkuk edecek faizin ilgili kararlar uyarınca borçluya yansıyan kısmıyla tutara ilişkin banka ve sigorta muameleleri vergisi kalan taksitlere eşit olarak eklenecek

Karar kapsamında kredisi ertelenen esnaf ve sanatkarlardan erteleme dönemi boyunca çalışan sayısını azaltmayacağına dair taahhütname alınacak. Çalışan sayısında eksilme tespit edilen esnaf ve sanatkarlar erteleme kapsamından çıkarılacak.

Bankanın karar kapsamında ertelenen kredilerden doğacak gelir kayıpları, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ödenecek.

Karar, 1 Temmuz 2020 itibarıyla geçerli olacak.

KAYNAK:AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
niye sadece halk bank diğer kamu bankalarda ertelensin
Neden düşük faiz kim alır ilk önce bu sorgulanmalı kredi puanı yüksek yani yandaş mütahit alır birde banka sorgulanmalı yandaşa kredi veren hangi banka halk bank yani yandaş mütahit AKP resmen ülkeyi boşalttı bir söz geldi aklıma cehennemde şeytan yok hepsi burada yetimin hakkını gasp edenler elbet hesap günü gelecek bu düzene yanlış demeyen savunan kim varsa öbür tarafta yakasındayım bile bile oy verenlerde hırsızlıklara göz yumanlar da düşünsün
faizle ile ertelerler ????????
peki diğer bankalara olan borçlar nolcak? onlar bu ülkede yaşamıormu? nasıl ödeyecegiz?
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler