Sağlık çalışanlarının maaşlarından kesinti yapılamayacak! Ek ödeme müjdesini Bakan Koca duyurdu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada "Salgından etkilenerek görev yapamayan aile hekimleri ile aile sağlığı çalışanlarının maaşlarından artık kesinti yapılamayacak. Ayrıca COVID-19 hasta takibine göre 3 ay süreyle ek ödeme verilecek." ifadelerini kullandı.

Sağlık çalışanlarının maaşlarından kesinti yapılamayacak! Ek ödeme müjdesini Bakan Koca duyurdu

Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ek ödeme müjdesi geldi. Ayrıca çalışanların maaşlarından da artık kesinti yapılmayacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Salgından etkilenerek görev yapamayan aile hekimleri ile aile sağlığı çalışanlarının maaşlarından artık kesinti yapılamayacak. Ayrıca Covid-19 hasta takibine göre 3 ay süreyle ek ödeme verilecek. Emeklerinin kıymeti karşılıksız olan sağlık çalışanlarımıza hayırlı olsun" ifadelerini kullandı.

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

Öte yandan Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ek ödeme yapılabilmesine ilişkin yönetmelik değişikliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmeliğe "Kovid-19 salgını nedeni ile yapılacak ilave ödemeler" başlığıyla eklenen geçici madde ile 1 Ağustos 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere üç ay süreyle bu yönetmelikte belirlenen esaslara tabi olmaksızın sözleşmeli aile hekimlerine net aylık 3 bin lirayı, aile sağlığı çalışanlarına ise net aylık 850 lirayı geçmemek üzere, Kovid-19 salgını nedeniyle takip edilen kayıtlı kişi sayısı dikkate alınarak Sağlık Bakanlığınca belirlenen tutarda ilave ödeme yapılabilecek.

Bu madde uyarınca yapılacak ilave ödemenin brüt tutarı ile devletçe karşılanacak sosyal güvenlik primi veya kesenekleri toplamı aile hekimleri için tavan ücretin 6 katını, aile sağlığı elemanları için de tavan ücretin 1,5 katını aşamayacak.

Ayrıca aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarının izin, rapor ve Sağlık Bakanlığı tarafından ya da Bakanlık tarafından onaylanmak kaydıyla müdürlük tarafından verilen eğitimlerdeki görevlendirme süreleri ile sağlık raporuyla belgelendirmesi ve müdürlükçe onaylanması koşuluyla Bakanlıkça ilan edilmiş bulaşıcı ve salgın hastalığa yakalanmış olması veya yakalanma riski taşıması nedeniyle görevi başında bulunamadıkları süreler çalışılan gün sayısına dahil edilecek.

HİZMETİN DEVAMI İÇİN MÜDÜRLÜKÇE GEREKLİ TEDBİRLER ALINACAK

Yönetmelik ile aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarının; Sağlık Bakanlığınca öngörülen hizmet içi eğitimler için görevlendirilmeleri veya acil haller ile doğal afet gibi olağanüstü durumlarda valilikçe başka yerde görevlendirilmeleri ya da sağlık raporuyla belgelendirmesi ve müdürlükçe onaylanması koşuluyla Bakanlıkça ilan edilmiş bulaşıcı ve salgın hastalığa yakalanmış olması veya yakalanma riski taşıması nedeniyle görevi başında bulunamamaları durumunda hizmetin devamı için müdürlükçe gerekli tedbirler alınacak.

Bu arada yapılan düzenleme ile söz konusu yönetmelik ve sözleşme örneklerindeki "Aile Hekimliği Pilot Uygulaması Hakkında Kanunun" ibareleri "Aile Hekimliği Kanunu" şeklinde değiştirildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 62 yorum
Devlet e sırtınızı dayamışsınız 40 dönüm bostan yan gel yat Osman Öğretmenler aylardır yatıyor,milletvekilleri zaten yatıyor,Devletin memuru işçisi virüs bahane ederek klimanın karşısında virüs var diyerek vatandaşın işini görmüyorlar,Doktorlar desen hepsini kasdetmiyorum bir çoğu muayeneye gidiyorsun git virüsden sonra gel oh yan gel yat maaşı cebe indir bir de katlamalı eeee olan hep 2.3. sınıf insanlara yani esnaflara asgari ücretliyemi olacak bu virüs herkese vuruyor da size neden vurmuyor.
o insanlar o konumlara gelene kadar senelerce okullarda dirsek çürütüyor emek verip bir yere bir şey olmaya çalıştın da vatandaş mı engel oldu
Sana vuracak da nefretinden öyle boğulmuşsun ki etrafında göz gözü görmüyor. Allah hak ettiğini versin desek zaten vermiş. Bari başkalarına nefret saçma. Bu ortamın sorumlusu öğretmen değil doktor değil memur değil. Onların maaş almaması için feryat figan etmen ya da onların ve ailelerinin aç kalması için içten içe eriyip kudurman ne seni kurtarır ne de haset çukuru kişiliğini. Yunan bile senin gibilerinden zararsız. Utanmaz herif.
Biz yatıyoruz, çalışsaydın zamanında sen de yatsaydın ? yemedi değil mi ? kahvede okey oynamak daha mantıklı geldi. 20 sene okul okudukta oralara geldik biz , şimdi sen mi eleştiriyorsun ? Ayrıca hiç bir devlet kurumunda hiç bir memur virüs var işlem yapmıyorum demez ve diyemez yalan söyleme. Gerçekten anlamıyorum bu memur, öğretmen doktor düşmanlığı ne ? Devlet okulları kapattı öğretmen niye evinde nerde olamsını isterdiniz bayım ? Memurun iş yükü çok değilmiş ne yapsın zorla vatandaşı mı getirsin ? Bu memur düşmanlığını bırakın. eminim imkanın olsa sen, çocuğn varsa çocuğnun olmasnı istersin
Nedir bu öğretmenleri bir ağzınıza dolamış bırakmıyorsunuz. Allah bilir evdeki öğrencinizin uzaktan eğitimine de gayet uzaktasınızdır. Ama üzülmeyin biz öğretmenler 4 - 18 EYLÜL tarihleri arasında sizin önemsemediğiniz çocuklara ücretini alamadığımız uzaktan eğitim derslerini vereceğiz. Siz konuşmaya devam edin ancak!!! Sağlıkçılara gelince. Virüs ilk çıktığında panikle herkese veriyoruz dediler oyaladılar. Virüs yazın bitecek senaryoları tutmayınca mecburen ek ödeme kararı aldılar. Verilen azdır ve geriye dönük de ödeme yapmaları gerekir. Ama sizin gibi kıt beyinler buna da laf eder!!!
devlet, memuruna maaş vermezse esnaf nasıl kazanacak. devlet, maaşları kesip direk esnafa mı versin.
@enimon_kanki Çok güzel açıklamışsın kardeşim. Ama nedense takdir edenlerle etmeyenler hemen hemen yarı yarıya. Aslında nedenini biliyoruz. Alt kesim ezilmedikçe üsttekiler keyif süremez.
sayın koca kapattıgınız dügün salonlarınında kiralarını ve vergilerini ve bagkurlarını odemenizi bekliyoruz..kapattım oldu ile bu iş olmaz esnafa ne vereceksiniz. sayın koca ..kaldıki sizin virüs dügün salonlarınından bulaşıyor teziniz çürütülmek üzere düğün saloncuları ve calısanları test yaptırıyorlar ..yani vürüsün asıl kaynagı olan yabancı türıstler er yada gec ortaya cıkacak ....daha fazla saklayamayacaksınız..dısardan gelecek olan sıcak para gırışi ugruna dügün salonlarını kurban ettiniz . yandas medyanızla beraber ..
sıkıntılarını dile getir anlarım da yalan niye, düğünlerde bulaşmıyor demek. Vay bee!
4 D li Asgari ücretli sağlık çalışanlarına verilmeyen bir hak ....20 000 maaş alan dr var ..Virüs dolu tuvaletleri temizleyen insan değil çünkü..Kul hakkı...
@ozangencer2005 doktorun maaşı kadar başınıza taş düşsün emi. Yahu adam bize neden verilmiyor demiyor ben neden az alıyorum demiyor. doktor şu kadar maaş alıyor. senin hakkın verilmeyince doktorun da hakkı verilmesin. Nasıl bir bencilliktir bu. Ambulansın tekerini şişiren lastikçiye de versinler. Doktor ların ortalama maaşını araştır bak bakalım 20 binmiymiş.
@ozangencer2005 doktor maaşı dememiş Ozan. ek ödeme adı altında doktorlara en üstten döner yattı. 20 000 civarı. Benim 12 saat tuttuğum nöbeti doktor 4 saat tutuyor. ben 2 günde bir covidde çalıştım. ayda iki nöbet tutan var. doktorla aynı odada çalışıyorum. beni özel korumalı bölmede tutmuyorsunki. aynı nefesi alıyoruz doktor bey. sizlere 20000 dağıtıp bize dalga geçer gibi 40 tl pandemi desteği vermek istediler. biz de 2.5 ay eve gitmedik. Aldığım maaş eklerle 2600 civarı . ama aynı gemideyiz . doktorlara laf yok. hak ediyorlar .virüslü hastanın her işiyle ilgilenen de var . hakkı 2600 mü ?
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler