Son dakika: ABD'de Halkbank aleyhine dava açıldı

Halkbank, ABD'de bazı müştekilerce "İran'dan alacaklarını tahsil edemedikleri gerekçesiyle" banka aleyhine dava açıldığını, geçmişte buna benzer davaların başarısızlıkla sonuçlandığını bildirdi.

Son dakika: ABD'de Halkbank aleyhine dava açıldı

Halkbank'tan yapılan açıklamada, New York Güney Bölge Mahkemesi nezdinde, bazı müştekiler tarafından "sözde yaptırım ihlallerinden dolayı İran'dan alacaklarını tahsil edemedikleri gerekçesiyle" banka aleyhine dava açıldığı aktarıldı.

Müştekilerin bir kısmının da dahil olduğu, buna benzer davaların geçmişte başka uluslararası bankalara karşı da açıldığı ve başarısızlıkla sonuçlandığı kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi.

"Tazminat davasında ileri sürülen iddialarla, özünde bankamız hakkında ABD New York Güney Bölge Mahkemesi nezdinde açılmış bulunan mevcut ceza davasındaki sözde iddialarla bağlantı kurulmaya çalışıldığı anlaşılmıştır. Oysa, bankamız ile ilgili ifade edilen iddiaların asılsız olmasının yanı sıra, bu davayı açan kişilerin İran'dan alacaklarının tahsili ile hiçbir ilgisi olmadığı gibi, söz konusu alacakların tahsiline etkisi de bulunmamaktadır."

'TÜM YASAL HAKLARIMIZI KULLANACAĞIZ'

Açıklamada, Türkiye'ye karşı uluslararası alanda yürütülen dezenformasyon ve kasıtlı siyasi algı çalışmalarının etkisinin, özellikle bankayı hedef alan temelsiz ve mesnetsiz girişimlerde görüldüğü aktarıldı.

Girişimlere karşı tüm yasal hakların kullanılacağı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Türkiye'nin, tamamen uluslararası hukuka uygun, egemenlik hakları doğrultusunda attığı her adımdan sonra karşılaştığımız, bankamızın güven ve itibarını sarsıcı nitelikteki, asılsız iddialara ve girişimlere karşı bankamız, ABD hukuku ile uluslararası ve ulusal hukuktan kaynaklanan tüm yasal haklarını kullanacaktır. Ülkemiz ekonomisine 82 yıldır hizmet sunan bankamızın, faaliyetlerini geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de tüm ulusal ve uluslararası düzenlemelere uygun, güçlü, güvenilir ve kesintisiz bir şekilde sürdürecektir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
147 - 25 Aralıkta MALİ ŞUBE nin opresyonunu engellemek için İKTİDAR gücünü kullanan akp işi yalandan kankası fetoya atmıştır ve savmıştır HAKİM veSAVCILARI fetoculukla suçlayıp işin üzerini örtmüştür 17-25 Aralık HALK BANKIN parası ile rezzap kanalı ile iranla Altın ticaretini Halk Bankın parası ile yapıp SERVET yapan akp genel başkanı Tayyip ve Ailesinin işidir bu yüzden ULUSLARARASI Ticaret yasal olmayan kanallarla çiğnenmiş Halk Bankın genel müdür yardımcısı abd de tutuklanmıştır SERVETİ yapanların yerine bunu bilmek için MİT olmağa gerek yok pazılın parçalarını oturtmak yeter yerine bence
zarrab sanik iken itirafcı oldugu icin tutuklanmadı. rüşvetleri tek tek acıkladı abd ye.. Hani şu 463 bin € luk saat vardi ya o iste hani şu ayakkabi kutusunda giden paraciklari SIFIRLAYIN muhabbeti bunlarin hepsi itiraf edildi.
şamar oğlanına çevirdiler gelen vuruyor giden vuruyor
boş işler bunlar..bu f35 den sonra türkiye başka yönlere kayacak..nato üyesi olmak böyle bişi
@iktisat71 turkiyenin bir rotası vardı..menderesten sonra rotamız abd nin kucağı oldu.
baska yon dedigin ulkeler rusya ve çin.. Rusya suriyedeki askerlerimizin katil şüphelisi.. Çin ise uygur Türklerine ve butun yaradilan canlilara zulmeden zalimler topluluğu...
@hanifi.kucuk @hanifi.kucuk amerikada 35 bin şehitin ve sivilin katili..ülkedeki bütün darbelerin mimari.. askerimin başına çuval geçiren ülke çin mı.. ekonomizi maf eden ederim diyen çin mı.. papazı verin diyen çin mı.. bizi rusyaya çine düşman eden kim..bunlar düşmanınız biz sizi koruruz deyip bütün üsleri toprakları başbakanlık ofislerini amerikan askeri dolduran çin mı.. artık uyan mak lazım diyorum..biz bize yeteriz diyorum..
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler