FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Son dakika: Altın fiyatlarında hareketlilik! Dev bankadan önemli tahmin: Ralli tersine dönecek

Son dakika: Altın, dolar ve petrol fiyatları Ukrayna-Rusya savaşının 15. Gününde hareketliliğine devam ediyor. Yatırımcılar bugün Antalya Diplomasi Forumu kapsamında Rusya-Ukrayna-Türkiye üçlü görüşmesinden çıkabilecek sonuçları takip edecek. Altına yatırım yapanlar "10 Mart Perşembe ons altın, gram altın ne kadar? sorularına da yanıt ararken ABD'li banka devi Citi'den altın fiyatları için kritik tahmin geldi.

 Son dakika: Altın fiyatlarında hareketlilik! Dev bankadan önemli tahmin: Ralli tersine dönecek

Rusya-Ukrayna gerilimi yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor. Altın Ukrayna-Rusya savaşında diplomatik görüşmelerin hızlanmasıyla düşüşünü sürdürdü.Genel olarak emtialar önceki zirve seviyelerinin altına gelirken Fed’in faiz artırımı hazırlığı öncesi küresel ekonominin enflasyonist bir şok yaşayacağına dair endişeler sürüyor.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

ONS ALTIN VE GRAM ALTIN

Altının ons fiyatı ise önceki gün, 2.070 dolarla Ağustos 2020'den beri en yüksek seviyesini görmesinin ardından dün, Rusya ile Ukrayna arasında diplomasinin etkili olabileceği umutları ile yüzde 2,9 değer kaybederek 1.991,2 dolara geriledi. Ons altın bugün de yüzde 0,6 azalışla 2.007 dolardan işlem görüyor.

Altının gram fiyatı, yeni güne de düşüşle başlamasının ardından 957 liradan işlem görüyor.

DÜNYANIN GÖZÜ ANTALYA'DA

Rusya-Ukrayna savaşı sürecinde Türkiye kritik bir görüşmeye ev sahipliği yapıyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Diplomasi Forumu kapsamında Antalya'da bir araya gelecek.

petrol3

PETROL FİYATLARI

Petrol fiyatları, piyasa yatırımcılarının Rus petrol arzında kesinti yaşanacağına ilişkin endişelerinin hafiflemesi ve Uluslararası Enerji Ajansının üye ülkelerin acil durum rezervlerinden piyasaya daha fazla petrol sunmaya hazır olduklarına ilişkin haberler ile dün gerilemeye başladı.

Fiyatlar, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı petrol üreticisi ülkelerden oluşan OPEC+ grubuna üretimi artırma çağrısında bulunacağına ilişkin haberler sonrası düşüşe geçti.

Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.18 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,98 artışla 112,23 dolara yükseldi. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü ham petrolün varili 108,98 dolardan alıcı buldu.

kulce3

CİTİBANK'TAN ALTINLA İLGİLİ ÖNEMLİ TAHMİN: RALLİ TERSİNE DÖNEBİLİR

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın neden olduğu jeopolitik belirsizlik, altın fiyatındaki kısa vadeli yükselişi destekliyor. Bununla birlikte, Citibank’taki ekonomistlerin görüşüne göre, değerli metal piyasasındaki rallinin tersine dönmesi bekleniyor.

Dünyaca ünlü bankanın analistlerine göre orta vadede, daha yüksek reel getiriler ve daha güçlü hisse senetleri, külçe fiyatlarına yeniden ağırlık verebilirken, risk primlerinin aşınması gerekiyor. Ancak Citibank analistlerine göre Asya’daki güçlü fiziksel talep ve durgunluktan korunma önlemleri, 2022’de fiyat düşüşünün boyutunu azaltabilir. Bunlara ek olarak analistlere göre değerli metalin piyasaları nisan ayına kadar güçlü kalırsa, yeni bir yükseliş fiyat döngüsüne işaret edebilir. Bu durumda analistler altın/faiz tezlerini yeniden gözden geçirmeleri gerekeceğini ifade ediyorlar.

altınn

ANALİSTLER NE DİYOR?

Analistler, bugün Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faiz kararı ve sonrasında ECB Başkanı Christine Lagarde'ın açıklamalarının piyasaların odağında olacağını belirterek, veri gündeminde ise yurt içinde haftalık para ve banka istatistikleri, yurt dışında ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) öne çıktığını bildirdi.

Teknik açıdan altının ons fiyatında 1.960 doların destek konumuna gelebileceğini aktaran analistler, 2.020 doların direnç seviyesi olduğunu kaydetti.

Mynet’te En Çok Takip Edilen Hisseler
Hisse

En Çok Aranan Haberler