FİNANS

Son Dakika: Aşı olmayan işçilere PCR testi zorunluluğu getirildi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, aşı olmayan işçilere PCR testi zorunluluğu getirildi. Bakanlık tarafından 81 ile aşı ve PCR genelgesi gönderildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Kovid-19 aşısı olmayan işçilerden 6 Eylül itibarıyla iş yeri veya işveren tarafından zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi istenebilecek.

81 İLE PCR TESTİ GENELGESİ GÖNDERİLDİ

Bakanlık'tan yapılan açıklama şöyle:

Çalışma hayatını düzenleyici, işçi - işveren ilişkilerinde çalışma barışının sağlanmasını kolaylaştırıcı ve koruyucu tedbirler almak, iş sağlığı ve güvenliğini sağlayacak tedbirlerin uygulanmasını izlemek Bakanlığımızın asli görevleri arasındadır. Bu doğrultuda, Bakanlığımız tarafından, işverenlerin işçilerinden isteyeceği PCR testi ve işçilerini Covid-19 riskleri ve tedbirleri konusunda bilgilendirmesini içeren, 2/9/2021 tarihli genel yazı 81 İl Valiliği’ne gönderilmiştir.

Söz konusu yazıda, işverenlerin, işyerinde karşılaşılabilecek sağlık ve güvenlik risklerine yönelik koruyucu ve önleyici tedbirler hakkında tüm işçilerini bilgilendirmekle yükümlü oldukları hatırlatılmıştır.

Aynı zamanda işverenlerin COVID-19 aşısı tamamlanmamış işçilerini yazılı olarak ayrıca bilgilendirmesi istenmektedir.

Bilgilendirme sonrasında aşı olmayan işçilere, kesin COVID-19 tanısı konması durumunun iş ve sosyal güvenlik mevzuatı açısından olası sonuçları da işveren tarafından bu durumdaki işçilere bildirilmelidir.

6 EYLÜL'DE BAŞLIYOR

COVID-19 aşısı olmayan işçilerden 6 Eylül 2021 tarihi itibariyle zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi yaptırmaları işyeri/işveren tarafından istenebilecek, test sonuçları gerekli işlemler yapılmak üzere işyerinde kayıt altında tutulacaktır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 47 yorum
iş vermesinler abi ben aşı olmayanlka çalışmak istemiyorum. Geçen hafta işyeri bir covit ölümü daha verdi. Ben aşıya güveniyorum ve istemiyorum aynı ortamda çalışmak.
Asi olan sensin ... korku ceken sensin. Yoksa asiya guvenmiyormusun.
aşı olduysan ne korkuyorsun
o halde işten ciksaydin seni tutan mi vardı git aşı olunan yerde çalış
sen aşıdan dolayı ilerleyen zamanda oluşacak negatif durumları kabul ediyorum diye kağıt imzalatilan aşıya güvenmeye devam et çalışmak istemiyorsanda git evine otur sana aşı oldun diye para verirler belki
2 seneden beri işyerinde çalıştım aşısız sıvısız !!! ne test nede sıvıyı olmayacağım !
Bu pcr testlerin üçretinide devlet Bi tahsis etsin bakın nasıl aşı için sıraya giriyorlar
PCR testini beleş mi sanıyorsun ? cehalet aşısi olmalisin
Geri Dön