FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Son dakika: AK Parti'den açıklama geldi! Fiyatlarda düşüş olacak mı?

İçerik devam ediyor

Dolar kurundaki hareketlilik sonrası gıda fiyatlarında artış yaşanmıştı. Kur fiyatlarının düşmesinin ardından market fiyatlarında da indirim bekleniyor. Özellikle gıda fiyatlarında dövizdeki yüzde 30'luk düşüşün yansıması talep ediliyor. Konuyla ilgili AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ve Ticaret Bakanı Mehmet Muş'tan gıda fiyatlarıyla ilgili son dakika açıklaması geldi.

Sert dalgalanan döviz kurundan dolayı birçok ürünün fiyatı hızla yükselmişti. Dolar ve Euro'daki düşüşün ardından herkesin gözü marketlerdeki fiyatlara çevrildi. Özellikle gıda fiyatlarında dövizdeki yüzde 30'luk düşüşün yansıması talep ediliyor.

Ak Parti'den konuyla ilgili açıklama geldi. Dolardaki düşüşün ürünlere yansıyacağını ve bunun zaman alacağını belirttiler.

"GEVŞEME BEKLENİYOR"

Muş, AK Parti TBMM Grup Toplantısı öncesinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Muş, kurun düşmesinin ardından fiyatlarda düşüş olup olmayacağına ilişkin soruya cevap verdi.

İş dünyasının dün yaptığı çağrıya bugün Bakan Muş'tan da açıklama geldi. Ticaret Bakanı Muş, döviz kuruyla birlikte artan fiyatların tekrar düşüp düşmeyeceğine ilişkin soruya fiyatlarda gevşeme beklediğini belirtti.

Bakan Muş açıklamasında, "Döviz kurundaki düşüşe bağlı olarak biz de fiyatlarda bir gevşeme bekliyoruz." dedi.

"STOKÇULARIN GERİ ADIM ATMASINI BEKLİYORUZ"

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, "Dolardaki düşüşün marketlere yansımasını bekliyoruz. Aynı gün arka arkaya etiket değiştiren bazı stokçuların geri adım atmasını bekliyoruz." dedi.

Son dönemde dolar kurundaki dalgalanmanın rasyonel bir sebebinin olmadığını, tamamen psikolojik ve algı yönetimine dayalı suni bir artış olduğunu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı konuşma sonrası dolarda yaşanan düşüşle bir kez daha gördüklerinin altını çizen Turan, şöyle devam etti:

İhracatı 220 milyar dolara yaklaşan Türkiye'miz, yeni ekonomi politikasıyla dünyanın en güçlü 10 ekonomisi olma hedefini tekrar haykırıyor. Dolar yükseliyor, Engin Bey bize kızıyor; dolar düşüyor, Engin Bey yine bize kızıyor. 'Sen ağlama' şarkısı vardı ya herhalde ağlamanın ortaya konduğu bir gerçekliği doğru bulmuyorum. Milletin sevincine ortak olmak lazım. Dün sokaklar bayram etti. Dolardaki düşüşün marketlere yansımasını bekliyoruz. Aynı gün arka arkaya etiket değiştiren bazı stokçuların geri adım atmasını bekliyoruz. Biz isteriz ki ülkemizin büyümesinden herkes keyif alsın. Biz isteriz ki yeni dönemde özellikle üretim merkezli yaklaşımımıza herkes omuz versin. İktidara muhalif olmak başka bir şeydir, milletin büyümesine, devletine muhalif olmak başka bir şeydir.

NE OLMUŞTU?

Dolar kurundaki hareketlilik sonrası gıda fiyatlarında anormal artışlar yaşanmıştı. Stokçuluk ve fırsatçılık nedeniyle reel rakamların çok üzerine çıkan fiyatlar vatandaşın tepkisini çekmişti. Kur fiyatlarındaki artışın yerini sert düşüşe bırakması ile birlikte market fiyatlarında da indirim bekleniyor. Özellikle gıda fiyatlarında dövizdeki yüzde 30'luk düşüşün yansıması talep ediliyor.


Canlı Borsa


En Çok Aranan Haberler