FİNANS

Son Dakika: Bakan Varank duyurdu! Ağrı'da altın ve gümüş rezervi bulundu

Son Dakika haberine göre Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ağrı'da altın ve gümüş rezervi bulunduğunu açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Mollakara altın madeni tesisinin temel atma töreni için Ağrı'ya geldi.

PİYASA DEĞERİ 1,2 MİLYAR DOLAR

Varank, Ağrı Mollakara’da Koza Altın tarafından piyasa değeri 1,2 milyar dolar olan 20 ton altın, 2,8 milyon dolar olan 3,5 ton gümüş rezervi tespit edildiğini duyurdu.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) kayyum olarak yer aldığı Koza Altın, Ağrı’nın Diyadin ilçesi Mollakara köyünde altın madeni tesisi için toplam 160 milyon dolar yatırım yapması bekleniyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “İşleme tesisinin de olacağı madende ilk altın dökümünün 2022 yılının son çeyreğinde yapılması hedefleniyor. 500 kişinin doğrudan istihdam edileceği işletmede, dolaylı istihdamın 2,300 kişiye ulaşması bekleniyor” denildi.

TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, mart ayında düzenlediği basın toplantısında, planlanan söz konusu yatırımın tutarını 300 milyon dolar olarak açıklamıştı.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 173 yorum
kanada’ya mı peşkeş çekeceksiniz yoksa ameriga’ya mı?
kaça böleceksiniz??
aha yükselecek yine
aksine fiyatlar düşer
Geri Dön