FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

SON DAKİKA | EYT için TİSK’ten flaş açıklama! Tek tek duyurdular: Kıdem tazminatı, sosyal güvenlik destek primleri…

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi için geri sayım başlarken TİSK Başkanı Burak Akkol’dan son dakika açıklaması geldi. Akkol, nitelikli işgücü kaybının önüne geçilmesi ve kıdem tazminatının işverene oluşturacağı maliyeti en aza indirmek için EYT yasası öncesinde çözüm önerilerinin tek tek sıralandığı bir rapor oluşturduklarını aktardı.

SON DAKİKA | EYT için TİSK’ten flaş açıklama! Tek tek duyurdular: Kıdem tazminatı, sosyal güvenlik destek primleri…

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Özgür Burak Akkol, kamuoyunda “Emeklilikte Yaşa Takılanlar – EYT ” olarak adlandırılan emeklilik yaşı düzenlemesine yönelik yaptığı açıklamada, beklentilerin karşılanması yanında işverene ciddi yükler getirmeyecek bir düzenleme yapılmasını istediklerini açıkladı.
Yazılı açıklamada, nitelikli işgücü kaybı, kıdem tazminatı yükü olası sorun olanları olarak nitelendi, kayıt dışılıkla mücadele ve esnek çalışma modellerinin yaygınlaştırılmasıyla, kıdem tazminatı yükü için destek sağlanması çözüm yolları olarak gösterildi.

Yazılı bir açıklama yapan TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, EYT düzenlemesinin etkilerini somut bulgularla ve verilerle inceleyen, çözüm önerilerini de içeren bir rapor hazırladıklarını belirterek, TİSK’in çalışanların refahını öncelediğini bu yaklaşımla EYT düzenlemesini de desteklediklerini bildirdi.

iStock-1282118468

TİSK Başkanı Akkol, “Bu konuda birçok temasta bulunduk ve çalışmamızı Bakanlığımız ile de paylaştık. Tüm tarafların konudan beklentilerini karşılayacak, bir tarafın beklentilerini karşılarken diğer tarafa ciddi yükler getirmeyecek şekilde tasarlanmış ideal bir çözümün üretileceğine olan inancımız tam. Düzenlemenin ideal bir yöntemle devreye alınmasının kamu, işçi ve işveren için kıymetli bir gelişme olacağını düşünüyoruz” dedi.

İŞVERENE GELECEK EK MALİYETLER İÇİN ÇÖZÜM ÖNERİSİ

Açıklamada, işveren tarafının EYT düzenlemesinin nitelikli iş gücü kaybı ve başta kıdem tazminatı yükü olmak üzere işverene ek maliyetleri gözetecek bir düzenleme beklediği vurgulanırken, olası düzenlemenin işgücü piyasasındaki dengeler açısından kritik önemine vurgu yapıldı.

iStock-1365697006

Özgür Burak Akkol yazılı açıklamasında, EYT düzenlemesinin küresel rekabetçiliği de etkileyecek, yıllara yayılabilecek etkilerin söz konusu olduğun vurgularken, kıdem tazminatı yükünün yönetilmesini önemli bulduklarını vurgulayarak, “Emekli olup çalışmaya devam edecek çalışma arkadaşlarımız için ise sosyal güvenlik destek primlerindeki işveren maliyetleri artışı kaynaklı uzun vadeli maliyet etkileri ortaya çıkabilir” uyarısında bulundu. Akkol, bu maliyet yükünün teşvik ve kolaylıklarla hafifletilmesini istediklerini vurguladı.

“4 İŞLETMEDEN 3’Ü NİTELİKLİ İŞGÜCÜNDE SORUN YAŞIYOR”

TİSK Başkanı Akkol, nitelikli işgücünün çalışmaya devam etmesinin önemsedikleri bir diğer konu olduğunu da belirterek, “Her 4 işletmeden 3’ü hali hazırda nitelikli işgücüne erişim sorunu yaşadığını bildiriyor, erişimin daha da zorlaşmaması kritik. Bu nedenle, EYT’li çalışanlardan emekli maaşlarını alırken mevcut işlerinde devam etmek isteyenler için çözüm üretilmesi birçok sektör ve işletme için önem taşıyor” ifadesini kullandı.

iStock-1166282406

Bu konuda, güvenceli esneklik yöntemlerinin yaygınlaştırılmasını da önerdiklerini belirten Akkol, “Nitelikli çalışan açığı kaynaklı etkilerinin yaşanmaması için bu çözümlerin kritik olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Kayıt dışılıkla mücadelenin olası EYT düzenlemesiyle birlikte önem kazanacağını belirten Akkol, bütüncül bir mücadele beklediklerini, yükümlülüklerini yerine getiren işletmelerin desteklenmesinin önem kazandığını öne çıkardı.


Keşfet


En Çok Aranan Haberler