Son dakika! Fitch'ten Türkiye’nin kredi notuyla ilgili açıklama

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notunu "BB-" olarak teyit etti, not görünümünü ise "durağan"dan "negatif"e çevirdi.

Son dakika! Fitch'ten Türkiye’nin kredi notuyla ilgili açıklama

Fitch Ratings'ten yapılan açıklamada, "döviz rezervlerinin tükenmesi, zayıf para politikası, negatif reel faiz oranları ve kısmen güçlü kredi teşviğinin tetiklediği yüksek cari açığın dış finansman risklerini artırdığı" ifade edildi.

Açıklamada, Türkiye'nin kredi notunun "BB-" olarak teyit edildiği, not görünümünün ise "durağan"dan "negatif"e revize edildiği bildirildi.

"YÜKSEK ENFLASYON, SİYASİ VE JEOPOLİTİK RİSKLER..."

Türkiye'nin kredi notunun, ülkenin ılımlı düzeydeki kamu ve hanehalkı borcu, canlı bir özel sektöre sahip geniş ve çeşitlendirilmiş ekonomisi, kişi başına düşen gayrisafi yurt içi hasıla ve iş yapma kolaylığı göstergeleriyle desteklendiği belirtilen açıklamada, buna karşın zayıf dış finansman, geçmişten gelen ekonomik dalgalanmalar, yüksek enflasyon, siyasi ve jeopolitik riskler gibi faktörlerin söz konusu olduğu ifade edildi.

Açıklamada, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3,9 daralmasının, 2021'de ise yüzde 5,4 büyümesinin beklendiği kaydedildi. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 20 yorum
Ya siz anlamıyor musunuz? Adam ekonomi verilerini satır satır açıkladı. Temmuz ayı iyiydi, Ağustos Temmuzdan da iyi geçiyor, tabiki Eylül Ağustostan da iyi olacak. Bir sürü de buz dolabı satıldı. Daha ne söylesin. Nasıl anlatsın daha. Yoksa siz o dış güçler misiniz?
hadi koyunlar meleyin bakalım
Ama olurmu damat dememişmiydi burası çokomelli diye.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler