Son dakika: İstanbul'da kademeli mesai dönemi! Vali Yerlikaya'dan önemli açıklama

Son dakika haberine göre İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul'da mesai düzenlemesine dair açıklama yaptı. Yerlikaya, "Sadece kamu sektörü değil, özel sektörde de kademeli mesaiye geçilmesi konusunda hemfikir olduk" dedi. Buna göre 21 Eylül'de öğrenciler saat 09.30'da ders başı yapacak. Sağlık çalışanları 08.30 ile 16.30'da; diğer tüm kamu çalışanları 09.00 ile 16.30'da mesaiye başlayacaklar.

İşte Vali Yerlikaya'nın açıklamalarından öne çıkanlar:

"Tüm insanlığı tehdit eden Koronavirüs Salgınına karşı toplum sağlığımızı korumak için ülkemizde ve İstanbul'da büyük bir mücadele veriliyor. Başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere; toplumun her kesimi büyük bir fedakarlık ve özveri gösteriyor, bu virüsü yenebilmek için gayret ediyoruz.

İstanbul'da koronavirüs önlemlerinin etkin şekilde uygulanması noktasında; valiliğimiz koordinasyonunda tüm kurum ve kuruluşlarımız, üniversitelerimiz, meslek odalarımız, sendikalarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ve basınımız ile güzel bir işbirliği ve dayanışma içerisindeyiz. Ülkemizin, sanayi, ticaret ve çalışma hayatımızın en büyük gücü İstanbulumuzda,

Haziran sonu itibariyle toplam 5 milyon 225 bin 983 çalışanımız var. Büyükşehir İETT verilerine göre; pandemi öncesinde ulaşımda günlük yolcu sayımız, yaklaşık 7,6 milyon. Bugün bu sayının 4,1 milyon seviyelerine düştüğünü görüyoruz. İstanbulda hepimizin bildiği gibi toplu ulaşımda yoğunluğun yaşandığı, iki zaman dilimi var. Birincisi sabah 07.00 ile 09.00 İkincisi de Akşam 17.00 -20.00 saatleri arası"

"ÖĞRENCİLERİMİZ PAZARTESİ GÜNÜ 09.30'DA DERS BAŞI YAPACAKLAR"

"Bütün çalışmalarımızın tek amacı var. Bu yoğun zaman dilimlerinde yani pik saatlerde hemşehrilerimizi; duraklarda, istasyonlarda ve toplu taşıma araçlarında, salgın riskinden korumak. Dün yaptığımız, İl Pandemi Kurulu toplantısında toplu taşımada pik saatlerdeki yoğunluğu gidermek için, sadece kamu sektörü değil, mutlaka özel sektörün de kademeli mesai saatleri ve esnek çalışma usulüne geçilmesinde büyük fayda olacağı yönünde görüş birliğine varılmıştır.

Kamudaki mesai saatlerini sizlerle paylaşmak istiyorum:

1- Resmi ve özel olmak üzere İlkokul 1. Sınıf öğrencilerimiz, okul öncesi (anasınıfı) öğrencilerimiz, ayrıca özel eğitim okullarımızın da anasınıfı ve 1. sınıflarındaki öğrencilerimiz 21 Eylül, yani Pazartesi günü sabah 09.30'da ders başı yapacaklar.

2- 28 Eylül 2020 tarihinden itibaren; Vardiya sistemiyle görev yapan bazı bölge müdürlüklerimiz ile İl Jandarma, İl Emniyet ve Sahil Güvenlik Komutanlığı 07.00'de başlayıp Kademeli olarak 08.00 ve 09.00 olarak devam edecekler. Büyükşehir ve ilçe belediyelerimiz saat 08.00 - 16.30, Sağlık Teşkilatımız saat 08.30 - 16.30. Diğer tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızda 09.00 - 16.30 saatleri arasında mesai uygulanacaktır"

"İŞ DÜNYAMIZIN TEMSİLCİLERİYLE BİRLİKTE SAATLERİ SİZLERLE PAYLAŞACAĞIZ"

"Sanayi sektöründe çalışan kardeşlerimizin mesai başlangıç ve bitiş saatleriyle ilgili olarak; İş dünyamızın temsilcileri; Ticaret Odamız, Sanayi Odamız, Ticaret Borsası, Deniz Ticaret Odası, Esnaflar ve Sanatkarlar Odaları Birliği, TÜSİAD, TİM, MÜSİAD, ASKON, HAK-İŞ, TÜRK-İŞ, DİSK ve TİSK başta olmak üzere işçi ve işveren sendikalarımız, OSB Yönetimleri, Küçük Sanayi Sitelerinin Yönetimleri, Sivil Toplum Kuruluşlarımız ve diğer kesimlerle toplantılar yaptık.Niçin bu toplantıları yapıyoruz? Dünyanın 14. büyük metropolü İstanbul'da hemşehrilerimizin salgından korunması noktasında yaptığımız tespitlerde şunu açıkça ifade etmeliyim. Görüşlerine başvurduğumuz tüm kesimler, kademeli mesaiye geçişin çok gerekli olduğunu belirtmişlerdir. Net ifade edeyim. Bu konuda bir uzlaşı sağlanmıştır. Toplantılarımıza katılan iş dünyamızın temsilcilerine, gösterdikleri anlayış ve işbirliği için teşekkür ediyorum. Saatlerin netleştirilmesi ve toplu ulaşım sektörünün hazırlıklarıyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Çalışmalar tamamlandığında iş dünyamızın temsilcileriyle hep birlikte bu saatleri sizlerle paylaşacağız"

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 30 yorum
30 yıl toplu taşıma şöfürlük yapıyorum zaten Mesai saatlari 7-8-9 anlamadım değişen ne olacak 15 gündür Çalışma bumuydu 30 yıl zaten böyledi ki Vallahi ben birşey anlamadım bundan enteresan Açıklama yapıldı süs olarak kurumları saydı 7-8-9 dedi Gitti sipiker bile şaşırdı
sabah az olaçak ama hepsin cıkış saati aynı yene kalabalık olacak
1 saat ile bu salgın daha çok dans eder İstanbul'da
@osigram Öneriniz nedir? Sokağa çıkma yasağı mı gelmeli? Öyle bir durumda, borçları harçları olan insanlar çok zora girer. Kaldı ki, salgının açık havada mı, kapalı ortamda mı daha çok bulaşıcı olduğu bile somut anlamda ispat edilmiş değil. Farklı bulgular birbiri ile çelişik. Bilgiler de karışık, insanların halleri de. Böyle bir karmaşa içinde ne önerilebilir?
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler