Son dakika...Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Piyasaların merakla beklediği kritik faiz kararı açıklandı. Merkez Bankası, politika faizini beklentilere paralel olarak 475 baz puan artırdı ve yüzde 15’e yükseltti.

Merkez Bankası yeni başkan Naci Ağbal yönetimindeki ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) yüzde 10,25 olan politika faizini yüzde 15'e çıkardı.

Faiz artışı beklentileri 2 ile 5,75 puan arasında yer alırken, tahminlerin ortalaması 4,75 puandı.

Merkez Bankası politika faizini eylül ayında iki yıl aradan sonra ilk kez artırmış, yüzde 8,25'ten yüzde 10,25'e yükseltmişti

MERKEZ BANKASI'NDAN AÇIKLAMA

Kuruldan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Küresel ekonomi üçüncü çeyrekte kısmi toparlanma göstermiştir. Ancak, son dönemde artış gösteren Covid-19 vakaları nedeniyle önümüzdeki dönemde küresel ekonomiye ilişkin belirsizlikler yükselmiştir.

İktisadi faaliyette toparlanma devam etmektedir. Artan vaka sayıları nedeniyle getirilen kısmi kısıtlamalar, başta hizmetler sektörü olmak üzere iktisadi faaliyetin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlikleri arttırmaktadır. Diğer yandan, salgın döneminde sağlanan güçlü kredi ivmesinin gecikmeli etkileriyle artan iç talep, ithalat kanalıyla cari işlemler dengesini olumsuz etkilemektedir.

Türk lirasındaki değer kaybının gecikmeli etkileri, uluslararası gıda fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki bozulma enflasyon görünümünü olumsuz etkilemektedir. Kasım ayına ilişkin takip edilen veriler, enflasyonda yakın dönemdeki döviz kuru oynaklığı kaynaklı bir yükselişe işaret etmekle birlikte, para politikasındaki kararlı duruşla beraber bu artışın geçici olacağı değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda Kurul, enflasyon görünümüne dair risklerin bertaraf edilmesi, enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve dezenflasyon sürecinin en kısa sürede yeniden tesisi için, net ve güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir.

Önümüzdeki dönemde parasal duruşun sıkılığı, enflasyonu etkileyen tüm unsurlar dikkate alınarak, enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar kararlılıkla sürdürülecektir.

Düşük enflasyon ortamının kalıcı olarak tesisinin, ülke risk primlerinin düşmesi, dolarizasyon eğiliminin tersine dönmesi, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla, makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği değerlendirilmiştir.

Merkez Bankası, fiyat istikrarını sağlama ve sürdürme temel amacına enflasyon hedeflemesi rejiminin gerektirdiği şeffaflık, öngörülebilirlik ve hesap verebilirlik ilkelerini uygulayarak ulaşacaktır. Bu ilkeler ışığında, Merkez Bankası fonlaması temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılacak ve bu faiz oranı parasal duruş için tek gösterge niteliğinde olacaktır.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 113 yorum
şu cümleyi ve kimin söylediğini hatırlar mısınız; ENFLASYONUN ANASI DA BABASI DA FAİZDİR!!! SİZ BU KARDEŞİNİZE VERİN YETKİYİ GÖRÜN BAKIN FAİZLE DÖVİZLE NASIL MÜCADELE EDİLİR!!!! sonuç ne REZİL DİBE VURMUŞ BİR EKONOMİ!!!
Daha dün "Yatırımcıyı yüksek faiz altında ezdirmeyiz" demedi mi? Peki bir günde faiz % 50 arttırılınca acaba hâlâ inanacaklar mı? Evet inanacaklar, çünkü kandırıldık der işin içinden çıkar
@goldkh Ağam bizim ile eglenir :D Faize karşı olanlar Faiz'i yükletecekler ve daha da yukselecek. % 20- 23 e kadar yükselecek.
sanayi tarim hayvancilik turizim devrimi yapilmadigi surece Turkiye kirilgan olmaya devam eder
Şu cümleyi hatırlattığın için çok yaşa, belki birilerinin kafası 2023 te dank eder!!!
o kardeşimiz bugün bunu konuşur yarın başka konuşur biz biliyoruz
ahaber; faizi, faiz lobisi yükseltmiştir.(koyunlar alkışlar) fox; faizlobisi dediklerini geçen hafta reis atamıştı.(koyunlar halen reisi alkışlıyor)
faiz oldu %18 pekala memura işçiye bu rakamı verebilecek mısınız,yoksa yine enflasyonu ayarlayıp,milleti uyutmaya devam mı..faiz le bu gemi 2023 batar sizede güle güle..
cehennemin dibine kadar yolları var da bu enkaz nasıl kalkacak. olan yine fakir halka olacak
şimdi ne olacak ? tabiki ilk gün fazla inmez, ilerleyen günlerde kaçınılmaz bir düşüş olacak döviz ve altında
@alwaysumit @alwaysumit cümleyi tersten yazmışsın; ilk gün küçük bir düşme olur diğer günler döviz ve altın yine fırlar!! yazdığın cümlenin doğrusu budur. ya arkadaş siz daha nerede yaşadığınızı ekonomiyi hangi iş bilmezlerin yönettiğini dahi farkında değilsiniz. bunlar günü kurtarma operasyonları
Üretim olmadıgı surece paramizin karsılığı olmadikca bunlar suni degişim olur.Günu kurtarma..
@goldkh doğru yazdım da inanması güç gerçekten :)
çok anlıyorsun bu işten:))
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler