Merkez Bankası'ndan gecelik borç verme faiz oranına ilişkin duyuru

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararında geçen sadeleşmeye ilişkin ayrı bir açıklama yayımladı. Açıklamada 20 Kasım tarihinden itibaren fonlamanın haftalık repodan karşılanacağı belirtildi. 20-26 Kasım tarihleri arasında da gecelik borç verme faizinin yüzde 15 olarak uygulanacağı açıklandı.

Merkez Bankası'ndan gecelik borç verme faiz oranına ilişkin duyuru

Türkiye Cumhuriyet Merkez Banaksı (TCMB), para politikasının operasyonel çerçevesinin sadeleştirilmesi kapsamında Türk lirası likidite yönetimine ilişkin kararlar aldı.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, para politikasının operasyonel çerçevesinin sadeleştirilmesi kapsamında Merkez Bankası tarafından halihazırda bir ay vadeli geleneksel yöntemli repo ihaleleri ve geç likidite penceresi (GLP) imkanlarıyla sağlanan fonlama 20 Kasım 2020 tarihinden itibaren Merkez Bankasının temel para politikası aracı olan bir hafta vadeli repo miktar ihaleleriyle yapılmaya başlanacak.

Likidite yönetimi çerçevesinde ikincil piyasa gecelik faiz oranlarında oluşabilecek oynaklığı sınırlandırmak ve likiditenin haftanın günlerine dengeli dağılımını sağlamak amaçlarıyla 20 Kasım 2020'den 26 Kasım 2020'ye kadar (bu tarihler dâhil olmak üzere) bir hafta süreyle gecelik borç verme faiz oranı politika faiz oranı olan yüzde 15 olarak uygulanacak.

Bankalar geçiş döneminde ve sonrasında ihtiyaç duymaları halinde Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasasında gecelik vadede 17 Ağustos 2020'de geçerli olan borç alabilme limitleri dahilinde ve BIST bünyesindeki Repo-Ters Repo ve Taahhütlü İşlemler Pazarlarında, Merkez Bankası borç verme faiz oranından borçlanabilecekler, likidite fazlalığı oluşması halinde ise limitsiz olarak Merkez Bankası borçlanma faiz oranından Merkez Bankasına borç verebilecekler.

Ayrıca, tüm bankalar HMVKŞ tarafından ihraç edilen TL cinsi kira sertifikası karşılığında, Merkez Bankası borç verme faiz oranı üzerinden kotasyon yöntemiyle gerçekleştirilen gecelik vadeli repo imkanından yararlanabilecek.

KAYNAK:AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
VER VER % 25 VER HATTA MİLLETİ FAİZE ÇALIŞTIR
batıyoruz,yanıyoruzzz fuat abi..hınçını milleten alacaklar yılbaşında her şeye zam hemde kıralından..
zaten %25 di şimdi mi agliyorsunuz para çok değer kaybetti faize çalışmayın sizde biriktirin öyle harcayın
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler