Son dakika... Sanayi üretimi verisi açıklandı

Sanayi üretim endeksi, Kovid-19 salgın sürecinde normalleşme döneminin başladığı haziranda aylık bazda yüzde 17,6, yıllık bazda yüzde 0,1 yükseldi

Son dakika... Sanayi üretimi verisi açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Haziran ayında sanayi üretimi yıllık yüzde 0.1 oranında arttı. Mevsim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Haziran'da aylık yüzde 17.6 arttı.

Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2020 yılı Haziran ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,0 azaldı, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,0 arttı ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 6,4 azaldı.

sanayi

SANAYİ ÜRETİMİ AYLIK YÜZDE 17,6 ARTTI

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2020 yılı Haziran ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 7,8, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 19,0 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 6,7 arttı.

sanayi1

SANAYİ ÜRETİMİ BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI ÇEYREĞİNE GÖRE YÜZDE 16,9 AZALDI

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi 2020 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 16,9 azaldı. Bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi ise yüzde 20,2 azaldı.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
kimsenin işe gitmediği dönemde sannayimiz maaşallah uçmuş. bu veriyi açıklayan arkadaş sen inanıyor musun bu veriye?????
Üretimde görülen çöküş zor toparlanır. Ama bankaların, gayrimenkul yatırım ortaklığı fonlarının kâr oranlarına bakın, 6 aylık bilançosunda on misli kâr açıklayan var. Milletimiz borçlandı, paranın çoğu da gayrimenkul yatırımına gitti. Eee ne var bunda diyenler olacak. Gayrimenkul şirketleri paralarını aldı. Onların tuzları kuru. Ama bankalar 10-15 yıl boyunca bu kredilerin ödenmesini bekleyecek. Salgın yükseliyor yine, insanlar işsiz kalırsa bu ödemeler yapılabilir mi? Allah korusun, kasalarda para kalmayınca ne olur?
Evet onun için ceplerimiz bomboş kirayı zor ödüyoruz Allah yardımcımız olsun
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler